Author Topic: Дали некој има искуство со BAOFENG 777S или BF-888S ?  (Read 3058 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Овие се многу евтини станици, за 1100 денари радио станица, па чисто онака ме интересира, дали некој има некоја од станициве, како е задоволен, дали мерел излезна снага и сл. ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Не сум мерел на излез што и како ама можам да ти кажам дека никој на RU5 не можеше да разликува дали се јавувам од баофенг или од кенвуд. И на прием се носи рамо до рамо со кенвудот. Зборам за портабл кенвуд thf7
Еве што имам напишано за мојата пред точно 1 година.
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=12686.msg110090#msg110090

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Друже па ти уште пред една година си ја купил 800 денари, сега ја најдов за 1100 денари. Имаш линк од кој продавач ја порача ?
Иначе си напишал дека е 2W, дали така пише во упатството? Овие што ги гледав им пишеше дека се 5W.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Купена ми е од овој продавач
Code: [Select]
http://www.ebay.com/usr/radio8688?_trksid=p2047675.l2559во право си сега малку се повисоки цените а и доларот е кренат.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дали некој има искуство со BAOFENG 777S или BF-888S ?
« Reply #4 on 01.11.2015, Sunday, 01:27:29 (Edited 01.11.2015, Sunday, 01:29:42) »
На сајтот
Code: [Select]
http://www.eham.net/reviews/detail/11094 BF-888S има оцена од 4.1/5 но подоле во коментарите читав дека некој измерил снага помеѓу 1,6 и 2 вати што е далеку од она што го декларира производителот (5W)
Друг вика 1 ват на високоа и 1 ват на ниска ниво на моќ.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline vanne

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Овие се многу евтини станици, за 1100 денари радио станица, па чисто онака ме интересира, дали некој има некоја од станициве, како е задоволен, дали мерел излезна снага и сл. ?
И јас имам две вакви станици но сеуште не сум мерел што и како имаат на излез. Ги користев за во град и супер покриеност имав низ цело Неготино. Сега повеќе ми стојат на сталажа отколку што ги користам иако на локал зборуваме на ухф но кога ув 5р ќе снема батерија тие се одлична замена  ;D ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GoGo1

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Male
Имам купено повеќе парчиња баофенг S888 и извршив мерења на нив како статично на SWR метар така и со шеткарање по улици во густо населено пшодрачје, на отворено и комбинирано, едната станица во населено место а со другата на повисок дел во градот. Од мерењата заклучив дека истите имаат различна снага на различни фрекфенции. највисока снага добив на подрачјето меѓу 423 и 432 мегахерци. Максималната снага изнесува дефинитивно максимум 2 вати на 429 Mhz. минималната на high power е 0,8 вати на ~444 Mhz. нискиот дел, 400 мегахерци е со снага од околу 1,5 вати. Е сега на терен го добив следното..  Во густо населено подрачје домет 300 метри, да токму толку, само 300 метри. На комбинирано, пола пола, од едно ридче во близина околу 1 км, а на отворено, значи во планина каде има оптичка видливост со другата станица максимум 6 километри. Батеријата на стенд бај издржува феноменално, 3 дена. Ги купувам од e-bay и коштаат од 13 до 20 евра по парче. но поштарината ( DHL )за да ги пратите во Македонија е изгор па единствена скромна опција е по луѓе кои слегуваат за МК со возило или авион.
...