Author Topic: Многу ценет предпојачувач за гитара  (Read 1751 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова шема ја знам одамна,ама последниве месеци малку преработена ја гледам на неколку форуми за гитаристи.Дури и некои професионални музичари даваат многу добри мислења.Па ако некој сака да види дали е толку добра,нека проба.Се има тука!

Offline DarkoSto

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Јас пробувам сеа ама незнам шо да праам со volume controll.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сакаш мастер волуме да му ставиш или..?? Ако сакаш може на излез да му ставиш  после преклопникот ,значи на самиот излез (out),само нема потреба бидејки појачувањето оди од еден па до стотина и повеке пати,а се вклучува нормално во миксер,слејв,излез.

Offline DarkoSto

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Jas mislev samo da mu staam pot kaj volume controll i pred 0.022uf kondenzatorot

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Сакаш мастер волуме да му ставиш или..?? Ако сакаш може на излез да му ставиш  после преклопникот ,значи на самиот излез (out),само нема потреба бидејки појачувањето оди од еден па до стотина и повеке пати,а се вклучува нормално во миксер,слејв,излез.

gain од 2-10 е :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Дарко, пишувај на кирилица!
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Смени ја вредноста на потенциометрот и додатниот отпор и можеш да постигнеш и 1000 х појачување ако ти треба,тоа не е проблем.