Author Topic: Потенцијално најмалиот Теслин трансформатор на СВЕТОТ!  (Read 12050 times)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Струјата на твојот ко демек теслин трансформатор е мала неможе да убие некого.Пошто изгледа ти не користиш некој јак сплит трансформатор.А ова што го има постирано батка може да те задрма јако а во најлош случај и да те убие.Мој совет не користете флајбек трансформатори од големите телевизори.Тие даваат многу висок напон.Земете некое мало флајбекче на пример од портабл телевизорине што беа.Но тие оставаат изгореници.Слушајте паталец.Кило Волт немој толку многу да бидеш опседнат со високо напонската техника не ќе е на арно. ;D ;D ;D ;D.Се шалам.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Батка,нешто * у грешка си ми*,ајде погледај ја шемава и ова што некој друг го направил.
Јас според тоа што го нацртав го направив, а и ова е така направено, само не знам во што мислиш дека ми е грешката, ако мислиш дека е до отпорниците, вака ќе ти кажам- јас првпат кога експериментирав користев отпорник од 220 оми, пола ват, а наместо отпорник од 22 оми користев графитен потенциометар, се течеше мазно додека не ја измерив вредноста на потенциометарот, таа беше 156 оми! Видов дека фрекфенцијата се менува како што го вртам, но најдобро работеше со вредност од околу 20 оми, па нарачав од алфа отпорници со овие вредности. 220 и 22 оми - двата 5 вати.
Ако мислиш дека е до бројот на навивките, да знаеш дека и тие не се фиксни вредности. Јас користам примар- 10 навивки, а фидбек 4. Ако мислиш дека е до транзисторот, и тука нема грешка, ова коло работи со било кој НПН транзистор. Единствена работа што не е вклучена во колото е ненскиот индикатор, го ставив после првиот тест помеѓу колектор и емитер за греењето на транзисторот да се сведе на минимум(како заштита од електромагнетни импулси).
Мислам дека со овој текст ти одговорив на сите можни недоразбирања. ;D
Струјата на твојот ко демек теслин трансформатор е мала неможе да убие некого.Пошто изгледа ти не користиш некој јак сплит трансформатор.А ова што го има постирано батка може да те задрма јако а во најлош случај и да те убие.Мој совет не користете флајбек трансформатори од големите телевизори.Тие даваат многу висок напон.Земете некое мало флајбекче на пример од портабл телевизорине што беа.Но тие оставаат изгореници.Слушајте паталец.Кило Волт немој толку многу да бидеш опседнат со високо напонската техника не ќе е на арно. ;D ;D ;D ;D.Се шалам.
Напротив, користам јак сплит трансформатор, но не му давам моќност да ме убие. внесувам само 75 вати, од кој отпорниците и транзисторот 0колу 5% претвораат во топлина, а околу 15% се одзема од фидбек намотката за да го вклучува транзисторот. Значи ако напонот на секундар е околу 25-30 000 волти тогаш можеш да замислиш колку е слаба струјата, плус тоа, еднаш ме здрма, па еве жив сум. ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Јас искрено се изненадив од тоа како работи...Бидејќи го виодов во живо како работи...

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Quote
Напротив, користам јак сплит трансформатор, но не му давам моќност да ме убие. внесувам само 75 вати, од кој отпорниците и транзисторот 0колу 5% претвораат во топлина, а околу 15% се одзема од фидбек намотката за да го вклучува транзисторот. Значи ако напонот на секундар е околу 25-30 000 волти тогаш можеш да замислиш колку е слаба струјата, плус тоа, еднаш ме здрма, па еве жив сум.
Киловолт чим ти си ги превземал овие мерки за претпазливост не може да те убие пошто не ја користиш целата моќност од сплит трафото и струјата што ќе ја даде е до 5 милиампери.Многу е мала и не е опасно.Но внимавај високиот напон остава изгореници.Но ти имаш искуство со високонапонскава техника.И во претходните постови имаш пишувано гледам све за високонапонска техника.Но пак треба да се пази со висок напон.И плус дојде и до недоразбирање мислев дека насловов на темава е најмалиот теслин трансформатор.Па си помислив сигурно користи и мал флајбек трансформатор од портабл телевизорине.Но сега ти си кажа дека користиш голем. ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
 :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
Денес го вклучив за да го снимам, но заземјувањето не беше поврзано за долната страна на теслиниот, прескокна искра на искричарот и го прегоре трафото! Сега незнам што да правам!
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Потенцијално најмалиот Теслин трансформатор на СВЕТОТ!
« Reply #20 on 20.11.2013, Wednesday, 21:22:30 (Edited 20.11.2013, Wednesday, 21:29:30) »
Ах бре киловолт кога ти викав ја батали теслини трансформатори една грешка  едно криво поврзување и све прегорува.Мое сочуство за трафото  :'( :'( :'( :'( :'(,.Голем баксуз си да го сликаш да ни покажеш сам го направи и ти прегоре трафото.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Жал мие затоа што тешко се наоѓаат такви неректификувани трафоа, но готово е, беше, помина, ќе си намотам јасн на феритното ново  :-\
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
:'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
Денес го вклучив за да го снимам, но заземјувањето не беше поврзано за долната страна на теслиниот, прескокна искра на искричарот и го прегоре трафото! Сега незнам што да правам!

Јас мислам дека малку треба да ја оставиш таа ВФ техника,бидејчи очигледно дека си уште апсолутен почетник во електрониката.Навистина можеш да настрадаш,ако ништо друго иако мала јачина сепак тие високи напони може да предизвикаат тешки опекотини.Внимателно и никако без заштита кога работиш такви работи- најдобронамерно.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Ова со изгорениците јас цело време се обидувам да му го кажам.Ова нека биде лекција сега ќе мота трафо ново ќе се мачи.И друкпат со голема претпазливост работи.Провери се по двапати каде и како ти е поврзано.Поздрав од мене и не се откажувај ова нека ти биде лекција.Внимателно со високонапонската техника. ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
За изгорениците немора да ми кажувате, си ја научив лекцијата пред некој месец кога го правев драјверот и ненадејно ме спеца и имаше изгореница на местото каде што ме фати. Одтогаш секогаш кога правам измени на билошто двапати проверувам дане има некој кондензатор или било што што чува  енергија, и ако има го празнам со шрафцигер. А и трафото, бидеќи и тоа чува малку енергија после гасењето(така и ме здрма порано, затоа знам ;D ) Сега ќе пробам да бидам претпазлив да не ми отидат неколку дена работа в канта. ;D ;D ;D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
А киловолт не ве сватив значи вие сега наново си мотате високонапонско трафо така нели.Внимателно и кога ќе го намотате пишете.Со среќа. ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
можеш да ставиш слика од прегореното трафо  8)
Hams do it! With Frequency

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Богами киловолт ставете некоја слика од тие ваши високонапонски проекти. ;D ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Потенцијално најмалиот Теслин трансформатор на СВЕТОТ!
« Reply #28 on 23.11.2013, Saturday, 15:19:38 (Edited 24.11.2013, Sunday, 19:12:38) »
Еве го теслиниот склопен пред тестирање, и прегореното сплит трафо  :'(
И видео од првиот Теслин трансформатор што го направив, тој ме навлече на сето ова, но за жал го изгуби трафото поради неговиот ситен пријател.
75W Tesla coil (untuned)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
вакво сплит трафо можеш да најдеш во старите телевизори со лампи, кај нив напонот од сплит трафото се исправува со лампа, а додека кај новиве има вградено во нив диоди.  ;)
Kure je kupio novog BMW-a