Author Topic: Потребна ми е пресметка, колку време би издржал акумулатор на електричен картинг  (Read 3959 times)

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Здраво, сакам да прашам дали некој знае ептен точно да го пресмета ова.
Напараив картинг на струја, користи мотор еднонасочен со редуктор од 24в, но работи и на 12 со помала брзина. На него пишува 0,18кВ. Го палев на акумулаторот со големо оптеретуање влече 6-8Ампери струја.
Дали некој може да ми пресмета колку време ке го тера 100Ah акумулатор ако влече струја нека биде до 10АМПЕРИ. Еве некој слики од каргинот да го видите  :D



Моторот :)









Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Електричен картинг. Акумулатор 100Аh
« Reply #1 on 23.08.2013, Friday, 01:25:18 (Edited 23.08.2013, Friday, 01:29:33) »
со акумулатор од од 100ah ке тера околу 10 саати ако влече 10 ампери ако влече помалку времето се зголемува и  обратно  ;D само моја препорака ти е да ставиш бензински мотор може од томос но најдобро е да најдеш од минск или пак оние за фрези од 6.5 коња и преку голем запчаник ке го успориш но на осовинката ке треба да ставиш ламела, така да најдобро ке е од мотор :)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Кој прв ако не металика  :) Инаку ти се допаѓа картингот дај некоја идеа нешто во врска со струјата со полнењето. Дали акумулаторот ке го полни полнач од 4Ампери?

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
па ке може али сега зависи колку време ке се полни, најдбро ке ти е да најдеш од оние купечките од 10 ампера и терај  ;D картингот е супер само ова тркалава можеш да му ги смениш и доколку сакаш да го возиш малку на нагибен терен ти препорачувам да го смениш запчаникот на задната осовинка  ;D. ако имаш мерак можеш да го направиш топ, ке му ставиш светла, ке направиш школка и потоа со кит ке ја дотераш но се зависи колку ти е кејф да го правиш. ;D сепак побарај некој мотор на гориво, бидејки тој ти е практично, му ставаш гориво и возиш а ова ке треба да го полниш  ;) ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Со оглед на тоа колку пари сум дал супер е хахах  :) Сеа утре ке го полнам од сабајле од 9 од кај 4 5 попладене акумулаторот, а во меѓувреме ако не ми текне нешто друго ке го правам седиштето, дизајн ке му правам да биде како купечки. Во врска со моторот на бензин во план е тоа наскоро и би бил на два погона, бензин/струја кога работи на бензин полни струја, смислено е тоа. Тркала исто така големи планирам да му ставам наскоро и целата задна осовина на дребонг ке ја правам со нова звезда имам слика и ламела стаив денеска за кочница утре ке сликам ако не заборавам, сеа кога ќе појдам во школо од Бувљакот ке земам многу раобти.
А да те прашам уште ендо прашање. Дали може да направам со сончеви панели да се полни акумулаторот, со алтелнатор од кола кој ке врти директно од осовината за тркалата??
И мислам сеа имам инвертер 300Вати, од компјутерско УПС, па мислам мотор од машина за перење да му стаам и кога ке има зорт моторов да имам еден тастер кој ќе го пали моторот од машината(200вати) и ке му дава сила. Кажи нешто и за моторов

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Потребна ми е пресметка, колку време би
« Reply #5 on 23.08.2013, Friday, 01:52:12 (Edited 23.08.2013, Friday, 01:53:46) »
ти си знаеш ;D ако ти се бендиса вака на струја карај така  ;) задната осовина си можел во некој отпад да ја најдеш готова, инаку идејата ти е супер да направиш хибрид  ;)  со сончеви панели би можело ама ке ти биде многу скапо може и 4000-5000 денари да те фане, незнам баш колку кошта еден панел од стотина вати но тука негде е  ;D алтернатор би било пожелно да ставиш на осовинката кој што ке ја користи таа енергија со што ке го полни акумулаторот. а она за моторoт од перална не иде, бидејки моторот е синхронизиран или асонхринизиран незнам баш каков беше ;D има најголема снага кога има максимум обратаи, така да ти секогаш нема да можеш да извадиш максимум со тоа се зголемува шансата дека моторот ке изгори, затоа цело време ти велам мотор на фосилно гориво, бидејки кога го запнеш малце повеке тој ке изгасне ова право ке изгори ако немаш заштита  :)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Да, ама машина на бензин сум свртел цело тетово,скопје,гостивар сите отпади,бувљаци, и луѓе и деца сум прашувал, најдов само еден од томос 70евра ми рече. Реков не фала. кога ке најдам ке стаам на бензин. иначе планирам да ставам осигурач од кола 10ампери за секој случај. а и ако го изгорам ке ставам друг имам уште еден. Моторот е од инвалидска количка

Code: [Select]
http://www.amt-schmid.com/en/products/right_angled_drives/ssg_02/ssg_02.php
ми ги даде еден мајстор имаше некој 20вакви. Моиве два се погодија расипани им влегло уље во статорот и роторот, ги исчистив работаат без проблем.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
како бе неможеш една машина да најдеш  ;D ајс во едно село 3 автоматици најдов за по 1500, ти да не можеш да најдеш во западна македонија. btw немора да е цела ке купиш блокот со мењачот од некој клипот и цилиндарот од друг и така ке направиш една готова со тоа што ке можеш да и ставиш поголем клип и поширока дизна на карбураторот. ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Е дај еден од тие 3 автоматици еден кети дадам 2000тебе ти земи го за 1500. Инаку еден другар купил така машина од таму 70евра кај што ми рекоја мене, а имал уште една дизел од незнам што мотор заедно го праеме и еден механичар томосот на дизел несака да запали за жива глава  :) Греачот зебава нешто хаха

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Вака ќе направиш. Ќе најдеш унимер кој може да мери струја до 20A, но унимерот мора да има PC интерфејс (дали преку COM, дали преку USB, не е важно, важно е да има). Ако унимерот има auto range на мерење на струјата, исклучи ја оваа опција, постави го на manual range и стави го на подрачје да мери струја со јачина до 20A. Ќе си го поставиш унимерот на картингот, прицврсти го со нешто (изолир банд прво ми текнува на памет) и вози го картингот определено време. Паралелно, ќе го имаш врзано истиот унимер со лаптоп (нека ти седи лаптопот во скут ;D, за секој случај, може и да е затворен, но притоа да е подесено ако е затворен да не оди во sleep mode, туку само да се гаси екранот, лаптопот да си работи). Софтверот кој е наменет за исчитување на временските вредности од унимерот ќе го подесиш да ги јавува вредностите како временска крива (да зависат од времето). Вози си го така картингот некое време, каде и да си планирал да одиш и откако ќе завршиш со возење, отвори го лаптопот, изгаси го програмот и зачувај ја кривата. Потоа, со помош на софтверот, пресметај ја средната вредност на истрошената струја (овие софтвери најчесто имат таква опција, да пресметуваа средни вредности, итн.). Добиената вредност подели ја со капацитетот на акумулаторот и ќе добиеш колку часови би терал картингот пред да се истроши акуматорот. На пример, си добил средна вредност 3.28A, а капацитетот на акумулаторот е 100Ah, што значи дека според пресметката, картингот би терал 100Ah / 3.28А = 30.48h ;).

Ако унимерот има мемориска функција и може да „снима“ вредности во определен временски интервал, тогаш функцијата на лаптопот може да се елиминира и може да го оставиш само да снима вредности и на крајот од сите нив да прсметаш средна вредност (mean value, оние унимери кои може да снимаат, најчесто може и да прават пресметки со добиените вредности ;)).

Околу наоѓање на ваков унимер... не можам да ти помогнам, sorry ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Trolko

  • Guest
После 2-3 празнења фрли го акумулаторот :) Обичните акумулатори не се наменети за долготрајно давање струја.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
за мотор можеш од некоја поквалитетна пила моторна за дрва, тие се со „автоматик“ со оние тегчињата кој на вртежи отвораат, најчесто се околу 50ccm, имаш брзина, редуктовај ја со неколку запчаници од точак и терај, јас сакам сега трицикл да правам најдов мотори од пумпи за вода, томос, истите мотори се користат и за помали скутерчиња, така да ќе одговараат, 1500 по пумпа ми бара, за 2000 две ќе му земам :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
со машина од моторна пила не бива од причини што таа не е наменета за големи товари и долготрајна работа  ;) инаку да ти кажам дека томос моторчињата за вода имаат 42мм клип со што поторшувачката е зголемена  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
картинзите во битола кај пржо се сите со мотори од моторна пила :D, затоа реков дека треба пренос, а моторот е наменет за тешка физичка работа, ти нема цел ден со него да се возиш :D

незнам колкав е клипот на томос моторчето, ама знам дека такви вградуваат во големи машини за бетон, со соодветен пренос се разбира, е пошто јас имам еден тон стари точаци и стари мотори од коли ќе искомбинирам нешто некако за да постигнам соодветен пренос, мене не ми е потребна голема брзина :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
да не мешаме баби и жаби,  8) можам и јас да земам машина од тома винкович 18 коња и да и ставам мењач од лада може кее брзо ама не е добро за моторот бидејки тој си има намена да е во земјоделско возило не за картинг или нешто друго :) како сакаш но томосот за вода има поголема осовина од обичните е сега ако можеш таа машина од томос за вода да ја ставиш на обичен томос т.е. само мењачот да го ставиш тогаш ке имаш мокен картинг, но како ке го решиш проблемот со ладењето? томосот има перки за ладење но не заборавај дека преку водата во трубината се лади и моторот. :P
Kure je kupio novog BMW-a