Аналогна електроника > Побарувања

Помош околу 5W предавател со PLL

(1/4) > >>

TeslaBt:
Вчера еден пријател ми даде стар 10-15 години 5W предавател. Е се арно го теситрав работи. Ама до сега не сум местел фреквенција на предавател со PLL. Еднио што јас направив е филтерот излезен што беше со сите делови од порано само јас го склопив.

Ете слика од PLL-от. Дали можи да ми поможите со местење на фреквенции или некој документ да ми дадете да видам како се местат ? Инаку сега го слупшам на 89.500MHz.

И на кој од овие два тримери можам да ја менувам снагата пошто со 5 вати и АЕК дома кај мене одма е.

Споено мислење: 14.04.2016, Thursday, 15:11:58Се снајдов со PLL-от ми остана уште ватажата да ја намалам. Ако знај некој нека помогни околу намалувањето.

Otpor:
Или со намалување на напонот на напојување или со намалување на побудата,трето нема (има,само не верувам дека ќе се снајдиш а и шемата е потребна ) 

gocebabe:
Тримерите на излез ти се за намалувајне на снагата на излезнио степен а на плл имаш тримерче кај излезо.

DX-er:
Тримерите на крај се за подесување на импедансата а не за намалување, ако намалуваш од тамо голема е веројатноста да прегори излезот по некое време.

Црниот тример нај вероватно е за намалување на побуидата а со тоа и снагата која иде на антена.

TeslaBt доколку сакаш да го ограничиш дометот во рамките на твојот дом или просторија, на излез наместо антена поврзи некој по моќен графитен отпорник од 50 оми.

TeslaBt:
Абе не е работата ни да ограничам ниту ништо сакав да ја намалам снагата , а и така ретко ќе го палам па да не ме ми го скини газот АЕК со казна зато. Имам 2 тримери едниот е од транзисторот главниот кон транзисторот за засилвање тој црниот Искра , а другиот не знам зошто е ама и тој е за снагата. Шема немам.  :-\ Ваљда тој помалиот тример е за снагата.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version