Author Topic: Како до неограничени обртаи на скутер ?  (Read 3581 times)

Offline darche

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Здраво на сите...ме интересира дали може да се најде шема за на пример нели на скутер обртаите се ограничени на 5000 е сеа дали може да се напраи нешто да ги неограничува обратите да се поврзува негде на електрноика...? ке може ли да најдеме некоја таква шема ? :D фала ви однапред

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Има „електроника“ во скутерот? Нов е или постар, од почетокот на 90-тите?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како до неограничени обртаи на скутер ?
« Reply #2 on 06.10.2012, Saturday, 15:17:49 (Edited 06.10.2012, Saturday, 16:48:52) »
Финтата е во палењето.Палењата се ограничени со број на обртаи,но бидејки има повеке разни модели на палења,тешко е со една шема да се направи.Ако ја имаш или најдеш шемата на палењето на твојот скутер,најди го делот каде ( најверојатно со RC комбинација) се ограничуваат обртаите.Таа временска константа треба да се премости со прекинувач или да се извади ( можеби со измени на вредности!??) и да имаш неограничување! Ама сепак консултирај се со некој стручен,бидејки за постигнување на максимални обртаи и сила на скутерот ,треба да се направат измени на блок,клип...итн..... односно да се стави КИТ (така го викаат,мислам) и да се постигне максимален ефект.Од 50 км/час скутерот ке лета и 120 км/час.Во некои земји е забрането тоа,а како е кај нас не знам,ама мислам дека има ограничување по кубикажа и брзина.

Еве еден линк каде има повеке шеми и статии за тема - авто-мото електроника

Code: [Select]
http://forum.pyrotherm.rs/forum/index.php?/topic/1297-sam-revija-automobili/page__st__40
Споено мислење: 06.10.2012, Saturday, 16:48:52
Еве и колегава ,кој е по скутерите ;D ;D ми даде еден линк:

Code: [Select]
http://www.mcmarshal.com/showthread.php?tid=343

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote from: darche
да се напраи нешто да ги неограничува обратите да се поврзува негде на електрноика...

Оваа што го бараш не е така просто . За такви перформанси не е само зголемуванње број на вртежи на моторот.
На следниот линк има “некои“ мислења во врска со “фризирање“ или како што сакаш со зголемување на бројот на вртежи да дбиеш поголема брзина (барем така јас разбрав)
Code: [Select]
http://www.skuteri.com.ba/tri_vrsta_friziranja_skutera.htm
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве уште нешто интересно

Offline darche

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Одг: Како до неограничени обртаи на скутер ?
« Reply #5 on 07.10.2012, Sunday, 18:29:44 (Edited 07.10.2012, Sunday, 18:37:43) »
Има „електроника“ во скутерот? Нов е или постар, од почетокот на 90-тите?
 ne ne skuterot e KYMCO SUPER 8 2007 GODINA I IMA ELEKTRONIKA :))

Споено мислење: [time]07 Октомври 2012, 17:35:39[/time]
Еве уште нешто интересно
Вака...ова што ми го испратил БАТКА ме интересира таа првата слика што е со отпорник и потенциометар дали би можела да ми помогне и дали е за поновиве мотори или за томоси :))
Финтата е во палењето.Палењата се ограничени со број на обртаи,но бидејки има повеке разни модели на палења,тешко е со една шема да се направи.Ако ја имаш или најдеш шемата на палењето на твојот скутер,најди го делот каде ( најверојатно со RC комбинација) се ограничуваат обртаите.Таа временска константа треба да се премости со прекинувач или да се извади ( можеби со измени на вредности!??) и да имаш неограничување! Ама сепак консултирај се со некој стручен,бидејки за постигнување на максимални обртаи и сила на скутерот ,треба да се направат измени на блок,клип...итн..... односно да се стави КИТ (така го викаат,мислам) и да се постигне максимален ефект.Од 50 км/час скутерот ке лета и 120 км/час.Во некои земји е забрането тоа,а како е кај нас не знам,ама мислам дека има ограничување по кубикажа и брзина.

Еве еден линк каде има повеке шеми и статии за тема - авто-мото електроника

Code: [Select]
http://forum.pyrotherm.rs/forum/index.php?/topic/1297-sam-revija-automobili/page__st__40
Споено мислење: [time]06 Октомври 2012, 15:48:52[/time]
Еве и колегава ,кој е по скутерите ;D ;D ми даде еден линк:

Code: [Select]
http://www.mcmarshal.com/showthread.php?tid=343

моторот има кит...и се спортско има ама иде 50км/х а во сервис ми рекоа дека имало некоја плочка што се правела и се поврзувала со електрниката и ги неограничувало обртаите..па ако знае некој нешто да ми помогне :))

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како до неограничени обртаи на скутер ?
« Reply #6 on 07.10.2012, Sunday, 19:29:38 (Edited 07.10.2012, Sunday, 19:34:33) »
Па ,ти кажав како ( имаш шема со 10 мФ елко ,потенциометар и прекинувач.Имаш и шема на најчесто користено палење кај нас( така ми рекоа!),а има и линк каде се опишуваат три начина како да се * скине* заштитата- механички и електронски.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
другар моторчево е 4Т или 2Т,ако е 4Т треба да го засечеш CDI на едно место за да прекинеш една жица во него и ке нема више блокада

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Да не си направи проблем со 4Т да не му удри клипот у вентилите ако успее да ги зголеми обртаите? Не е за џабе заштитата мислам. За 2Т не би требало да има проблем

Offline darche

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Одг: Како до неограничени обртаи на скутер ?
« Reply #9 on 09.10.2012, Tuesday, 21:34:59 (Edited 09.10.2012, Tuesday, 21:36:41) »
другар моторчево е 4Т или 2Т,ако е 4Т треба да го засечеш CDI на едно место за да прекинеш една жица во него и ке нема више блокада
Да не си направи проблем со 4Т да не му удри клипот у вентилите ако успее да ги зголеми обртаите? Не е за џабе заштитата мислам. За 2Т не би требало да има проблем

Motorceto e 4t ... :)

Пишувај кирилица!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Колегава вели да не си играте со сечење и други *тракатанци* ;D ;D Најлесен начин е со прекинувач или со вадење на она метална *подлошка* или како се вика .Сепак,најдобро е да не се ризикува.

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Ја  следам темата од почеток,имам доста мотори сменето од 50 до 1000 и за џабе не си играј со ова ако беше за вадење на блокажа ке беше извадена уште од фабрика,и не е само до електрониката него има и други цаки во карбураторот за да ги даава максималните вртежи инаку и најмногу до 7000 вртежи и толку даваат 50- кте фабрчки,можиш со комбинации да ги крениш до 7000 ама побрзо ке го фрлиш моторот.Ако сакаш без електроника да крениш на вртежи смениму ги дизните за бензин поголеми во проток на бензин стави и ке се зголеми и брзина и вртежи и + потрошувачката.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
кажи ми точен модел и година на моторчето пошто има модели со CDI кое само треба да откачиш жица,а има модели на кој треба да го засечеш CDI на одредено место

Offline darche

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Одг: Како до неограничени обртаи на скутер ?
« Reply #13 on 16.10.2012, Tuesday, 20:14:46 (Edited 16.10.2012, Tuesday, 21:23:30) »
Ја  следам темата од почеток,имам доста мотори сменето од 50 до 1000 и за џабе не си играј со ова ако беше за вадење на блокажа ке беше извадена уште од фабрика,и не е само до електрониката него има и други цаки во карбураторот за да ги даава максималните вртежи инаку и најмногу до 7000 вртежи и толку даваат 50- кте фабрчки,можиш со комбинации да ги крениш до 7000 ама побрзо ке го фрлиш моторот.Ако сакаш без електроника да крениш на вртежи смениму ги дизните за бензин поголеми во проток на бензин стави и ке се зголеми и брзина и вртежи и + потрошувачката.


drugar sve sum probal i dizni pogolemi i nov karburator motorot ima pominato 34iljadi i pred 4 iljadi ima staveno klip 47mm i isto e...i vo eden servis mi kazaa vika sigurno e do elektrnoikata probaj imalo nekoi semi se praele i gi neogranicuvale vrtezite :|

Споено мислење: [time]16 Октомври 2012, 19:21:08[/time]
кажи ми точен модел и година на моторчето пошто има модели со CDI кое само треба да откачиш жица,а има модели на кој треба да го засечеш CDI на одредено место

godina e 2007 i pisuva kymco na nea dr ne pisuva :/

Ова ти е втора опомена за пишување латиница, уште еднаш и целата тема оди во канта!