Author Topic: 5G - опасност по здравјето или не?  (Read 80098 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Пошто многу прашина се дига деновиве на оваа тема, ајде колеги да го чуеме и вашето ценето мислење од чисто научен аспект - без оние муабети контрола на умот, 5G го појачува вирусот и сл. - значи повеќе околу фреквенциите на кои работи, дали тие се опасни за живите организми и зошто многу земји ја забранија оваа технологија? :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: 5G - опасност по здравјето или не?
« Reply #1 on 27.03.2020, Friday, 22:35:04 (Edited 27.03.2020, Friday, 22:56:49) »
Све е до дозата. Светлината, ако ја посматраш како електро магнетен бран, во умерени дози е неопходна, во високи концентрации е штетна, па и смртоносна.
Дека има ефект има, но каков? Допрва треба да се испитува, некако слабо информации има, освен разно разни теории.
Али за пилциве едноставно е- ќе клајме 5г предавател в голубарник и ќе посматраме.
Code: [Select]
https://www.bbc.com/news/technology-51839681?intlink_from_url=https://www.bbc.com/news/topics/crdnpmp7nllt/5g&link_location=live-reporting-correspondent&fbclid=IwAR1Bn8r81NFqcX46e9CQltYTTPzM0Hce_PrHJKT09Q0lHgGv8-DDzpXw_jwќе го издвојам цитатот
Quote
We find that the scientific evidence for that is not enough to conclude that indeed there is such an effect

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: 5G - опасност по здравјето или не?
« Reply #2 on 28.03.2020, Saturday, 09:44:52 (Edited 28.03.2020, Saturday, 22:52:18) »
Ај еве еден извадок за дел од опсезите во кои зрачи 5G.



Овие опсези не би требало да се користат цело време и „као демек“ нема да се користат цело време, но знаејќи како стојат работите кај нас и дека тука отсекогаш слабо се следеле регулативи, особено ако земеш во предвид дека станува збор за зрачење во гигахерцно подрачје, каде ретко кој инструмент ќе знае да измери прецизно, не верувам дека ова подрачје ќе се користи (барем кај нас) ретко.

Европа: од 24.25GHz до 27.5GHz. Пратете, не вика дека се користи фреквенција некоја една (која и да е, значи носител со +-50, 100MHz модулационен опсег), што значи дека практично планираат да користат TDM/FDM/QAM со DMT на цел тој опсег. Практично, тоа значи дека во опсег од 27.5 - 24.25 = 3.25GHz, за секое живо суштество кое не знае што сигнал е тоа, ќе се генерира шум. Тоа не е една фреквенција во опсегот, туку цел тој опсег се користи.

Слична е и ситуацијата со останатите опсези над 40, 50GHz. Се користи цел опсег, не носител со +-50, 100MHz, туку цел опсег. Значи опсези од 2, 3, 4GHz.

Епа... тоа е проблемот. Нема како да постигнеш bandwidth од 20GBit/sec ако не користиш толкави опсези, едноставно невозможно е. А зошто на некој би му требал опсег од 20GBit/sec (сметајте, ова е околу 2GByte/sec... просечна матична плоча, дури и во денешно време, најчесто нема LAN картица со поголем проток од 1Gbit/sec) на мобилниот телефон... кажете ми да ви кажам.

Мене лично ако ме прашувате, ова е веќе беснотилук. Ако навистина имаш потреба од толкав проток на податоци, ќе си искористш land line, не гледам поента да користам мобилен телефон. А ако толку мислат на иднината и на тоа да биде 5G future proof, зошто уште сега спремаат спецификации за 6G? Нели, ако 5G треба да ни ги задоволи потребите во наредни, па барем 10 години, не гледам логика сега да спремам спецификации за 6G. Отом потом, дајте прво да видиме како прво 5G ќе се имплементира, па после се останато, така ;). Муабетот е, веќе нема како да вадат пари на друг начин... се што можеше да се стави во мобилни уреди, веќе се шибна... сега веќе и нема што друго да прават освен да зголемуваат bandwidth (проток на податоци), толку.

А за тоа дали е штетна или не како технологија... TBD (To Be Determined). Нема индикации дека е штетна, но како што пиша bicikle, нема ни адекватни тестирања (мислам на теренски, clean room тестови има, ама не е исто clean room и real world сценарија, се знае, ср*ња се случуваат во real world сценарија, не и во clean room тестови). И за 4G немаше, ама 4G не користеше ни оддалеку толку многу опсези, а и ширината на опсезите не беше толкава. Затоа никој не крена галама... плус, максималната фркевенција до која одеше 4G беше 4.5GHz.

А инаку, како протокол... практично и нема некој напредок измеѓу 3G/4G/5G. 3G беше, така... еден вид на „револуција“ во мобилната технологија (практично, и кај него над 70% од работите се земени од 2G/GSM, ама ајде... еве, нека биде), а на 4G и 5G им се разликува само physical layer од 3G. Практично, само radio делот, како се разменуваат информации, во кои опсези, видови на модулација, толку... од аспект на додатоци, многу малку е додадено во 4G и 5G што претходно го немаше во 3G.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Дел од радарите (комерцијални, воени...) меѓу другото работат на 20, 30, 40GHz. Пошто мајка ми цел работен век го помина на аеродромот Петровец како доктор, знам колку испитувања, трудови, студии и што се не правеа на тема заштита на радарските работници од микробраново зрачење. Сега некој планира да го наполни градот со вакви предаватели, малтене на секои стотина метри поради ограничениот домет, без никакви испитувања, студии и сл., практично на „чесен збор“ дека ништо не е штетно... ???
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
теоретски 5г има повисока фрекфенција, оди до 160 гхз и по широк опсег, оти на радарот не му треба широк појас, колку што знам. Башка радарот е насочен према авионите, не према кулите. Ако не ви е проблем, те молам да ја прашаш мајка ти, како влијаат електро магнетните бранови на потенцијалната ралика на клеточната мембрана, баш би сакал да чујам мислење од компетентно лице, не од рекла казала, но не сум начекал некоја по сериозна студија, па се надевам дека ќе ме удостоите со договор, па после кризава частам пиво :)
Нешто друго што ме занима, електромагнетниот бран ќе создаде стуја во ткивото, што пак ќе влијае на разни хемиски реакции, некои дури и се пожелни и благо пријатни, а некои се штетни.
Code: [Select]
https://patents.google.com/patent/CA1060839A/en
Code: [Select]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3780531/

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
bicikle, ќе ја прашам следен пат ко ќе се чуеме да видам дали има такви податоци ;). Иначе, колку што знам, првите радари од втора светска војна работеле на околу 300MHz, додека денес некои од најновите одат до 300GHz. Е сега, исто колку што знам, со пораст на фреквенцијата се зголемува продорноста во различни материјали, а се намалува во живи организми што содржат вода, затоа аеродромските скенери што работат на овие највисоки фреквенции над стотина GHz не продираат повеќе од неколку сантиметри во телото, но затоа многу ефикасно „гледаат“ се што има (или нема) на него без да се соблекуваш :).
Иначе, човечкото тело е проводник, што значи теоретски било кое надорешно ел.поле ќе делува на него, во праксата тоа зависи од многу фактори и не можеш во една студија да ги предвидиш сите. Како што ништо во животот не е стриктно црно или бело, така и не може да се тврди дека нешто е потполно безопасно или не во сите можни сценарија во реалниот живот.
Има многу примери на дејство на РФ врз телото, некои дури се користат во медицината, на пр. физикална терапија со загревање одредени делови на телото при повреди, во кардиологијата има процедура каде што се внесува мала сонда на одредено место во срцето и со РФ зрачење се уништува тој дел, не е повеќе спроводен за ел.импулси и на тој начин се лечат некои аритмии и сл.
Како ќе делуваат 5G антените врз нас, тоа само „Бог и Милиција знаат“, како што викаше еден екс-ју комичар на времето... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
да де, секако не е ништо хитно :) на кој радари мислиш? ја те разбрав на овие за авиони, ама ова со облекава, да не мислиш на скенери? тие се ртг колку што знам.
Секако дека еден експеримент или истражување нема да ги опфати сите појави и ефекти.
Инаку да, тие бранови се апсорбираа од зивите ткива ( така била пронајдена и микробранова, нели? ), но чим се апсорбира значи ослободува енергија. Па како ќе се искористи таа едергија на така, како што велиш, бог и милиција знаат.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Радарите се за авијација, скенерите за луѓе, ама и едните и другите работат на некое микробраново подрачје.
Иначе скенерите за тело ги има два вида, едните се РТГ, другите овие што ги пишав ;).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
По FB има секакви глупости, од лаици, програмери, верници, атеисти, новопечени доктори на науки... искрено, ниедно од нив не ми е релевантно, особено од пристрастните (тука спаѓаат пред се верниците и атеистите, првите веруваат во се што не се објаснува со 2+2, а вториве не веруваат во ништо што веруваат првите), така да... некако се откажав од дискутурање на темава. Нема поента. Никој не нуди релевантни научни информации и испитувања... а оние кои треба да ги понудат, ќутат (ITUT, IEEE...).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Радарите се за авијација, скенерите за луѓе, ама и едните и другите работат на некое микробраново подрачје.
Иначе скенерите за тело ги има два вида, едните се РТГ, другите овие што ги пишав ;).
Сепак на ародром се зрачиш неколку минути... мада угаре има и други зрачења, ваљда е предвидена кабината да ги изолира пилотите.
Гига, пиши уништи во коментар :)
Барем за кокошките е едноставно, а ни едните ни другите не се нафаќаат да докажат, односно негираат, а може многу лесно да се изведе експериментот. По мое, што испопаѓаа пилците, 5г- во им ја има пореметено навигацијата, некои птици (и крокодили ) имаат сензор за магнено поле, пљ може оца утичало или ги навигирало во погрешен правец.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Гига, пиши уништи во коментар :)

Е што да пишам. Нема доволно испитувања и мерења, тестови. Што и да пишам е шпекулација.

Јас само знам дека многу арно, не е на арно. Не може само да добиваш, а никаква цена за тоа да не плаќаш, т.е. само позитивни работи да има во 5G без негативни последици. Прашањето е само колку е се тоа штетно.

Општо, генерирање на шум во големи опсези во GHz-но подрачје, не мислам дека е на арно. Во принцип, електромагнетните зрачења се делат на јонизирачки и нејонизирачки. Јонизирачко зрачење е секое зрачење кое има доволно енергија во електромагнетниот бран за да избие електрон од некоја супстанција. Такви зрачења се X-зраците, алфа, бета, гама зрачење, итн. Електромагнетни бранови во видливиот и невидливиот спектар, се што е под X-зраци и микробранови, не спаѓаат во јонизирачки зрачења. Но, од друга страна, никогаш не се ни генерирале до сега зрачења во цели опсези од неколку GHz. И не мислам дека е прашање дали е штетно или не, туку повеќе со која јачина се зрачи и ширината на опсегот. Колку е поголем опсегот, практично, толку помала моќност ти треба за определено зрачење да стане јонизирачко. Практично, секое електромагнетно зрачење, ако е со доволно голема моќност, може да биде и јонизирачко. Добро, тука можеби не спаѓаат зрачењата со екстремно мала фреквенција, како на пример AM брановите (во подрачјето на KHz), но се што е над 1, 2, 3GHz... па да. Не можам да бидам 100% сигурен, но ако е доволно голема моќноста, би требало да може. Проблемот е што, колку одиш погоре во спектарот, толку помалку моќност ти треба за да определено зрачење стане јонизирачко. Не знам точно каква е зависноста, но би требало да има некоја логаритамска или експоненцијална крива.

Еве, според wiki, сите овие бранови спаѓаат во нејонизирачки, но не сметам дека ова е сосема точно. Најверојатно тестирано е со мали моќности и на тесни опсези, какви што би се користеле во телевизија, радио, мобилна технологија или Wi-Fi... и какви што се користеа до сега, пред појавата на 5G. Не знам дали се правени тестови со поголеми моќности и дали некогаш се тестирало и со помали моќности, ама на широки опсези. Практично, 5G е прва технологија која зрачи во цел опсег од неколку гигахерци, што е практично шум за секое живо суштество.

Code: [Select]
https://en.wikipedia.org/wiki/Non-ionizing_radiation
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Практично, секое електромагнетно зрачење, ако е со доволно голема моќност, може да биде и јонизирачко.

Ова според мене е најбитното во цела ова ситуација и со ова се согласувам, можда не јонизирачко, ама штетно дефинитивно.
И WiFi рутер и микробранова печка работат (приближно) на иста фреквенција, ама ај оди стави рака у микробранова додека работи да те видам...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
GigaWatt, се зезам за тоа уништи/СТОП, демек пишуваа на фб Уништи и така ќе го уништеле вирусов (побарај на фб ).
Иако некој си доктор сметаше дека вирусите се производ на зрачење... Али пошто нема конктретни примери со кои би се покажало и докажало тврдењето, ќе го тргниме на страна.
Високите фрекфенции имаат по голема флуктоација, по концентрирани се, па зато полесно јонизираат, мада, погледни под високонапонските столбови, секогаш тревата е пожолта (ф-ја е само 50 хз, но интензитетот е висок). Или и да не е јонизирачко, предизвикува течење на струја, а да си цело време под напон, не знам колку би било „здраво“. Како ќе влијае на хемиските процеси таа генерирана струја ?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: 5G - опасност по здравјето или не?
« Reply #13 on 30.03.2020, Monday, 02:18:28 (Edited 31.03.2020, Tuesday, 00:53:26) »
Еве  нешто за дејството на дејството на електромагнетните полиња врз живите организми, има дел и за WiFi и мобилните станици.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Интервју со професор од ФЕИТ

Code: [Select]
https://antropol.mk/2020/04/06/prof-atanasovski-masovnata-histerija-okoli-5g/