Author Topic: Со LED диоди до совршен ѕиден украс во домот  (Read 2599 times)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Со LED диоди до совршен ѕиден украс во домот
« Opened on 09.12.2013, Monday, 22:43:37 (Edited 09.12.2013, Monday, 23:59:09) »
  Барајки и гледајки по  youtube  налетав на еден доста интересен проект и многу многу едноставен,всушност се работи за бесконечен "лед тунел". Ова е првиот проект каде што за ваква според мене доста интересна  работа не е употребена "виша" електроника.Во принцип употребени се: 20 лед диоди, адаптер,едно обично и едно полупропустливо стакло, лепак, и летвички за конструкција на рамката, погледнете го видеово  и видете за што станува збор. Инаку ова е мојот следен проект што ке го изработам па секако ке добиете и некоја слика :D  И уште нешто да напоменам јас би ги поврзувал лед диодите 3 диоди и отпорник кој води кон маса  не како овој на видеово нити отпорници нити ништо :D
Cool Diy Infinite Led Tunnel

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Друже, си ми дал една многу интересна идеа! :) Дефинитивно ке биде подобро со отпорници.

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Нема  грешка :D иначе еден предлог доколку доста добро го скоцкате во добра рамка би бил еден одличен роденденски поклон :D И сподели ја твојата идеа ако имаш нешто да додадеш,измениш,одстраниш да видиме и ние  :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
и јас сакав вакво едно да си направам, ама не ми текнуваше да побарам такво полу провидно огледало и здравје ако најдам такво огледало и да не биде многу скапо сакам цела врата во детска да ја правам таква :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline 5RuseV

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
Quote
Друже, си ми дал една многу интересна идеа! Смешко Дефинитивно ке биде подобро со отпорници.

Па кажи ја идејата твоја со отпорници па можеби на некој ке му се допадне твојата идеја и ке сака да ја направи. Но само ме интересира на оваа на секое ќоше се споени жичките само во кошето каде што почнуваи завршува редицата од дидоди и адаптерот колку волти треба да биде ?

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Ништо посебно, јас ке го изведам ова  3 диоди во сериска врска и еден отпорник кој води кон маса.. инаку за стаклото пазете да не ви дадат перлот или така нешто се викаше како зелено е  и да ве убедуваат дека е подобро од полупропустливо значи не е! а инаку се наоѓа во некоја добро опремена стакларска работилница, за адаптерот можеш 9V, 12V али запази ги вредностите на  отпорниците тогаш.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Интересен проект , лесен , сигурен сум и ефтин :) Во иднина сигурно ке пробам да го направам :)

Неколку прашања :

1.Колкави се димензиите на стаклата  ???
2. Колку пари би чинеле стаклата  ??? ( колку пропустливото а колку полупропустливото )  ???
3. Би сакал да биде едноставно така да би го направил исто како човеков од клипов , без отпорници и слични работи , така да кој е напонот на напојување ? ( 3V; 5V; 12V ) ? И која би била потрошувачката на струја ? Значи ако се прави исто како од клипот , претпоставувам со 20 прозирни диоди од 5mm  :) 5mm се диодите  ???
Исто јас би му ставил регулатор за напонот да биде стабилен :)
4. Колку би чинело се на се за да се изработи проектов ? 10 евра  ???  :)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Идеата ми беше да игра во ритамот на музиката ;)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Полесно е наместо да се лемат лед диоди да се направи со ЛЕД-лента, на метро што иде. Си има и отпорници и све вградено само приклучи ја на напон (12 волти) и готово.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Одг: Со LED диоди до совршен ѕиден украс во домот
« Reply #9 on 10.12.2013, Tuesday, 18:38:18 (Edited 11.12.2013, Wednesday, 02:29:13) »
Неколку прашања :

1.Колкави се димензиите на стаклата  ???
2. Колку пари би чинеле стаклата  ??? ( колку пропустливото а колку полупропустливото )  ???
3. Би сакал да биде едноставно така да би го направил исто како човеков од клипов , без отпорници и слични работи , така да кој е напонот на напојување ? ( 3V; 5V; 12V ) ? И која би била потрошувачката на струја ? Значи ако се прави исто како од клипот , претпоставувам со 20 прозирни диоди од 5mm  :) 5mm се диодите  ???
Исто јас би му ставил регулатор за напонот да биде стабилен :)
4. Колку би чинело се на се за да се изработи проектов ? 10 евра  ???  :)

Еве ти одговор на твојте прашања:
 Димензиите се по твоја желба  само не да биде 2 цм на 2 цм бидејки нема да се добие ефектот, минимум 30цм на 30 коцка  да биде но секако не и преголема .. 2 м на 2 м и тогаш би се изгубил ефектот.. , после колку би чинеле стаклата стаклата би требало да те фатат се на се околу 400-500 денари  од прилика незнам точно,напонот на адаптерот незнам колку му е но ете една одлична идеа од Марко со лед лента која кошта 150 ден метар и 120 ден зависи каде и од каде би ги купил   иначе да прозирни плави ЛЕД диоди од 5 мм и за цената на целиот украс би чинело некаде толку 10 до 15 евра максимум :D

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Мислам дека со ЛЕД лентата ке се изгуби тој ефект. Инаку нешто слично вакво имаа Sanyo направено како лого на неколку нивни еквилајзери.

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Не гледам никаква причина за да се изгуби ефектот со лед лента ? не си ми јасен баш, единствено прашање е да не се преблиску лед диодите кај лед лентата, ако се изгуби леткумот во рака и малце работа  извадете ги  лед диодите на пример на секоја 2 ра  лед диода нека биде активна не сите да бидат,а на местото каде ке ги извадите лед диодите преспојте го колото со некој  минијатурни жички  ;) тогаш ке биде во ред  :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Интересен проект , лесен , сигурен сум и ефтин :) Во иднина сигурно ке пробам да го направам :)

Неколку прашања :

1.Колкави се димензиите на стаклата  ???
2. Колку пари би чинеле стаклата  ??? ( колку пропустливото а колку полупропустливото )  ???
3. Би сакал да биде едноставно така да би го направил исто како човеков од клипов , без отпорници и слични работи , така да кој е напонот на напојување ? ( 3V; 5V; 12V ) ? И која би била потрошувачката на струја ? Значи ако се прави исто како од клипот , претпоставувам со 20 прозирни диоди од 5mm  :) 5mm се диодите  ???
Исто јас би му ставил регулатор за напонот да биде стабилен :)
4. Колку би чинело се на се за да се изработи проектов ? 10 евра  ???  :)

1. зашто мора да биде колку на видеото??? добро е како идеја, ти колкаво сакаш прави го. јас сакам да правам цела врата за кај мене во соба, значи немора да биде исто како и на видеото.

3. толку појачала направи, незнаеш една лед диода колку струја троши и на колкав напон работат...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Доколку сакаш да го изработиш тоа на толкава површина цела врата и да изгледа перфектно, тогаш ке мораш да најдеш некој доста добро насочени ЛЕД диоди,бидејќи доколку го осветлуваат само почетокот на толкава површина од стакло тогаш ке се изгуби ефектот :) нема да го добиеш тоа што сакаш :D иначе доста добра идеа би изгледало баш ко огромна дупка во  вратата  :D   

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Со LED диоди до совршен ѕиден украс во домот
« Reply #14 on 13.12.2013, Friday, 07:39:19 (Edited 13.12.2013, Friday, 15:36:46) »
1. зашто мора да биде колку на видеото??? добро е како идеја, ти колкаво сакаш прави го. јас сакам да правам цела врата за кај мене во соба, значи немора да биде исто како и на видеото.

3. толку појачала направи, незнаеш една лед диода колку струја троши и на колкав напон работат...

Има нешто погрешно ако прашам повторно ? Негледам ништо лошо во тоа  ;)