Author Topic: Дали некој од вас има остварено радиоаматерска врска со астронаутите од ISS ?  (Read 1963 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Владимир Ковачевски мислам дека имаше дур постоеше Емитер ќе пишеше и некоја добра статија  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

TeslaBt

  • Guest
Тешко тоа. Бидејќи 99% од врските се само со училишта . Можиш APRS врска со ISS оти тоа му оди автоматизирано.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Добро да така е но за Владимир Ковачевски и доста други јаки аматери кои имаат опрема ене ги само им завидувам на Водно кога ќе отидат кога ќе ги сретнам антената жица горе на ранецот и шета ли шета пешакот тука штрака телеграфија како луд е тие се луѓе за респект или пребацил кабелот на дрво огромен легнал на тревата убава или сега и на снегот некој слушалките на уши батеријата тука скапиот уред и штрака ли штрака телеграфија.Има луѓе кој сеуште се трудат многу имаат огромно искуство постари се а уште во оваа работа влегуваат со ентузијазам и премногу радиоврски имаат остварено и добри телеграфисти се но се работат со ведрина ништо не им е тешко и се радуваат на се како прв пат да го работат е полека тие луѓе стануваат ендемски вид  8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Z3nesto

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Колку што мене ми е познато никој од кај нас нема работено со ISS. Може да се начекаат за обично QSO, да не е договорено  меѓутоа мора да се погоди терминот кога немаа  обврски. Еден период јас ги чекав и според некој си распоред термини без обврски им беа саат време после станување и саат време пред легнување. Обврските им беа од 08 до 22 часот по GMT

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Е во право сте прашував по пријатели радиоаматери и никој не ми потврди дека остварил врска со ISS.Воглавном од причините што ги кажавте
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш