Author Topic: Заштита од електричен лак ?  (Read 4348 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Заштита од електричен лак ?
« Reply #15 on 20.03.2013, Wednesday, 00:16:05 »
Quote
.. но колку што разбирам некој потрошувачи (греачи, ел. мотори...)
епа еве кажал греачи ел мотори... значи све што може да се приклучи по дома... е сега сепак има разлика од ел мотор до греч или па некое појако трафо.

Offline ivan-ivan

  • Нов член
  • *
  • Posts: 9
Одг: Заштита од електричен лак ?
« Reply #16 on 20.03.2013, Wednesday, 01:12:01 (Edited 20.03.2013, Wednesday, 04:57:56) »
Благодарам уште еднаш на сите

Најдов солид стејт релеј 220V 25A со вграден филтер (snubber) + работи само кога е на нулта премин (zero crossing)

Единствена маана е што и кога се исклучени од прилика околу 6-12V протекуваат преку контактите..
Како што прочитав од страната што ја предложи bicikle ова може да биде проблем за не индуктивни потрошувачи
Пр. Малите истекувања може да бидат значително доволни за да вклучи мал товар (на пример, 230Vac светилка показател).


Најдов добар туториал за овие филтри

Code: [Select]
http://www.hiquel.com/fileadmin/userfiles/AppNotes/Englisch/HIQUEL_Snubber_AppNote_EN_0100.pdfи калкулатор
Code: [Select]
http://www.hiquel.com/fileadmin/userfiles/AppNotes/Englisch/HIQUEL_SnubberCalculator_AppNote_EN_0100.xls

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Заштита од електричен лак ?
« Reply #17 on 20.03.2013, Wednesday, 01:39:13 »
истестирај го релето на околу 24А -не повеќе, да видиш како ќе се однесува, бидејќи не секогаш е точно напишаното...јас све тестирам xD ,  а таа маана јбг...за да се добие идеално она што го бараш можеби и не се исплати така да и ова ако релето не е прескапо, ќар си :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Заштита од електричен лак ?
« Reply #18 on 20.03.2013, Wednesday, 02:23:32 »
Кога ми се расипа бравата на колата, ставав по 5-6 релеа од бош наводно 30 амперски, ама ги топеше, најверојатно беа некоја копија, па најдов некои поевтини релеа од 40 ампери кои ме служат и ден денеска... инаку струјата која протекува низ релеата е не поголема од 60 ампери, впрочем и алтернаторот е 60-тина ампери... Па предлогот од stiffy е доста паметен...

Offline ivan-ivan

  • Нов член
  • *
  • Posts: 9
Одг: Заштита од електричен лак ?
« Reply #19 on 20.03.2013, Wednesday, 11:52:01 (Edited 20.03.2013, Wednesday, 17:36:44) »
Да дефинитивно ке направам тестови за да ја видам издржливоста на релето.. ми фали уште да најдам контактор кој се активира на 12V

Читав и денеска по интернет за лакови и видов дека има голема разлика за да се елиминира или намали на AC отколку на DC

AC versus DC load breaking comparison with a knife switch

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Заштита од електричен лак ?
« Reply #20 on 20.03.2013, Wednesday, 13:09:23 »
Кога ми се расипа бравата на колата, ставав по 5-6 релеа од бош наводно 30 амперски, ама ги топеше, најверојатно беа некоја копија, па најдов некои поевтини релеа од 40 ампери кои ме служат и ден денеска... инаку струјата која протекува низ релеата е не поголема од 60 ампери, впрочем и алтернаторот е 60-тина ампери... Па предлогот од stiffy е доста паметен...

Какво е тоа реле од 40 ампера,ако имаш некоја слика постави...............
Дарко

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Заштита од електричен лак ?
« Reply #21 on 20.03.2013, Wednesday, 15:09:47 (Edited 20.03.2013, Wednesday, 17:43:17) »
За жал не сум во состојба да ставам слика, бидејќи колата е од Мајка ми и не ми е при рака, но ако не ти се брза, во тек е изработка на еден проект за кој ми треба реле исто такво, па во теков на месецов планирам да набавам такво реле, ќе го сликнам.
Инаку има по овие авто делови, изгледа прозирно со некоја жолтеникава нијанса. Да напоменам дека работи на 12 волти калемот, а за контакторите- не знам, подобро тестирај. За екстремно големи струи, ако сакаш да го погонуваш релето со 12в добра опција ти е бендекс од алнасер, т.е. релето на бендексот од алнасерот, баш такво некое загледав на цигански пазар по цена од 300 денари, во продавниците се 700-1000 денари ...
Овде има гледано електрични материјали





т.е.
Code: [Select]
https://plus.google.com/116476084783600943316/about?hl=enможеш да прашаш, што не значи дека мора да земиш од тука, односно не ја рекламира фирмата

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Заштита од електричен лак ?
« Reply #22 on 20.03.2013, Wednesday, 17:48:06 »
40А  контакти на релеј? Дали знаете колку пари се тие релеи? На видеото како што гледам се користи механички преклопник ( рачка) која слободно издржува и 100А .Точно е дека уред кој редовно троши 20А,на старт повлекува и 40А,но цената на релињата со такви карактеристики чини многу и на 12 V ретко се наоѓаат,претежно се за 24 и 48V. Пак да повторам дека во пракса релиња за вакви намени не се употребуваат,ами се работи со контактори или многу поскапи варијанти со тиристорски регулатори.Значи,целава комуникација не знам дали ке доведе до решавање на ирационалниот предлог на Иван се во домаќинството да командува со релеи.

Offline ivan-ivan

  • Нов член
  • *
  • Posts: 9
Значи за големи потрошувачи ќе користам контактори од 25 и 40А кој работат на 12 или 24 VDC во зависност од тоа какви ќе најдам, а не ја исклучувам можноста и за на 220VAC

За да ги активирам контакторите ќе користам магнетни релеј со следните спецификации:
10А 220VAC
10A 30VDC

За обични мали уреди (светло, ПЦ и сл.)ќе користам солид стеј релеј со вграден филтер
25A 220VAC


Во тест фаза ми е греалка од 3200W преку солид стеј релеј со вграден филтер 25A 220VAC
Моментално работи без проблем.. па ќе видиме колку време

30-40А 14VDC релеј за кола е околу 250 денари во нонг конг..

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Заштита од електричен лак ?
« Reply #24 on 20.03.2013, Wednesday, 19:57:29 »
иван што уреди имаш ти по дома па да ти требаат контактори од 40А ( овој контактор без никакви проблеми ќе ти вклучува и исклучува мотор од скоро 20KW или проточен бољер или парно, за светлото не ти треба ништо што е појако од 6А, за ПЦ и останатите мали уреди максимум 16А ти ако сакаш можеш да користиш и од 100А ама штековите ти се со максимална струја од 16А) без навреда ама еве една ориентациона пресметка за сите оние кои не знаат колку киловати колку ампери повлекуваат:

6 KW околу 26A (најчесто термо печка но обично овие се на 3 фази)

3 KW околу 13 (панелни греалки)

2 KW околу 8.6 (пегла, обичен бољер, најјаката рингла од шпоретот, релната, нормални греалки...)

<1KW под 5А

ако користиш солит стеј реле немаш мака јас имам монтирано такво на 3KW греач и работи веќе неколку години со иљадници вклучувања и исклучувања во еден ден а не користев никаква дополнителна заштита самото реле е заштитено со тоа што контактите му се во вакум .

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Заштита од електричен лак ?
« Reply #25 on 20.03.2013, Wednesday, 20:17:03 »
тие што ги ставав јас се за во кола и се наменети за 20-тина волти најверојатно, а ги зедов по цена од 120 денари/парче... дали и какао ќе функционира на 220 волти- не знам...

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Заштита од електричен лак ?
« Reply #26 on 20.03.2013, Wednesday, 20:40:51 (Edited 19.08.2013, Monday, 17:29:57) »
еве вакви имам јас користено


Offline ivan-ivan

  • Нов член
  • *
  • Posts: 9
Одг: Заштита од електричен лак ?
« Reply #27 on 20.03.2013, Wednesday, 23:09:53 »
па само вакви контактори најдов во продавница :D

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Иван едноставно...оди види на “таблата“ колку ампери се осигурувачите, мислам дека околу 25 ли се најголемите...од 16 до 25. Значи ако успееш да најдеш околу 30 амперски релеа,  пробај дали ќе рикне (ќе се “слепи“) релето или ќе падне осигурувачот, не е најсигурно ама мора некако да се испита :)). Тие 30 амперски се прилично скапи колку што знам, ако најдеш...ехеее, тестирај некое време со твое присуство а после ако се покаже добро фурај.... :D

иначе може малце подетално да бидам информиран за принципот на работа на контакторите, побуда, ова-она :P ...? :))

Offline ivan-ivan

  • Нов член
  • *
  • Posts: 9
Релето преживеа но не и осигурувачот :D