Author Topic: 5G - опасност по здравјето или не?  (Read 80037 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дa зaмислиме сaмo штo би прaвеле тие20 гигaхерцa нa спинoт сaмo.

Проблемот е што не е ни на 20GHz, туку на дупло, три пати, четири пати повисоки фреквенеции... плус, не е само една фреквенција, се користат цели опсези од неколку GHz... неколку GHz шум за се што „не разбира 5G јазик“.

А и тој муабетот со јонизирачко и нејонизирачко зрачење... тие испитувања никогаш не се направени при зрачење на цели опсези... „као демек“, не би требало ништо да се смени... епа ајде, да видиме, ако е навистина така, ајде, нека се стави хипотезата на тест.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ако е не јонизирачко, нема нишѕо на спинот да му направи, и нема да има енергија да префтли електрон од едно во друго ниво. Е ако е...
Опсегот кај 5г во однос на 4г мислам дека е 10 пати поширок.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако е не јонизирачко, нема нишѕо на спинот да му направи, и нема да има енергија да префтли електрон од едно во друго ниво. Е ако е...

Епа тоа е муабетот. Оваа анализа никој ја нема направено. Се држат до тоа дека е нејонизирачко и тераат работа ::). А дали е навистина така, експерименти нови нема.

Опсегот кај 5г во однос на 4г мислам дека е 10 пати поширок.

Не е само дека користи широк опсег, пак ќе повторам, на кои фреквенции и кои опсези. Не е исто да користам опсег од 100MHz на 2GHz и опсег од 4GHz на 60GHz. Овие работи детално треба да се испитаат и да се види што точно се случува и кои се последиците (некакви мора да има, но дали се опасни или не).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Со оглед на тоа дека видливиот спектар е поширок од она што го користи 5г и дека само делот од ув ни штети, по таа логика нема место за паника, ем спектароте поширок, ем е повисока фрекфенцијата, ем снагата е поголема. Е сега, зрачењата не се исти, НЕ БИ ТРЕБАЛО да е штетно и НЕ Е ШТЕТНО не е исто. Ем зрачења сега ги имаме во изобилие 24/7 и треба да се прават изпитувања, и тоа треба да се инволвираат билози, медицинси лица, не само теоретизирања од физички аспект.

Offline RadioLjubitel

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
  • Во сеќавање на Дарија Дугина (Платонова)
    • Македонски форум за електроника
Поздрав за темата и дискусиите. Да не ги пишувам моите ставови, да не се дуплираме, го делам мислењето на GigaWatt и LordZi.

Во темава најдов интересни мислења ама сакам да прашам и нешто дополнително кое не е баш стриктно со 5G поврзано. Читав коментар дека сателитите за комерцијална употреба работеле на фрекфенвии како за 5Г и зрачеле према земјата и нема проблем. Да така е, на висина од 36 000km нема да има проблем башка сателитот е над Атлантски океан и правата далечина е околу 40 000 km од нас. За да се фати тој сигнал на земјата треба антена со екстра големо засилување. Сигнал дојден од таа далечина, односно со тоа слабеење, не може да биде штетен.

Во Македонија се планира изградба на мрежа која ке користи фрекфенции на 700MHz за покривање на рурални подрачја но брзината на пренос на податоци се очекува да биде нешто поголема од 4G. Друг банд ке биде на околу 3.6-3.8GHz (такви базни има во центарот на Скопје) овие ке нудат далеку поголема брзина но ке треба да бидат поконцентрирани за целосна покриеност. Е сега доаѓаме до контроверзните mmWave 24-26GHz преку кои ке се постигнат теоретски 20 gbit/s ама ке треба да ги има на 200-300 метри станиците. Но дали некој од Вас има информација за излезната моќност на базните стсници и мобилни телефони при 5G режим за сите 3 банда? Имам барано по интернетов но залудно.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во темава најдов интересни мислења ама сакам да прашам и нешто дополнително кое не е баш стриктно со 5G поврзано. Читав коментар дека сателитите за комерцијална употреба работеле на фрекфенвии како за 5Г и зрачеле према земјата и нема проблем.

Тоа е со насочени антени, тоа е друг муабет... не е со „шипка“ и зрачи на сите страни, какви што се антените за мобилна телефонија.

Е сега доаѓаме до контроверзните mmWave 24-26GHz преку кои ке се постигнат теоретски 20 gbit/s ама ке треба да ги има на 200-300 метри станиците. Но дали некој од Вас има информација за излезната моќност на базните стсници и мобилни телефони при 5G режим за сите 3 банда? Имам барано по интернетов но залудно.

Нема да најдеш такви информации... а и да најдеш, ќе бидат штимани да им чини во контекст на испитувањата кои ги имаат правено, т.е. „нема никакви докази дека може да влијае вака или така врз живиот свет“... што е complete bullshit земајќи во предвид дека што и да допреме уништуваме, не водиме грижа, итн.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Поздрав за темата и дискусиите. Да не ги пишувам моите ставови, да не се дуплираме, го делам мислењето на GigaWatt и LordZi.

Во темава најдов интересни мислења ама сакам да прашам и нешто дополнително кое не е баш стриктно со 5G поврзано. Читав коментар дека сателитите за комерцијална употреба работеле на фрекфенвии како за 5Г и зрачеле према земјата и нема проблем. Да така е, на висина од 36 000km нема да има проблем башка сателитот е над Атлантски океан и правата далечина е околу 40 000 km од нас. За да се фати тој сигнал на земјата треба антена со екстра големо засилување. Сигнал дојден од таа далечина, односно со тоа слабеење, не може да биде штетен.

Дали те сватив добро? Ти викаш дека саталитот стои над атлантикот и некој од него гледа тв во Македониа?
Во орбитата на земјата има над 2200 сателити не само еден, тие сателити орбитираат околу земјата, зависно од орбитата на сателитот некои се движат со иста/слиучна брзина како земјата и изгледаат како фиксирани на една позиција, некои прават кругови околу земјата, не стојат само на едно место. Во зависност од сателитот некои сателити се во ниската орбита на земјата на неколку стотина километри па се до геостационарната орбита до 40000км. Освен сателит за глобално позиционирање, што би правел друг саталит над атлантикот? Сателитите се движат/орбитираат или позиционираат над областа над која треба да емитувааат, областа која треба да ја покријат.


Нема да најдеш такви информации... а и да најдеш, ќе бидат штимани да им чини во контекст на испитувањата кои ги имаат правено, т.е. „нема никакви докази дека може да влијае вака или така врз живиот свет“... што е complete bullshit земајќи во предвид дека што и да допреме уништуваме, не водиме грижа, итн.
 


Знаеш дека и луѓето кои се сопственици на корпорациите, научниците кои ќе ги штимата/местат податоците, мерењата, резултатите, и.т.н  и.т.н, и сите други кои наводно се или ќе бидат вмешани во тоа прикривање се исто луѓе кои исто така живеат на земјата и сето тоа влијание на 5Г доколку е штетно ќе биде штетно и врз нив и врз нивните фамилии. Ќе го доживеат истото потенцијално штетно влијание и они и нивните најблиски. Гледајки го сето тоа мислењето дека сите политичари, експерти или било кој друг, ќе прифати прикривање на нешто кое ги повредува/убива нив и нивните најблиски, не држи вода. Можеби некои самоуништувачки празноглави морони, но мнозинството не верувам.
Или пак 5Г е направена да ги препознава и заобиколува тие што ќе ги манипулираат податоците во корист на нејзиното штетно/злобно зрачење, којзнае?  5Г и се е можно...   8) малку востилот на теоретичарите на заговори .   ;D

Во јужна Кореа веќе 6 месеци масовно се користи 5G, никој сеуште нема пријавено растење рогови :D . Сега барем знаеме дека во првите 6 месеци од користењето не растат рогови, дали што и како понатаму ќе видиме понатаму.

Земјата е секојдневно загадувана со електро магнетни зрачења од разни извори, 5G ќе биде само капка во морето од електро магнетни зрачења во кое живееме.

Ко преживи причаче!   ;D   ;D

Незнам дали податоците се манипулирани.
Првиот линк на гоогле за 5g base station transmitting power

Code: [Select]
https://www.grandmetric.com/2019/03/26/5g-health-issues-explained/
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Знаеш дека и луѓето кои се сопственици на корпорациите, научниците кои ќе ги штимата/местат податоците, мерењата, резултатите, и.т.н  и.т.н, и сите други кои наводно се или ќе бидат вмешани во тоа прикривање се исто луѓе кои исто така живеат на земјата и сето тоа влијание на 5Г доколку е штетно ќе биде штетно и врз нив и врз нивните фамилии. Ќе го доживеат истото потенцијално штетно влијание и они и нивните најблиски.

Види... јас не знам која пара ја добиваат они за да фалсификуваат информации (што не може никој да ме разубеди дека не го прават, дали за ова, дали за нешто друго, нема теорија да е се legit... причина има само една - пари). И јас да сум, и јас би го направил истото... ако не ми ги дадат на мене, ќе му ги дадат на некој друг за да го направи истото. Зошто јас да не ги земам, ако веќе е решено дека ова треба да иде како стандард? Барем ќе имам пари да се лечам од рак и јас и мојата фамилија ;). Или да се преселиме на некое место каде што нема да биде зрачењето толку страшно. Било која од овие комбинации (или некоја трета) може да биде причина за да прифатам мито и да фалсификувам информации.

Гледајки го сето тоа мислењето дека сите политичари, експерти или било кој друг, ќе прифати прикривање на нешто кое ги повредува/убива нив и нивните најблиски, не држи вода. Можеби некои самоуништувачки празноглави морони, но мнозинството не верувам.

Очигледно живееш во некој друг свет... проблемот се секогаш пари. Заслепуваат. Кога некој ќе ти извади актовка полна милиони евра пред тебе и ти рече „се што треба да направиш е да го потпишеш ова“, верувај, не ни гледаш што потпишуваш. Тие пари решаваат многу други тековни проблеми, не проблеми кои (можеби) ќе настанат како последица на тоа што си го потпишал сега, десеттици години во иднината.

Ете затоа држи вода она што го пишав.

И пак ќе кажам, и мене да ми се понуди некоја баснословна (барем за мене) сума на пари, и јас ќе потпишам. Бидејќи тие пари ми решаваат тековни и идни проблеми, а ако не ми ги дадат на мене, некој друг ќе потпише и ќе ги земе.

Или пак 5Г е направена да ги препознава и заобиколува тие што ќе ги манипулираат податоците во корист на нејзиното штетно/злобно зрачење, којзнае?  5Г и се е можно...   8) малку востилот на теоретичарите на заговори .   ;D

Веќе пишав, ама еве, ајде пак.

За вакви видови на зрачења, не се доволни неколку месеци. И во Чернобил и околните земји, последиците се осеќаа по неколку години (само давам паралела, далеку од тоа дека последиците ќе бидат толку лоши). На електромагнетното зрачење му треба време, се акумулира, потребно е континуирано напаѓање за да на крајот „попушти“ ДНК структирата и масовно мутира. Рак, мутација кај бебиња... кој знае... никој не може да предвиди што од ова може да се случи... може и ништо, и тоа е точно, ама зар навистина сакаш да играш на карта дека „као според повеќето стручњаци се е ОК“? Ако сакаш, добро, тоа е твој избор... како и изборот да веруваш во она што сакаш да веруваш. Јас апсолуто не верувам на никој, а особено не на економисти, политичари и правници... а тие се оние кои ги тегнат конците за вакви работи (како и за многу други).

Земјата е секојдневно загадувана со електро магнетни зрачења од разни извори, 5G ќе биде само капка во морето од електро магнетни зрачења во кое живееме.

Можеш да гарантираш дека ќе биде само капка? Да не испадне пола чаша... или 3/4 од чаша... ни јас ни ти не можеме да го гарантираме ни едното, ни другото... а ни оние кои ги имаат спроведено оние бегли истражувања според кои „нема индикации, бла бла бла“.

Цитирано од линкот што си го post-ирал.

Quote
The reason is very simple. The power of electromagnetic radiation goes down with distance extremely fast when moving away from the transmitter.

Не е земен во предвид зголемениот број на базни станици на растојание од 100, 200, 300 метри. Никаде во текстот не прочитав такво нешто. Освен тоа, никаде не се спомнува фреквентниот спектар на зрачење. Се зема дека зрачи на една фиксна фреквенција (и тоа 1GHz, многу помалку од она што ќе се користи во 5G... „као демек“ не цело време, ама треба да се види што значи тоа „не цело време“... бидејќи и јас не седам буден цело време, ама ако 18 часа од 24 сум буден, би рекол дека поголемиот дел од времето сум буден), што е далеку од реалноста за било каков вид на модулација, особено не DMT и неговите варијации (кои ги користи 5G).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
од кај е муабетов со рогојве, пошто поќепати беше спомнат ?

Offline RadioLjubitel

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
  • Во сеќавање на Дарија Дугина (Платонова)
    • Македонски форум за електроника
Муабетот дека, 5Г и сателитиве се на иста фрекфенција па никој не умрел од сателит/сателитите. Баце, секој радио сигнал слабее и не е исто да те зрачи од 40000км или од 10-20 метри од 5Г антена поставен на бандера.

Offline RadioLjubitel

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
  • Во сеќавање на Дарија Дугина (Платонова)
    • Македонски форум за електроника
Да се надоврзам на муабетот за тој од еден технички факултет кој беше актуелен по порталиве и го фалеше 5Г ама онака тенденциозно ептен. Се сеќавам на истиот лик кој во 2006 година беше пуштен на нај јако против тогашниата WiFi мрежа на Он Нет. Како нивните базни станици наводно биле над 100mW и оделе со снаги до 1W а некаде и до 2W и во комбинација со тие омни wifi антени имале не знам какво засилување па во етерот се емитувале не знам какви снаги опасни по здравјето на луѓето бла бла... А сега викаше, не бе какво штетно 5Г, глупост.... Дури се мајтапеше споредувајки ја снагата на предавателот со греач на фен кој го држиме до глава а не наведе дека ние се фенираме само во зима, еднаш на неколку дена по 3 минути а не 24/7 башка небулозна е споредбата на предавател со греач. А не знам и што му текна баш за фен да се фати кога тој кутриот нема коса.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Знаеш дека и луѓето кои се сопственици на корпорациите, научниците кои ќе ги штимата/местат податоците, мерењата, резултатите, и.т.н  и.т.н, и сите други кои наводно се или ќе бидат вмешани во тоа прикривање се исто луѓе кои исто така живеат на земјата и сето тоа влијание на 5Г доколку е штетно ќе биде штетно и врз нив и врз нивните фамилии. Ќе го доживеат истото потенцијално штетно влијание и они и нивните најблиски.

Види... јас не знам која пара ја добиваат они за да фалсификуваат информации (што не може никој да ме разубеди дека не го прават, дали за ова, дали за нешто друго, нема теорија да е се legit... причина има само една - пари). И јас да сум, и јас би го направил истото... ако не ми ги дадат на мене, ќе му ги дадат на некој друг за да го направи истото. Зошто јас да не ги земам, ако веќе е решено дека ова треба да иде како стандард? Барем ќе имам пари да се лечам од рак и јас и мојата фамилија ;). Или да се преселиме на некое место каде што нема да биде зрачењето толку страшно. Било која од овие комбинации (или некоја трета) може да биде причина за да прифатам мито и да фалсификувам информации.

Гледајки го сето тоа мислењето дека сите политичари, експерти или било кој друг, ќе прифати прикривање на нешто кое ги повредува/убива нив и нивните најблиски, не држи вода. Можеби некои самоуништувачки празноглави морони, но мнозинството не верувам.

Очигледно живееш во некој друг свет... проблемот се секогаш пари. Заслепуваат. Кога некој ќе ти извади актовка полна милиони евра пред тебе и ти рече „се што треба да направиш е да го потпишеш ова“, верувај, не ни гледаш што потпишуваш. Тие пари решаваат многу други тековни проблеми, не проблеми кои (можеби) ќе настанат како последица на тоа што си го потпишал сега, десеттици години во иднината.

Ете затоа држи вода она што го пишав.



И пак ќе кажам, и мене да ми се понуди некоја баснословна (барем за мене) сума на пари, и јас ќе потпишам. Бидејќи тие пари ми решаваат тековни и идни проблеми, а ако не ми ги дадат на мене, некој друг ќе потпише и ќе ги земе.



Зошто мислиш дека секој би си го повредил семејството/најблиските за пари??  Ако твоите морални вредности се такви не значи дека сите имаат исти морални вредности и ставаат цена на животот и здравјето на нивните најблиски. Јас попрво би умрел од глад отколку да ги повредам моите најблиски, за било која сума!

Да се каже дека нешто нема проблем бидејки не се знае дали има или нема проблем е сосема различно од прикривање и лажење за проблем кој постои.
Да некој извади студија со мислења дека 5Г е безбедна бидејки моментално нема доволно информации за влиојанието на 5Г е сосема различно од вадење на некоја студија каде некој вика дека 5Г е безбедна а има информации дека е штетна.
Како што кажа и самиот парите се главната причина за се. Доколку 5Г е штетна и тоа се потврди, и компаниите решат да потплаќаат луѓе за да може 5Г да се постави и користи, колку пари ќе им бидат потребни на компаниите да ги потплатат сите тие што ќе знаат дека нешто не е во ред? Компаниите како Vodafone и T-mobile ќе треба да потплатат илјадници луѓе, од политичари до техничари кои ќе работат со таа штетна технологија. Каде им е тука економската исплатливост?

Таа идеја дека ќе се купуваат масовен број на луѓе за да се скрие штетното влијание на некоја технологија е смешна, тоа е практично неизводливо на глобално ниво(не зборуваме за Македонија или Балканот). Сето тоа звучи исто како теоријата дека NASA троши милјарди евра годишно да го лаже светот дека земјата е кружна а не рамна плиоча бидејки на NASA Ии е страм да признае дека некој таму во шеесетите направил грешка. Колку само има моронизам во таа логика.

Quote
Или пак 5Г е направена да ги препознава и заобиколува тие што ќе ги манипулираат податоците во корист на нејзиното штетно/злобно зрачење, којзнае?  5Г и се е можно...   8) малку востилот на теоретичарите на заговори .   ;D

Веќе пишав, ама еве, ајде пак.

За вакви видови на зрачења, не се доволни неколку месеци. И во Чернобил и околните земји, последиците се осеќаа по неколку години (само давам паралела, далеку од тоа дека последиците ќе бидат толку лоши). На електромагнетното зрачење му треба време, се акумулира, потребно е континуирано напаѓање за да на крајот „попушти“ ДНК структирата и масовно мутира. Рак, мутација кај бебиња... кој знае... никој не може да предвиди што од ова може да се случи... може и ништо, и тоа е точно, ама зар навистина сакаш да играш на карта дека „као според повеќето стручњаци се е ОК“? Ако сакаш, добро, тоа е твој избор... како и изборот да веруваш во она што сакаш да веруваш. Јас апсолуто не верувам на никој, а особено не на економисти, политичари и правници... а тие се оние кои ги тегнат конците за вакви работи (како и за многу други).

Ако не веруваш на никој од каде ти се тогаш тие информации дека 5Г е потенцијално штетна и дека не треба да и се верува? Ги направи ти тие тестирања анализи?
Од каде знаеш дека последиците од Чернобил се осеќаат после неколку години, тие тестови се направени од некого, од каде знаеш дали воопшто се има случено катастрофата во Чернобил, сето тоа е кажано/напишано од некого а ти не веруваш никому, така?

Како ги донесе сите тие претпоставки и мислења дека 5Г е најверојатно штетна? Од каде/ како дојде до информации дека тоа е така, зошто им веруваш на тие информации, нели не веруваш никому, или не веруваш само на информациите кои не се согласуваат со твоето мислење? 
Многупати ти и други тука имаате напишано  дека 5Г е највероватно штетна или ќе биде штетна, никој не даде информаци како дојдовте до тие заклучоци, мислења, претпоставки.
Ти наводно не веруваш никому, зошто тогаш јас да верувам на некоја целосно неоснована и без никакви докази претпоставка кога нема ама баш никакви информации макар и манипулирани кои би биле барем приближно во прилог на таа претпоставка?

Пак ќе кажам, јас не викам дека 5Г е безбедна и дека после 10 годишно користење ќе нема никакви проблеми, само викам дека немам сретнато никакви податоци кои покажуваат потенцијално штетно влијание. Се што имам сретнато е дека треба уште многу истражувања и тестирања и дека првичните и краткорочните тестови не покажуваат штетно влијание.
Би сакал да видам информаци/тестови на чија основа се добиени тие негативни мислења за нешто што многу малку се знае, видеа каде некој параноичен шизофреничар тропа не ги сметам за информации.
Моето мислење за 5Г е дека незнам какво влијание ќе има 5Г врз живиот свет во блиска или далечна иднина, но сигурно нема да ја оцрнам технологијата бидејки не ми треба, не ја разбирам или немам информации за неа.

Quote
Земјата е секојдневно загадувана со електро магнетни зрачења од разни извори, 5G ќе биде само капка во морето од електро магнетни зрачења во кое живееме.

Можеш да гарантираш дека ќе биде само капка? Да не испадне пола чаша... или 3/4 од чаша... ни јас ни ти не можеме да го гарантираме ни едното, ни другото... а ни оние кои ги имаат спроведено оние бегли истражувања според кои „нема индикации, бла бла бла“.
Поентата ми беше дека 5Г ке биде само еднас од многуте други технологии/фреквенции кои секојдневно го бомбардираат нашето тело.

Quote
Цитирано од линкот што си го post-ирал.

Quote
The reason is very simple. The power of electromagnetic radiation goes down with distance extremely fast when moving away from the transmitter.

Не е земен во предвид зголемениот број на базни станици на растојание од 100, 200, 300 метри. Никаде во текстот не прочитав такво нешто. Освен тоа, никаде не се спомнува фреквентниот спектар на зрачење. Се зема дека зрачи на една фиксна фреквенција (и тоа 1GHz, многу помалку од она што ќе се користи во 5G... „као демек“ не цело време, ама треба да се види што значи тоа „не цело време“... бидејќи и јас не седам буден цело време, ама ако 18 часа од 24 сум буден, би рекол дека поголемиот дел од времето сум буден), што е далеку од реалноста за било каков вид на модулација, особено не DMT и неговите варијации (кои ги користи 5G).

Линкот го постирав за емитирачката моќ на базните станици а не за влијанието на 5Г.
 Во текстот се пишува за зрачењето кое една личност би го добила на одредено растојание од една базна станица. Колку што знам јас високите фреквенции патуваат многу пократко од пониските фреквенции со иста моќност, така да зрачењето од фреквенцијата спомната погоре 1Ghz ќе биде поголемо/помоќно отколку од  зрачењето добиено од 10Ghz, 20Ghz, 30Ghz, 50Ghz,  односно 30Ghz ќе ја изгуби/намали моќноста на многу помало растојание а со тоа и ефектот.

Еве уште еден дел од линкот,

Quote
A light bulb has about 60W energy consumption, and the emitted light and heat will be in that range. Since hat home your distance to a light bulb will be 2-3 meters. The impact from the light bulb on your body will be more than a million times higher. In is general consensus in medical and biological research that the only impact of microwave radiation, as the one used in mobile networks, is by heating up the target object.


@bicikle ако прашуваш за тоа што јас пишувам дек ќе израснат или не израснале рогови, тоа го додавам јас на глупостите за кои досега е обвинета 5Г, наводно она ја прави  короната, цица кислород од клетки, умираат животни, па зошто да не и никнуваат рогови. Некаде на интернет сретнав дека во Северна Кореа откриле еднорог, приказната е веродостојна како и обвинувањата за 5Г но ете можеби 5Г ќе почне да ствара еднорози.  ;D ;D
Сепак се ВРТИ !!!

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Муабетот дека, 5Г и сателитиве се на иста фрекфенција па никој не умрел од сателит/сателитите. Баце, секој радио сигнал слабее и не е исто да те зрачи од 40000км или од 10-20 метри од 5Г антена поставен на бандера.

Муабетот Баце е дека има многу муабет и шпекулации а никакви докази.
Напиша дека имаш мислење за влијанието на 5Г, дали ти (или некој друг) би сакал да сподели информации/истражувања како од каде и на која основа ви се добиени претпоставките/тврдењата за влијанието на 5Г ???
Јас сеуште немам конкретно мислење за влијанието на 5Г па затоа секои релевантни информации се добродојдени.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline RadioLjubitel

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
  • Во сеќавање на Дарија Дугина (Платонова)
    • Македонски форум за електроника
Убаво кажа GigaWatt, треба независни тимови од експерти електро инжињери и доктори/научници по медицина да истражат, не може чувар или месар секако  :D Не е така едноставно.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Треба да истражат, значи пред да истражат и да објават јас нема и неможам да кажам дали е добро или лошо.
И пак моето прашање врз база на кои истражувања и информации ти и многу други формиравте мислење дека 5Г е највероватно/потенцијално штетна??
Сепак се ВРТИ !!!