Author Topic: Потребна ми е пресметка, колку време би издржал акумулатор на електричен картинг  (Read 3960 times)

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Za takve potrebe se koristi akumulator koji je predvidjen za invalidska kolica jer je to drugacija vrsta. Klasicni automobilski akumulatori nisu predvidjeni da satima daju vecu struju... nije da ne mogu ali tako nece bas dugo trajati. Jos vaznije je da ne mozes da racunas na 100Ah jer se ni jedan akumulator ne sme prazniti do kraja svog kapaciteta. Kada napon 12V akumulatora padne na 10,8V - iskljucuj i puni - ne trosi dalje struju iz njega. Racunaj da iz takvog akumulatora mozes da koristis oko 60-70Ah. Ako nabavis Deep Discharge akumulator - to je druga prica.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Добра изработка, да се досреди само треба. Гледам моторот и преносниот запчаник на средина ти е ставен. Планираш со 2 седишта да биде, лево и десно од моторот?
Инаку за мотор од пила ако бараш, во Скопје има кај Амит во Сингелиќ, голема куќа има све и свашта. Има моторни пили растурени без „мечот“ напред само моторот им е. Незнам која цена, ама сигурно ефтино ги дава.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Еве сега доаѓам од сабајле од 7 го правам, направив кочница ке пратам слика покасно, и направив седиште. Го запалив моторот и акумулатор ставив по рамно оди 1на сат  >:( Марко кажи каде е тој во С копје, а и Металика кажи ти тие по 1500што викаше дали ги иима уште.  :)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
не верувам друже едниот е продаден, другиот го продавав јас, али отиде за 1000 само шасијата машината сеуште ја чувам но не работи ке треба да се прави не е којзнаешто али треба поправка  ;D, а за оној третиот не знам ке видам али не верувам, тоа беше пред една година може и повеке.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Ок ти побарај некоја и пишими за цена, јас имам еден од машина за косење на бензин, правев со конусен запчаник пренос од вертикално хоризонтално, после видов кумплуг нема палиш одма врти ке се утепаш некаде, правев самиот кумплуг со две ,,како утикач сто влага во штекер,, со федер све 3пати двоеше и 4тиот пукнаа роговите. И се откажав од тој план. сеа на струја и од овој се откажав и редно е да најдам машина од томос.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
ке си ставиш една ламела што при одреден број на вртежи сама ке крене нешто вакво
Code: [Select]
http://www.howitoo.com/wp-content/uploads/2012/09/gokart.jpg
Kure je kupio novog BMW-a

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Еве сега доаѓам од сабајле од 7 го правам, направив кочница ке пратам слика покасно, и направив седиште. Го запалив моторот и акумулатор ставив по рамно оди 1на сат  >:( Марко кажи каде е тој во С копје, а и Металика кажи ти тие по 1500што викаше дали ги иима уште.  :)

Еве мапа:

Life is too short to remove USB safely ..

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Ееее абе сум слушнал за овој, чичкоми ми велеше да го најдам во скопје да одиме да купиме машина за косење, е фала многу точна локација што ми даде јас таму седам блиску до него во интернат ке одам сеа во септември. Фала многу. Знаеш нешто цена на томос машини??