Author Topic: На која фрекфенција работат мобилниве опратори?  (Read 1511 times)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Како што пишува и во самиот наслов ми треба помош околку тоа на која фрекфенција работат мобилниве оператори конкретно се работи за 3Г мрежите? Прашањето го поставувам бидејќи денес се префрлив во Вип а претходно користев услуги од Оне и Т-Мобиле и немав проблеми сега не можам да се  поврзам на 3Г мрежата на Вип. По консултација со службата за корисници ми кажаа дека  мој телефонот
Code: [Select]
[url]http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_cedar-3404.php[/url] не бил компатибилен , па би сакал ако има некој информации на која фрекфенција зрачат операторите би бил благодарен.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
TDMA/FDMA/CDMA фреквенцијата на повеќето мобилни оператори во Европа е 900MHz или 1800MHz. Околу 3G, не знам која фреквенција се користи, но би требало податоците да се пренесуваат по истиот носител (900 или 1800MHz), само им се разлукува bandwidth-от (поделен е на повеќе подсекции, секција за 2G, за UMTS, за 3G, итн.).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
официјалниот одговор од страна на Вип е дека они зрачеле на 900МХ а останатите оператори на 850 МХ па затоа со нив сум немал проблеми а со Вип на истиот телефон имам, ама јас на техничките служби многу не им верувам затоа што често се случува за не дадат почни информации(излажат за да не им досадуваш) па решив да си проверам и настрана  :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
850MHz мислам дека е Американскиот стандард за зрачење на мобилните оператори. Они користат некоја модификација на CDMA стандардот и не е баш најкомпатибилен со GSM стандардот (затоа, често, барем постарите модели на мобилни телефони, ако се купени тука, во Македонија, не функционираа во Америка, сега поновиве модели имаат додатни модули кои функционираат и на тој стандард, но не секогаш и не со целосна коматибилност, на пример, нема да имаш определени услуги или нешто слично). Како и да е, ако мобилниот ти е првично наменет за користење во Америка, можно е да имаш проблеми со Европските оператори бидејќи во Америка не се користи GSM стандардот (и нивниот 3G нема исти спецификации како Европскиот 3G).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Абе и да не работи на 3G не е некој проблем, само малку ми дојде нелогично затоа што истиот телефон работеше на Оне и Т-Мобиле на 3G без никакви проблеми.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па најверојатно функционирало без проблем бидејќи им се различни системите од тие на VIP. Искрено, навистина не знам на која феквенција зрачат операторите кај нас (ако е вистина тоа што ти го кажала техничката служба, тогаш, за мене ова е нова информација ;D, јас мислев дека зрачат и на 1800MHz, ама ете, изгледа не сум бил во право ;D), но знам дека дефинитивно можно е определен телефон да има одлична компатибилност на еден оператор, а на друг, да има проблеми, особено ако корисникот сака да ги користи овие „додатни“ услуги (за телефонски разговори и SMS, секој телефон би требало да биде компатибилен со било кој оператор, барем во Европа, за некој друг континент, можно е ова да не важи).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Quote
SKOPJE (Macedonia), August 31 (SeeNews) – Macedonian mobile carrier Vip Operator said it has launched its 3G network after being allotted radio frequencies in the 1720-1730 MHz and 1815-1825 MHz bands.

Цитирано од
Code: [Select]
http://wire.seenews.com/news/macedonia-s-vip-operator-launches-3g-network-299449
Сепак се ВРТИ !!!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Општо мрежата на вип им е катастрофа, бегај подалеку од нив иако се најефтини, нас на работа не префрлија од т-мобиле на вип и одма почнаа проблеми, често се случува да не сме достапни иако телефонот не е исклучен, нема мрежа во магацинот, прекинува на сред разговор и триста други глупости, кога ГСМ-от им е таков може да замислиш каков им е 3Г.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Сега VIP имаат нова сопствена мрежа и полека ги решаваат проблемите :)...

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
Општо мрежата на вип им е катастрофа, бегај подалеку од нив иако се најефтини, нас на работа не префрлија од т-мобиле на вип и одма почнаа проблеми, често се случува да не сме достапни иако телефонот не е исклучен, нема мрежа во магацинот, прекинува на сред разговор и триста други глупости, кога ГСМ-от им е таков може да замислиш каков им е 3Г.
И нашите службени се на Вип и тоа со години ама никогаш не сме имале проблеми. Па сега со приватниов број ќе видам како ќе биде затоа и склучив договор на неодредено време  ;)

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Т-мобил и Оне(космофон) изградија земјени сателити за комуникација, ВИП како ппоследен оператор нема изградено овакви станици на планините низ Македонија туку има закуп од овие први провајдери, затоа работат со помала ширина на опсег на фрекфенции па нормално и се одразува на квалитет, затоа што постарата опрема на Т-Мобиле (Ериксон) ја рентаат, додека имаат нова (Кенвуд) ја имаат за себе, исто е и за интернетот, и класичните телефонски линии, Т-хоме користи 16 канална врска по корисник(широкопојасна), додека закупените од кабловските оператори се корисник по еден канал, па јасна е ситуацијата зошто има конекциски прекини

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: На која фрекфенција работат мобилниве опратори?
« Reply #11 on 07.10.2012, Sunday, 15:21:37 (Edited 27.10.2012, Saturday, 15:45:32) »
официјалниот одговор од страна на Вип е дека они зрачеле на 900МХ а останатите оператори на 850 МХ па затоа со нив сум немал проблеми а со Вип на истиот телефон имам, ама јас на техничките служби многу не им верувам затоа што често се случува за не дадат почни информации(излажат за да не им досадуваш) па решив да си проверам и настрана  :D

Те излажале или не се доволно информирани, иначе GSM фрекфенциите од 900MHz се 890-915MHz и 925-960MHz a GSM 850MHz e за америка. Фрекфенциите за 3G се 1885–2025 MHz и 2110–2200 MHz
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: На која фрекфенција работат мобилниве опратори?
« Reply #12 on 08.10.2012, Monday, 17:53:20 (Edited 27.10.2012, Saturday, 15:46:02) »
Quote
Те излажале или не се доволно информирани, иначе GSM фрекфенциите од 900MHz се 890-915MHz и 925-960MHz a GSM 850MHz e за америка. Фрекфенциите за 3G се 1885–2025 MHz и 2110–2200 MHz
Се излажале ако мислеле да ме излажале, може само да се одложи расправата за таа работа ако јас бидам сигурен и повеќе ќе се расправаме. Ама цело време ме буни една работа што телефонот ја пронаоѓа 3Г мрежата ама не ми дозволува да се приклучам на истата.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ВИП оператор зрачи на 900MHz за 3G, а повеќето телефони имаат 3G на 2100MHz па затоа е проблем со компактибилноста.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.