Author Topic: Каде можат да се најдат SUNON 8x8 cm кулери?  (Read 1719 times)

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Како што кажува насловот, ми требаат сунон кулери 8 на 8 сантими.Доколку имате некоја информација од типот каде можат да се набават, ќе ви бидам благодарен.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Мора ли да бидат тој тип??? Имам кулери 8 х 8  цена 150 ден.ама во Велес

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
во алфа има незнам која марка се ама има избор на повеќе видови и повеќе димензии

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Sunon важат за едни од најдолготрајните и поквалитетни вентилатори малку побучни но можеш да бидеш сигурен дека и после неколку години тој нема да престане да работи.

А кај да ги најдеш кај нас незнам.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Еве ти Baze ценовник на компоненти од Anhoch :), можеби имаат таков кулер како што бараш ти ;).

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: Каде можат да се најдат SUNON 8x8 cm кулери?
« Reply #5 on 16.02.2011, Wednesday, 14:54:03 (Edited 16.02.2011, Wednesday, 14:59:48) »
Батка какви кулери се тоа?Колку вртежи имаат во мин и дали според тебе се издржливи?Да, како што кажавте Сунон се ОДЛИЧНИ во однос на цената.До сега ги купував од алфа, и им ги купив сите  :) и во последно не носат сунон туку некои Spire кои не би ги ставил нигде, а камоли во снагатори од 500 евра  :)

Споено мислење: [time]16 Февруари 2011, 14:54:59[/time]
И благодарам за ценовникот, ќе разгледам  ;)

Споено мислење: 16.02.2011, Wednesday, 14:59:48
Уште нешто  :) SUNON се бучни затоа што работат на многу вртежи (околу 4500/мин), а заради таа нивна карактеристика туркаат многу воздух што мене баш ми одговара  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не се работи за број на вртежи.Бучни се затоа што не се балансирани како што треба.Се знае зошто КУЛЕРМАСТЕРОТ е најдобар,наместо пиксни има лагерчиња и затоа е поскап.Но има многу добри ,иако не толку звучни марки на кулерчиња.Секојдневно менувам кулери и имам на лагер КСАНТОЛ кои се покажаа добри,дури даваме и 3 мес.гаранција за нив во напојување.

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Епа Батка, како би можело да се набавуваат од твојата продавница?Јас сум од Битола....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,мораш да дојдеш во Велес,по пошта не работиме!

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Баже кога веќе неможеш да најдеш сунон стави било каков кулер од 8цм но со ball-bearings или double ball-bearings , тие се така потрајни и се наогаат релативно лесно но во никој случај кога имаш потреба за издржливи вентилатори не ставај sleeve bearings или fluid ------ bearings има многу типови, кои релативно брзо почнуваат да зафркаваат од типот на слушање штраканње од нив и ред други проблеми, и најчесто не траат повеќе од 1.5 до 2 год.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да ви кажам една финта како подолго време да ви остане кулерот бешумен: разлепете ја налепницата и со остар врв извадете го гумичето и сегер-осигурачот од осовината.Извадете ја осовината и премачкајте ја со беби-крем(белиот) па вратете ја назад и ставете го сегерот и врз него пак малку беби крем! ;D ;D.Вратете го гумичето и налепницата на место,Кулерот долго време ке биде ОК! Подолго одошто мислите! ;) ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Да ви кажам една финта како подолго време да ви остане кулерот бешумен: разлепете ја налепницата и со остар врв извадете го гумичето и сегер-осигурачот од осовината.Извадете ја осовината и премачкајте ја со беби-крем(белиот) па вратете ја назад и ставете го сегерот и врз него пак малку беби крем! ;D ;D.Вратете го гумичето и налепницата на место,Кулерот долго време ке биде ОК! Подолго одошто мислите! ;) ;)

зегер прстен е тоа :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сегер или зегер кој како го вика.Кај кулериве е во вид на прстен од пластична маса  пресечен на една страна и влегува во мал фрез на освината и ја држи да не излезе од другата страна!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да ви кажам една финта како подолго време да ви остане кулерот бешумен: разлепете ја налепницата и со остар врв извадете го гумичето и сегер-осигурачот од осовината.Извадете ја осовината и премачкајте ја со беби-крем(белиот) па вратете ја назад и ставете го сегерот и врз него пак малку беби крем! ;D ;D.Вратете го гумичето и налепницата на место,Кулерот долго време ке биде ОК! Подолго одошто мислите! ;) ;)

Хмммм, интересна информација ;). Јас обично со моторно масло ги подмачкувам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Да ви кажам една финта како подолго време да ви остане кулерот бешумен: разлепете ја налепницата и со остар врв извадете го гумичето и сегер-осигурачот од осовината.Извадете ја осовината и премачкајте ја со беби-крем(белиот) па вратете ја назад и ставете го сегерот и врз него пак малку беби крем! ;D ;D.Вратете го гумичето и налепницата на место,Кулерот долго време ке биде ОК! Подолго одошто мислите! ;) ;)

Хмммм, интересна информација ;). Јас обично со моторно масло ги подмачкувам ;).

побарај на пазарче некое машинско масло, ептен што е ретко, со тоа многу подобро се подмачкуваат кулерчиња...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)