Author Topic: Проблем со Xenon-ски светла за автомобил  (Read 1792 times)

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Проблем со Xenon-ски светла за автомобил
« Opened on 08.08.2012, Wednesday, 14:31:49 (Edited 10.08.2012, Friday, 13:36:13) »
значи имам проблем со Xenon светно.. проблемот е во тоа што има на секоја сиалица како инветрот... на инверторот има влез од 12в во самата кутија има (кондензатори,отпорници,диоди,транзистори,трафо...) на самата плочка нема никакви знаци на изгорен дел или несто слично,го проверив дирекно на струја мерев со униметор скоро сите делови се исправни..проблемот е во тоа што на излез има исто малечка кутија кој пиши на неа 23000в што не верувам да е долку... во самата кутија има еден блок кондензатори и има округла пластика на неа намотана со бакар.. проблемот е кога ке го уклучам Xenonot на колата на самиот излез каде што треба да биде уклучена Xenon ламбата прави како спој е сега незнам до што може да е проблемот ако некој има работено со оваа работа нека ми пиши  :) :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Проблем со Xenon
« Reply #1 on 09.08.2012, Thursday, 16:33:26 »
вода, масло прашина, исчисти го со бензин....

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со Xenon
« Reply #2 on 09.08.2012, Thursday, 17:13:46 »
вода, масло прашина, исчисти го со бензин....

Или ацетон ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Проблем со Xenon
« Reply #3 on 09.08.2012, Thursday, 17:32:15 »
ВНИМАНИЕ ! Бензинот може да ја оштети (да ја нагризе) пластиката.
Јас повеќе сум за 96% алкохол што се продава во аптеките !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со Xenon
« Reply #4 on 09.08.2012, Thursday, 18:02:33 »
Јас повеќе сум за 96% алкохол што се продава во аптеките !

Не е толку агресивен како ацетонот или бензинот, така да, го користам само ако морам и ако знам дека пластиката (или што и да е) можно е да се нагризе од ацетонот или бензинот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Проблем со Xenon
« Reply #5 on 10.08.2012, Friday, 08:35:33 »
Не ти чинат инверторите...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
може и инверторите да се, али прво исчисти ги. Инаку, ксенонот работи на висок напон, може да е 23киловолти...