Author Topic: DIY интерконекциски кабли  (Read 6087 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
DIY интерконекциски кабли
« Opened on 17.02.2015, Tuesday, 11:17:50 (Edited 14.04.2018, Saturday, 19:21:20) »
Вчера ги направив за еден член на форумот, проводниците се од полна жица 0,5mm 99,9% чисто сребро во памучна изолација, прицврстени на подебело јаже како носач и навлечен бужир врз се тоа. Конекторите се некои fancy со стегање за да не е се извлекуваат. Вкупната должина е скоро пола метар.
На крај и не излегоа лошо... :)



People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DrTubeR

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 70
  • Gender: Male
Одг: DIY интерконекциски кабли
« Reply #1 on 17.02.2015, Tuesday, 12:08:50 (Edited 17.02.2015, Tuesday, 12:11:50) »
Ептен си профи, браво!

Инаку, и јас користам полн кабел (бакарен). Начекав квалитетен 6Е категорија и сум презадоволен.

Еве неколку слики(имав бела гума за затегање, црната ми беше при крај):



Не ги користам сите 8 жици, користам 4 и ги уплетувам.


Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: DIY интерконекциски кабли
« Reply #2 on 17.02.2015, Tuesday, 12:16:36 (Edited 17.02.2015, Tuesday, 12:18:31) »
E и јас да се пофалам  ;) Ова се моите ,самоделски  ;D



КОристени се Неутрик голд платед конектори со OFC проводник во памучна изолација...
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline DrTubeR

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 70
  • Gender: Male
Одг: DIY интерконекциски кабли
« Reply #3 on 17.02.2015, Tuesday, 12:26:49 »
Лике :)

Само да не се убаци некој со „Аудиофилски“ ... уствари, ќе не насмее :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: DIY интерконекциски кабли
« Reply #4 on 17.02.2015, Tuesday, 12:30:15 »
Ако не се лемени точно на полноќ на млада месечина не се аудиофилски... :D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DrTubeR

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 70
  • Gender: Male
Одг: DIY интерконекциски кабли
« Reply #5 on 17.02.2015, Tuesday, 12:32:53 »
Да, и ако не се ролани на препони на девица, точно во тоа време (како сто напомена) и при тоа, не се лемени со леткум чиј напонски кабел не е аудиофилски .... ништо од бизнисот :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: DIY интерконекциски кабли
« Reply #6 on 17.02.2015, Tuesday, 12:44:40 »
Јас кај мене дома чисто сумњам дека ќе чујам некоја разлика меѓу овие и „обични“ интерконекти (ама да не се ептен некои пазарски) од проста причина што немам таква опрема нити пари да ја купам (а и да имам, ќе ги дадам за друго, ама тоа е друга тема 8)) кај што ќе можам да ловам нијанси во звукот, ама секој со својот ум, кого го има фатено „вирусот“ ќе плете и сука кабли по цели денови и вечери и не можеш да го разубедиш дека не звучат подобро од другите... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: DIY интерконекциски кабли
« Reply #7 on 17.02.2015, Tuesday, 13:22:32 »
Не вирус,а бре болест ме има фатено... :D  ;) Шегата настрана,сепак тоа го гледам како едно хоби,ништо повеќе ,ништо помалку..а за плетењето, да ми стасаат конекторите па ќе го постирам кабелот за напојување што го правев за монструмот во А класа.
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: DIY интерконекциски кабли
« Reply #8 on 17.02.2015, Tuesday, 22:49:59 »
може за тестирање кај мене, поточно кај еден близок аудиофил, кој ги разликува по карактериситки  ;D
во Скопје еден  Лазо ги прави подобри и од профи, според проценките на аудиофилот со реноме ;D ;D

Offline aleksandar94

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
  • Gender: Male
Одг: DIY интерконекциски кабли
« Reply #9 on 31.01.2016, Sunday, 11:16:48 »
Еве ги и моите, со коаксијален кабел должина 1м + и по еден феритен прстен.


Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: DIY интерконекциски кабли
« Reply #10 on 26.01.2022, Wednesday, 14:07:33 »
Да не отварам нова тема, тука ќе пишам.

DIY мрежен кабел, не знам кој го има правено, ми го донесоа да ги сменам конекторите со други поквалитетни. Овие конектори колку што разбрав ги прави некој тип во Србија, од цели парчиња бакар, кои после ги обработува и да признаам изгледаат сосема пристојно. За самиот кабел не знам какви жици се употребени, ми личат на утп парици, поединечно оклопени, или некакви аудио полни парици, ама не сум сигурен, иначе има по три парици за фазата и нулата и една за заземјувањето.

Тоа што ич не ми се допаѓа е што кој и да го правел кабелот, од не знам која причина, решил да не го поврзува заземјвањето на едниот конектор. Најверојатно сакал да спречи ground loop, ама постојат за тоа други начини без да се наруши безбедноста, не знам... Јас сакав да ги поврзам новите конектори ко што треба, но муштеријата инсистираше заземјувањето да остане вака како што е, па така и бидна на крај, се надевам дека што и да е поврзано на овој кабел фазата никогаш нема да пробие на шасија, иначе ќе биде интересно... :)

За крај и некоја слика...
Изгледот на париците:





Стариот конектор со исечена жица за заземјувањето:





Старите генерички конектори и новите:



People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: DIY интерконекциски кабли
« Reply #11 on 26.01.2022, Wednesday, 22:18:01 »
Мене ми личат на овие конектори.
Code: [Select]
https://www.axiomedia.it/en/power-connectors/1630/pc01-schuko-power-connector-220v-24k-gold-plated-transparent-body.html 
Сепак се ВРТИ !!!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: DIY интерконекциски кабли
« Reply #12 on 26.01.2022, Wednesday, 22:41:19 »
Слични се, само на овие обратни им се црниот и транспарентниот дел и не се позлатени контактите.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: DIY интерконекциски кабли
« Reply #13 on 27.01.2022, Thursday, 22:28:01 »
Тоа што ич не ми се допаѓа е што кој и да го правел кабелот, од не знам која причина, решил да не го поврзува заземјвањето на едниот конектор. Најверојатно сакал да спречи ground loop, ама постојат за тоа други начини без да се наруши безбедноста, не знам... Јас сакав да ги поврзам новите конектори ко што треба, но муштеријата инсистираше заземјувањето да остане вака како што е, па така и бидна на крај, се надевам дека што и да е поврзано на овој кабел фазата никогаш нема да пробие на шасија, иначе ќе биде интересно... :)

Се јави таков проблем во едно студио каде ме викнаа да изанализирам „зошто има брум по реновирање дома“ (контролата за студиото му беше дома, во стан, студиото во подрумот од зградата :P :D... не го обвинувам, Македонија, кој како знае се снаоѓа :P :D). Како и да е, кабли се пуштани од студиото до станот и цела опрема, вклучувајќи и заземјување, и е врзана на еден и друг (подрумот) далечен крај... и да, брум се јави :P :D.

Е сега, муабетот, зошто претходно немало ;D. Електричарот сакал убава работа да направи, се да биде убаво заземјено, и кога се пуштани нови кабли за напојување, пуштена е и маса (претходно немало на тој штекер на кој му била врзана целата опрема, само фаза и нула, ова и не беше така невообичаено кај штекери за помали товари на времето, до кај 1KW, 1.5KW, знаеја вака да прават). Проблемот е што е електричар и не знае што е ground looping, а може и знае, ама сигурно не ми било кажано дека потоа целата таа опрема ќе се врзува со опремата во подрум 15 метри подолу и дека и таму има зазаемјување ;D... дали е истото, дали е на иста фаза... само еден господ знае ;D.

Long story short, ја откачив масата во станот за која е врзана опремата и немаше никаков проблем, се изгуби брумот :P :D.

Инаку, добро изгледаат каблите ;)... мада не ми е јасно што толку го „тупат“ околу напонски кабли, ама ОК, нека биде :)... секој си има свој фетиш :P :D. Имам дома мало брдо вакви со EU plugs, и квалитетни и петпарачни, секакви... искрено, немам чуено разлика во звук меѓу петпарачните и квалитетните, можам само да потврдам дека петпарачните греат со 1KW па нагоре SMPS напојувања за PC ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: DIY интерконекциски кабли
« Reply #14 on 28.01.2022, Friday, 00:44:48 »
Абе јасно ми е мене зошто го сецнале заземјувањето, ама ваљда знаат луѓето дека постојат начини да се раздвојат аудио масата и шасијата на уредот за да нема ground loop, да оставиш метална шасија што може потенцијално да дојде во допир со фаза вака да „плива“ е лудост.
Иначе и мене ич не ми е верно дека после километри далноводи, трансформатори, ел.инсталации, разни приклучоци, осигурачи и конектори, пола метро кабел ќе направи разлика, ама еве муштеријата вика спротивно, дека разликата е драстична... ::)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio