Author Topic: Поврзување на интернет преку Bluetooth  (Read 2326 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
1.Ставете го bluetooth уредот во компјутерот и овозможете сериска врска на компјутерот со телефонот.

2.Во телефонот одете:menu -> setup -> settings -> connection -> acess points па options и new acess point и use default settings.

connection name - Bluetooth
data bearer - GPRS
AP name - ништо
US name - ништо
Ppass - ништо
pass - ништо
Authentication - Secure
Gateway - 192.168.1.1
homepage - ништо
security - ништо
sesion - permanent

потоа одете на options па на advanced settings

phone IP adress - 192.168.1.2
prim i sec. server остајте 0.0.0.0
server adres - ништо
port - ништо

Вратете се на основниот дисплеј....(мобилниот мора да има постојана Bluetooth врска со компјутерот)

3.Во компјутерот одете на Network Connections и најдете го делот Personal Area Network и ако Bluetooth-от е добро препознае треба да го има таму(Bluetooth Network Connection).
Десен клик на Bluetooth Network Connection па properties и изберете Internet protocol ( TCP/IP ) и идете properties.

IP adress - пишете 192.168.1.1
subnet mask - 255.255.255.0

4.Сега одете Network Connections пронајдете го вашиот модем од интернетот,па десен клик на неа и одете во properties и на advanced ќе означите allow other users to connect through this computers internet connection и тоа под него и стиснете ОК. и тоа е тоа...пробајте дали имате интернет.

Кога ќе се конектирате на интернет ќе се појави GPRS икона дека конекцијата е овозможена.

Навигационото мени е можно да не е исто како во мојот пример меѓутоа побарајте мора да ги има истите опции.





изворот на текстот не го знам бидејки Doc документот ми стои во компјутер веќе 1 година
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
За кој модели важи оваа подесување.дали си го пробал со некој модел на телефон.Јас имам самсунг ф480 тоццо дали ке можам да го поврзам
rules are made to be broken

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
За Нокиа моделите ама не би требало да има проблем и на другите производители. Јас не го имам пробано ама ке го пробам оти тоа е супер да сурфаш на телефон користејки го домашниот интернет
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Да супер е за модели кои не подржуваат  wi-fi.затоа и се заинтересирав бидејки мојот тел не подржува а има голем екран и одличен е за на интернет сум пробал со 3G интернет од т-мобиле супер работи.Колакав е дометот на блуетооот.од некаде сум слуснал дека е 10метри.
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Зависи од квалитетот на bluеtooth адаптерот, ако е евтин, некаде до кај 5, 6 метри без пречки, со пречки до кај 1, 1.5 метри, не повеќе, баш сум пробувал да видам до каде ќе фати со пречки, ако е одма до ѕид, во соседната соба на растојание од максимум 1 метро ќе фати, ама повеќе не.

Исто можете да си направите и домашна wireless мрежа меѓу PC-иња со bluetooth USB адаптерчиња :D. Јас така еднаш направив, ама брзината на комуникација  е многу спора, колку за интернет, толку... :S
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
види и да купиш блутут од 10 метри и да купиш од 100 метри, телефонот има БТ од 10m (1mW) пак дометот ке биде мал.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па и тоа што викаш, јас повеќе мислев на USB предавателчињата, од оние евтините кога го пишав тоа за 5, 6 метри, ама нема везе, пак, не може повеќе од 5, 6 метри да фати со телефон, колку сака нека биде добар телефонот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
тоа значи дека мозе да се користи и телефонот во истата соба каде што е и компјутерот
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да де, така некако ќе му дојде од прилика ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline goran_bitola

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
А дали може преку користење на бллутутот од лап топот дали важи истово ? сакам да пробам јас имам к800 сони екриксон поздрав

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
се поврзуваат сони ериксон и лаптоп.можеш да го користис телефонот како далечински управувач.лаптопот прака дривер до телефонот се инсталира во тел и може да се контролира лап топот со телефонот.а за интернет пробај
rules are made to be broken

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
на некој му има успеано ова, да се конектира на интернет преку блутут?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline eptenstrucnak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 40
Ако можи вака супер. Но едно ме интересира, дали кога ќе се конектираш на Internet преку bluеtooth
ти троши кредит. Оти јас се имам конектирано преку GPRS мрежа, и коге ми дојде сметка за претпалтата во "несвест" ќе паднев.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не, само треба да има Bluetooh адаптерчет телефонот во него. Единствена работа што ќе ја троши е батеријата ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Може и интернет да се користи ако телефонот има поддршка за PAN мрежа. Јас го имам конектирано мојот T-Mobile Pulse.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA