Општа дискусија > Општа дискусија

Криптовалути, копање, итн.

<< < (2/6) > >>

GigaWatt:

--- Quote from: krema on 26.05.2021, Wednesday, 03:51:41 ---ASICs мајнери се веќе демоде и не ти требат, моментално ти требат брзи и огромни дискови бидејќи копањето со нив е сега in. ;)
--- End quote ---

Toa e farming и е исплатливо на мноооогу долг рок... плус, ти треба мноооогу HDD простор... додека стигнеш да ти се исплати, треба да мењаш дискови ::). За разлика од тоа графички и CPUs не трошат како дискови, они или се живи или се мртви, трето нема ;D ;D ;D. Да не праам муабет што графичка и од 2015-та, еве RX 580, сосема солидно ќе ти заврши работа, не троши премногу струја, а враќа назад солиден hashrate за ETH и BTC ;).

Еве, и на старо да ја начекаш, не е повеќе од 7000, 8000 денари, а тие пари ги вадиш за месец копање со неа (мада со сегашната цена на берза на ETH и BTC, не и претходно). Стави некој „џамбаз“ кулер (overkill :P :D), исчисти ја, ладилно тело измиј во вода, исуши, стави нова паста и ќе тера ко нова, иако прегревала претходно и затоа ја продале ;). Јас така имам репарирано две RX 580-ки, ги земав на старо од некој кој мајнал на нив... парче беа направени, пегревани, плус клокани, се гледаше... среди се ова, пракитично имаш нови графички, ден денеска работат :)... а ги земав 5000 денари двете ;).


--- Quote from: dr-mr on 26.05.2021, Wednesday, 05:53:40 ---ASIC минерите не се многу скапи, но еден два или пет не ти вршат работа, ќе потрошат 10евра за струја а ќе извадат 11евра со трансакциски трошкови и провизија на рудникот  нема да ти остане ништо.
--- End quote ---

Зависи што копа. Ethereum и Bitcoin се исплати... имам пријател, има два ASICs едниот копа Ethereum, другиот Bitcoin, да, скапо ги плати, ама со овдешна цена на струја, месечно вади околу 1000 евра чиста пара. Мада сега и рипнаа многу, али сепак, барем 300, 400 евра чиста пара, вади ;).


--- Quote from: dr-mr on 26.05.2021, Wednesday, 05:53:40 ---Гледав на некои од калкулаторите за Farming/mining Chia Coin, со мојот компјутер  Amd Ryzen 3800X 8 core 16 Threads 32GB Ram 32TB HDD 2TB  NvMe Samsung 970 Pro ќе ми требаат 6 месеци за да заработам 600 долари доколку не се зголеми тежината на работа.
--- End quote ---

Со таа машина може добро да пројдеш ако копаш на CPU Monero ;). Ќе извадиш околу 5, 6Khash/sec вадиш, а не се тргува лошо ;). Ако не повеќе, барем сметката за струја ќе ја платиш ;). Мада не знам која е цената на струјата каде што живееш, така да, нагаѓам, за овде, знам дека ја вадиш цената за струја на 4 јадрен Core i7 од прва генерација, што се апсолутно неекономични и копаат околу 1Khash/sec. Со новиве, со милион оптимизации (FastSSE, SSE2, SSE3, AVX, AVX2, AES, итн.), станува и исплатливо. Не многу, ќе вадиш можеби 10, 20 долари месечно чиста пара, али ако не повеќе, барем ќе навлезеш во тој свет и ќе ги искористиш парите за некој ситнурија од кај Кинезиве ;).


--- Quote from: dr-mr on 26.05.2021, Wednesday, 05:53:40 ---Cripto Mining/Farming не се исплаќа доколку се работи од дома и со инвестиција под неколку милјони евра.
--- End quote ---

За среќа, во Македонијава има многу локации кои не се евидентирани како локации за претплатници, или се плаќа групно паушал :P :D ;D.

Да не праам муабет за улични бандери ;D ;D ;D ;D ;D ;D.


--- Quote from: krema on 26.05.2021, Wednesday, 03:51:41 ---И да, само еден е GigaWatt :)
--- End quote ---


--- Quote from: dr-mr on 26.05.2021, Wednesday, 05:53:40 ---GigaWatt  доколку не си му дал дозвола за користење на името барај оштета, ти како GigaWatt постоиш барем од 2010 а таа фирма се регистрира во 2017 како GigaWatt. ;D ;D
--- End quote ---

Има среќа, не сум одмазољубив 8) ;D ;D ;D... иначе, само за авторски права шо отштети ќе плаќаше за барем 7 години користење на trademark ;D ;D ;D.


--- Quote from: LordZi on 26.05.2021, Wednesday, 19:13:30 ---Бурма за електроничари :D
--- End quote ---

И за сите оние кои сакаат да ги збунат идните невести... или уопште да не стигнат до свадба ;D ;D ;D.

Devil:
Еве едно интересно видео на темава за Chia

dr-mr:
Според тоа што гледам по нет доста популарно е Helium mining, не трошат многу струја, брзо се заработува, вредноста оди нагоре. Единствен проблем е што моментално се чека неколку месеци за да се купи helium hotspot miner.

MarkoMK:
Не е лошо да се направи една тема за криптовалути и овие постови таму да одат..

DX-er:
Одлична идеа за отварање на тема. И јас сум заинтересиран за работа. Само што немам многу познавање од таа област.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version