Author Topic: Детектор за електрично поле  (Read 3078 times)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Како што имам прочитано, вкупно Hfe на дарлингтон спрега се пресметува со множење на поединечните коефициенти, овде се 6, значи 200^6=64 000 000 000 000...  ;) А мојата шема има САМО 8 000 000, не се многу... :D :D :D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Sarcasm, probably never heard of it..... ;)

Споено мислење: 06.05.2014, Tuesday, 22:25:10
Се работи на плочка или се лемат иден со еден (како на сликата од КИЛОВОЛТ) ?
Како сакаш, ама препорачливо со пократки спроводници ;) да не бидат онолку долги ноџињата како на мојата слика, колку што може покомпактно ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Trolko

  • Guest
Како што имам прочитано, вкупно Hfe на дарлингтон спрега се пресметува со множење на поединечните коефициенти, овде се 6, значи 200^6=64 000 000 000 000...  ;) А мојата шема има САМО 8 000 000, не се многу... :D :D :D

од каде го зеде hFE = 200 ? hFE за спрегава нема да биде линеарно (поради hoe ; 1/hoe) :-)

Значи неможеш да пресметаш *туку така*, но се сложувам, засилувањето ќе е огромно :)

Сепак неспоредливо со обичен CMOS инвертор кој на премин кривата има над 10^7 засилување :)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Quote
да не бидат онолку долги ноџињата како на мојата слика, колку што може покомпактно

Малечко треба да биди...нели ?

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Детектор за електрично поле
« Reply #19 on 07.05.2014, Wednesday, 13:47:07 (Edited 07.05.2014, Wednesday, 13:54:08) »
Овој детектор со многу проста градба може да детектира многу слаби електрични полиња. Тоа е всушност на некој начин дарлингтон "трио" кое појачува многу слаби електрични сигнали... Овој уред може да се користи за корисни цели, како на пример детектирање на електричната инсталација во некоја куќа (може да детектира преку малтер и тоа 2 цм), или да се користи чисто за забава... (може дури и да ги детектира ултра- слабите електрични сигнали во човечкото тело!) Некои луѓе тврдат дека со помош на ова го потврдиле постоењето на духови... (јас не им верувам  :P )



Направи го ти воа па ке го пробаме и на духови ;)  ;D. Најпрво ке снимаме ЕВП Електронски Гласовен Феномен , јас имам ЕМФ метар имам параболична чинија со стерео излез и 2 микрофони па ке провериме дали постојат духовите или не.  а ке им направиме и замка со високонапонско трафо  од некоја 72-ка ЦРТ ТВ со два фокуса кога ке го ошамариме со 22киловолти од кабелот што го храни екранот со напон ке добиеш спржен дух.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Quote
кога ке го ошамариме со 22киловолти од кабелот што го храни екранот
Тие трафоа крепат и до 50-60kV, а стандардно работи на 30-40kV ;) Ако му напревиш overclock на 60kV со NE555, е за тоа ти зборувам!
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Па како ќе откриете духови со ова? Не постојат...А иначе добар уред вреди да се изработи само со појака осетливост

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Да пробаме ке ставиме метална ситна мрежа за мушички ке ја поларизираме на 40 киловолти пример  таа мрежа ке биде дрвена рамка со мали ментежи монтирана од надворешниот дел на вратата (Касата )на собата а додека внатрешниот дел ке биде обложен со алуминската фолија онаа за печење за јадење за во релна таа ке биде негативно поларизирана и ке биде на цела каса.Кога ке помине духот низ тоа ке има пржење.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Да,ќе помине ама по 100 години одприлика(се шалам)  :P

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Па како ќе откриете духови со ова? Не постојат...А иначе добар уред вреди да се изработи само со појака осетливост

На емитерот наместо диода ке ставиш отпорник докај 1к и електролит 1мф и во аудио засилувач можеш да слушаш што детектираш дали се гласови или зрачење.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Ахммм...Сватив.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Детектор за електрично поле
« Reply #26 on 07.05.2014, Wednesday, 14:21:23 (Edited 07.05.2014, Wednesday, 14:23:27) »
На мојот ЕМФ метар има инструмент со стрелка и плус приклучок за слушалки.Го слушаш тоа што го детектираш.Тој го детектира тв то што ми е пуштен на 2 метра преку зидот се слуша високиот напон како цврчи. Го направив да биде пре осетлив со 1 мегаом на влез е и со иц коло тл 084 јас му ставив некое ЛФ сега не му го знам бројот точно прекрасно работи. Ке ставам и линк од него- шема. ;) Правен е за паранормално истражување.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
На мојот ЕМФ метар има инструмент со стрелка и плус приклучок за слушалки.Го слушаш тоа што го детектираш.Тој го детектира тв то што ми е пуштен на 2 метра преку зидот се слуша високиот напон како цврчи. Го направив да биде пре осетлив со 1 мегаом на влез е и со иц коло тл 084 јас му ставив некое ЛФ сега не му го знам бројот точно прекрасно работи. Ке ставам и линк од него- шема. ;) Правен е за паранормално истражување.
Колку ме изнасмеа со ова паранормална активност има таков филм.Шала на страна вреди да се проба  8).Интересно чим се слуша и телевизорот од другата соба
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш