Author Topic: Зошто мојата wifi ad hoc мрежа не е видлива за мобилниот  (Read 1410 times)

Offline Klingon

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Здраво,

 Дали некој знае зошто ad hoc мрежата не ми ја пронаоѓа мобилниот телефон. Ја креирам преку Windows XP. Друг лаптоп ја пронаоѓа мрежата и се конектира.
 Дали постои софтвер со кој може да го користам лаптопот како рутер?

Поздрав

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
оди на страницава и види дали можеш нешто да направиш со ова..
Code: [Select]
http://www.connectify.me/
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Klingon

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Одг: Зошто мојата wifi ad hoc мрежа не е видлива за мобилниот
« Reply #2 on 13.07.2012, Friday, 14:33:56 (Edited 13.07.2012, Friday, 18:56:46) »
Го спуштив Connectify и едвај најдов крак за софтверот ... но како и да е до тука средив. (Ако на некој му треба нека каже ќе му го испратам 6МB е голем). Арно ама кога ќе направам мојата LAN конекција да биде делена како WiFi преку мојата WiFi картичка ја добивам пораката:

**A third-party wireless network manager is currently controlling your wireless functionality. This needs to be disabled for hotspot functionality.**

Ако некој има искуство со ова и ако знае што треба точно да се disable ира ќе го замолам за помош, јас изгубив 5 - 6 часа но не можам да го најдам решението.

Фала, Поздрав



Споено мислење: 13.07.2012, Friday, 18:56:46
Проблемот со пораката беше во тоа што требаше да ја избришам рачно креираната ad hoc мрежа преку Windows. Софтверот креира hotspot но повторно телефонот не ја пронаоѓа мојата мрежа.

Дали некој има искуство до Windows 7 ? Дали со креирање на ad hoc со Windows 7 мрежата ја пронаоѓа мобилен уред или дали можеби ова кај некого функционира и со XP па можеби проблемот е до мојата WiFi картичка.

Благодарам
Поздрав

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можно е да е проблемот до самата Wi-Fi картица, поточно драјверите на картицата за под Windows. Најчесто, драјверите за Wi-Fi картиците за под Windows се пишувани на тој начин, така што определени опции кои хардверот (картицата) ги има, можно е да не бидат достапни за подесување или воопшто да ги нема во драјверите наменети за Windows. Пробај да направиш Ad-Hoc мрежа под Linux, најчесто драјверите за сите уреди (општо) под Linux имаат многу повеќе опции за подесување од драјверите под Windоws. Да, тоа најчесто значи работење под конзола, но... тоа е тоа.

Сега ми текна, провери и дали има понови драјвери за твојата Wi-Fi картица за Win7. Ако има, пробај со нив ;), можно е да има некои подесувања кои во постарте драјвери ги немало или „тивко“ да се пушта некое подесување кои во овие драјвери го немало ;). Ако ова не префункционира, пробај и со постари драјвери, можно е да „запали“ и некој од постарите верзии (ако ги има).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Од кој производител ти е WiFiто ? Бидејки имам приметено дека TP Link уреди се невидливи за некои мобилни телефони.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Klingon

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
WiFi картичката е:  Dell Wirelss 1490 Dual Band WLAN Mini-Card, а телефонот е Nokia Asha 302. Кога се конектирам преку рутер нема проблем, но ad hoc мрежата од лаптопот не ми ја ни пронаоѓа. ???

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
И јас имав ваков сличен проблем.. Пробај прво смени го типот на енкрипција WPA2 со WPA на лаптопот, ако не сака така, смени некои од параметрите кај енкрипцијата (сега не се сеќавам точно кои, ама јас правев некои комбинации и на крај ми проработе  ;D).
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Klingon

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Ништо, пробав со сите можни енкрипции на секој начин кој што го нуди Windows XP да се направи ad hoc но мрежата не е видлива  >:( . Се предавам  :-\ .

Сепак фала ви на сите што се обидовте да ми помогнете

Поздрав

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Смени драјвери за WiFi картичката .Деловите  WiFi картички знаат да направат понекогаш проблем.Не мора да бидат нај новите драјвери!

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Лично мислам дека телефонот не би ни требало да ја гледа ад-хок мрежата само инфраструктури б/г/н/, а таа картичка гледам броадком чипсет има така да не врши работа само атерос и некои модели на ра линк можат да работат со хотстапд дривери т.е. во ап мод .

Offline Klingon

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Во право си tefe_negro, тоа е the main problem in my case :) . Како и да е, не е нешто неопходно но добро е што откривме што е главниот проблем во мојот случај. :)

 ;D  ;D