Author Topic: Ми треба аларм за веспа (Шема)  (Read 1568 times)

Offline filipbc

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Ми треба аларм за веспа (Шема)
« Opened on 27.02.2013, Wednesday, 20:42:43 »
Ми треба добра шема за аларм за веспа немора некоја професионална ама да биди нешто добро
 ???  8)  :o

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба аларм за веспа (Шема)
« Reply #1 on 28.02.2013, Thursday, 13:23:20 (Edited 28.02.2013, Thursday, 16:43:27) »
Еве една испробана шема со транзистори и реле кое може да ја врзува сирената на моторот или ,како овде,посебно пиезо свирче од пазар ,кое има неверојатно продорен звук на 12 V.Се става посебен прекинувач кој е скриен и со него се вклучува алармот,а како сензор може да биде пример микро прекинувач на седиштето(ако некој седне),и два додатни живини прекинувачи кои ке реагираат на потрес ,исправање,буткање на моторот... Овие живините прекидачи треба да ги купиш готови и да ги вградиш спрема карактеристиките на самиот мотор.Тие треба да бидат во рамнотежа ,кога моторот ке биде во паркинг положба,а ке се активираат,ако некој го поместува,исправа или бутка моторот.Пробана е шемата и добро си работи.

Offline filipbc

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Фала Batka за шемата ии штом ми остане малку време ќе го направам   ;D

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Да не отворам посебна тема, да прашам овде:
Имено ќе изработувам ваков аларм со тоа што ќе имам додатна електроника која со помош на 555 ќе напраи speed dial преку стар мобилен(прилагоден да се вклопи во се) кој би ми вртел на мојот телефон. Е сега ме интересира за начин како да направам доколку акумулаторот го исклучат да се префрли алармот на друго напојување, кое би било некоја батерија која колку толку би овозможила колото да ми сигнализира?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
одделија со диода батеријата од останатото напојување така што само од батерија би се напојувал делот со алармот, кога немаш акумулатор, а кога е уклучен да се празни тој а не батеријата
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба аларм за веспа (Шема)
« Reply #5 on 06.03.2013, Wednesday, 21:01:12 (Edited 06.03.2013, Wednesday, 21:08:00) »
Како идеја: пробај некој склоп за панично светло ,ги има со транзистор,диоди,неколку делчиња.Кога ке снема напон да се префрли автоматски на батерија.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Ми треба аларм за веспа (Шема)
« Reply #6 on 06.03.2013, Wednesday, 21:45:44 (Edited 06.03.2013, Wednesday, 22:03:48) »
Баш ќе разгледам и ќе направам нешто, ќе го претставам и тука. Идејата е аларм кој покрај звучниот сигнал(со цел да се откаже крадецот) ќе има и дојава на мобилен телефон, а сево ова да биде изведено во домашна варијанта со цел да не може лесно да се пробие како на пример со некој кинески аларм кои се околу 1000денари. Поестетски и без замарање е да купам таков но мислам дека многу лесно може да се деактивираат и затоа се одлучив на ваков чекор.
Дали скопловите со 555 би имале проблем да функционираат со 9в? Прашувам бидејќи наједноставно ми е да употребам таква батерија

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
555 минимален напон им е 5V, така да ке работат на 9V
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)