Author Topic: Како да поврзам алансер за да направам брусач со камен  (Read 1725 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Значи тоа е прашање , другар има алансер од голф 2 (Iskra) , и со него сака да направиме брусач со камен , за брусење и острење ножeви и слични работи.  :) Па прашањето е , мислам дека алансерот работи на висок напон ( можеби 5000-10000 волти) Значи ми треба шема со бомбина и каква бомбина треба да се врзе со него во шема за да се покрене во работа тој алансер , значи се комплет како да се поврзе алансерот за да работи , дали ке треба некоја регулација , или нешто слично , фала на сите кои ке дадат искрен и прецизен одговор  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како да поврзам алансер за да направам брусач со камен
« Reply #1 on 07.12.2013, Saturday, 23:23:42 (Edited 07.12.2013, Saturday, 23:26:03) »
Даниел ,си побркал некои работи ,барем до алансерот.Она,цитирам :мислам дека алансерот работи на висок напон ( можеби 5000-10000 волти) е тотално непознавање на работите и молим те и тебе и другите кој сакаат нешто да напишат,прво да си ги проверат барањата и наодите.Алансерот работи на 12 V  еднонасочен напон и служи за стартување на моторот преку механичко придвижување на елементите на моторот.Тој нема никаква врска со бомбината ,која е дел од системот за палење и служи заедно со платина ,кондензатор и свеќиците ,да произведе искра која ќе ја запали смесата од бензин и воздух во моторот. Сметам дека темава треба да оди во кош!

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Алансерот не е предвиден за долготрајна работа, тој е интермитиран погон,, бобина не ти треба

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Како да поврзам алансер за да направам брусач со камен
« Reply #3 on 09.12.2013, Monday, 03:24:50 (Edited 09.12.2013, Monday, 23:48:34) »
Извини батка незнаев .. Така имав слушнато, а пукнати исто и за тоа имам слушнато , па добро затворете ја темава .. И извинете за буквите .. Неможам правилно да пишам преку телефон сум. Еве дојдов дома и го средив постот  :)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Друже Даниел алансерот работи само на 12 волти.И тој на замаецот со помош на бендексот се става и тој го покренува тоест стартува самиот мотор.А тоа со високиот напон е глупост.Инаку на пример на југо има алансер кој е 3 киловати да три киловати моќност.Значи напонот е 12 волти а тој 3 киловати.Нели сте учеле електротехника Моќноста е еднаква на напон по струја.Значи алансерот на југо влече 250 ампери струја.И затоа ако акумулаторот е 45 амперчаса и ако не ни е исправно возилото нема да стартува тоест брзо ќе се испразни акумулаторот.Е сега јас имам форд ескорд и тој е 1.900 кубика и е дизел алансерот му е 6 киловати влече струја од 500 ампери.Колку два алансера на југо нели.Е сега и акумулаторот не ми е 45 амперчаса туку 75 амперчаса.И ако твојот другар имал алансер од голф 2 сигурно дека голфот му бил дизел или и да не бил дизел алансерот влече голема струја и го празни акумулаторот.Многу брзо ќе го испразни освен ако немате стабилизиран извор 12 волти и едно 450 ампери струја.Тоа е глупост.Инаку алансерот може да работи и со помала струја да речеме 100 ампери ама ќе врти слабо а отприлика кај сите возила алансерот прави 400 вртежи во минута па и 300 кај некои за да го запали моторот.Еј замисли толкав мотор тежок за вртење да го покренеш со 400 вртежи у минута а кај камионине да не збориме таму напонот е 24 волти али алансерот е 12 киловати кај мерцедес 1213 кај сканиа 620р алансерот е 18 киловати.Па сега ти види колкави се овие моќности.А плус секој алансер ќе прегори лесно ако работи нонстоп тој работи само неколку секунди при старт за моторот.А тоа за брусење камен е најголемата глупост што ја имам чуено до сега во животот.И она работи на висок напон  8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
...на југо има алансер кој е 3 киловати...
...алансерот на југо влече 250 ампери струја...

Јас колку што знам алансерот на југо е 800W и троши околу 65А струја.
Жан

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Како да поврзам алансер за да направам брусач со камен
« Reply #6 on 09.12.2013, Monday, 11:39:11 (Edited 09.12.2013, Monday, 16:05:39) »
Во моментот кога на југо55 ќе го стиснеш клучот за старт алансерот влече струја од 140 па до 160 ампери така да 160 помножено со 12 е 1920 вати јас барем така знам, за југовците.Од книга го имам видено овој податок.Тоа 3 киловати го кажав грубо инаку е многу помалку од тоа сега ќе преправам,само сакав да му кажам на даниел оти за алансерот од голфот ќе му треба мноку јака ампеража едно 200 ампера сигурно.А не висок напон.Не верувам да југо има толку мал алансер 800 вати.Јас мислам 1800 вати. ;).Но добро не е битно сега тоа важно темава е научна фантастика.И да влече 50 ампери струја пак ти треба јак извор ;).А чекај да не мислиш на алтернаторот ти тој на југо е 700 и нешто вати и точно дава струја докај 60 ампера  мада има и многу послаби на југо алтернатори што давале и по 35 ампера тоа на оние првине југовци 45.Инаку сега алтернаторите им се 700 и нешто вати.Ама алансерот е најголемиот потрошувач и тој сугурно кај сите возила е над 1500 вати со сигурност.Не за џабе тој е најголем потрошувач.Инаку алтернаторот го полни акумулаторот полека со тек на возењето и колку е поголема туражата се поголема е и струјата во ампери што ја дава а реглерот е тука да го регулира напонот да биде 12 волти нели.Но ова беше малку за алтернаторот а сега алансерот е сосема друга приказна.Тој е многу јак потрошувач.И со него неможеш ништо да направиш за точна одредена цел си е наменет тој ;).За стартување
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Како да поврзам алансер за да направам брусач со камен
« Reply #7 on 09.12.2013, Monday, 18:31:20 (Edited 09.12.2013, Monday, 23:51:17) »
Како информација за nsu а и прашање...

Quote
Yugo 45 alnaser:

nominalni napon 12V
nominalna snaga 0.8KW
struja 170A
broj obrtaja oko 2600
napon 9.5 V

Code: [Select]
http://cbc.rs/showthread.php/661-Snaga-anlasera-xW?p=16649#post16649
@nsu. Што ти кажуваат горните податоци. Дали можеш да ги коментираш ?

Исто како информација



Quote
Yugo 55 Model
Anlaser Iskra AZE 3508 12V 0,8 kW
YUGO 45,55,60,65, Zastava 101, Zastava 128 i ostali modeli... broj zuba: 9
Code: [Select]
http://www.kupindo.com/Autoelektrika/10827479_Anlaser-Iskra-AZE-3508-12V-0-8Kv-Yugo-Z101
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ве молам без постирање непроверени работи,особено за некој работи за кои не сте сигурни или не сте добро упатени.Ова тема треба да биде заклучена бидејќи самот наслов нема логика.