Author Topic: Шема за високонапонска ограда ????  (Read 7710 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Шема за високонапонска ограда ????
« Opened on 08.10.2010, Friday, 22:53:31 (Edited 08.10.2010, Friday, 23:06:20) »
Пред некој ден некој ми провалил во дворот со тоа што ја исекол зицата на оградата ама не земал ништо вредно  ;D
Е сега сакам да се заштитам од такви крадци и барам помош кој има шема за некој многу висок напон со кој би ја наелектризирал целата ограда  :) ???

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Шема за високо волтажна ограда ????
« Reply #1 on 08.10.2010, Friday, 22:55:22 (Edited 08.10.2010, Friday, 22:59:10) »
Пред некој ден некој ми провалил во дворот со тоа што ја исекол зицата на оградата ама не земал ништо вредно  ;D
Е сега сакам да се заштитам од такви крадци и барам помош кој има шема за некој многу висок напон со кој би ја наелектризирал целата ограда  :) ???
Чаре за тоа,димер,кондензатор,свеќица и бобина ! ;D

ЕДИТ: поправи го насловот,волт е мерна единица треба да биде напон,или вака Шема за високо напонска ограда ;) (Благодарност до бојан за исправката ;D)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Шема за високонапонска ограда ????
« Reply #2 on 08.10.2010, Friday, 22:56:58 (Edited 08.10.2010, Friday, 23:35:48) »
Некоја шемичка  ;D ?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Некоја шемичка  ;D ?
За едно пола саат ќе ја прикачам,првин да ја нацртам. ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Океј фала колега   :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Еве ја шемата,ваљда ја разбираш :D :P

Откако ќе го направиш колово многу ќе внимаваш дека средниот дел од бобината или излезот ако го пипнеш ќе добиеш доста болно пецкање !
ВНИМАВАЈ ! ! !
Прво пред да го мавнеш колово на 230V треба да ја наместш резонантната фрекфренција,а како да го изведеш тоа е следното. ;)
Сериски со колото ќе поврзеш една сијалица од 60 вати,со жаречко влакно!Како димер можеш да го искористиш колото што го има дизајнирано колегата Борче,ама место потенциометар ќе ставиш тример. :D
Е сега откако ќе го направиш колото и заедно со него поврзеш сијалица ќе го вртиш тримерот од димерот така што сијалицата да биде најтемна скоро ич да не свети,со ова ќе ја избегнеш резонантната фрекфренција и заедно со тоа ќе избегнеш да ти се скува кондензаторот! ;D
После нагодувањето слободно можеш да ја тргнеш сијалицата :) ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Ке може да ја поврзеш оваа шема со тоа коло за димер за да видам како изгледа ???

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ке може да ја поврзеш оваа шема со тоа коло за димер за да видам како изгледа ???
Како слика бараш или поврзувањето на димерот?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
поврзувањето на димерот?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
поврзувањето на димерот?
На шемата за димерот,влез од 220 волти или фазата иде накај димерот или пинот од тријакот(или што и да е све ги промашувам ;D)а излезот од димерот што е накај сијалицата иде на плусот од бобината. ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Ќе може некоја шема и за ова бидејќи никогаш не сум поврзувал димер бобина и свеќичка во струјно коло  :(
Верувам дека нема да ти биде тешко а мене би ми завршил голема работа  :)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ќе може некоја шема и за ова бидејќи никогаш не сум поврзувал димер бобина и свеќичка во струјно коло  :(
Верувам дека нема да ти биде тешко а мене би ми завршил голема работа  :)
Ќе може ли тоа да го одложиме за утре дека сега дремам на тастатура :D ;D.

П.С Немој да користиш свеќичка за торта,треба од кола да биде :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: Шема за високонапонска ограда ????
« Reply #12 on 09.10.2010, Saturday, 00:10:54 (Edited 09.10.2010, Saturday, 00:12:40) »
димер можеш да го искористиш тој што го правевме во школо,бобина земи некоја од некоја кола,на пример фичо :D
и употреби ја оваа шема.
http://pic.mk/?v=carcoil1.png

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
димер можеш да го искористиш тој што го правевме во школо,бобина земи некоја од некоја кола,на пример фичо :D
и употреби ја оваа шема.
http://pic.mk/?v=carcoil1.png
Колега стави ја сликата или кодирај го линкот,ќе ти брбљаат од администрација ;) :D
Инаку јас мислам дека оваа шемата со 555 е доста по сложена и не е толку јак ударот од струја колку што е јак кога бобината е на 230 волти ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
линковите од pic.mk немора да се кодирани.