Author Topic: Sound Stream предзасилувач со сите контроли  (Read 1531 times)

Offline barmen

  • Нов член
  • *
  • Posts: 37
Sound Stream предзасилувач со сите контроли
« Opened on 02.12.2011, Friday, 14:46:21 (Edited 02.12.2011, Friday, 14:49:06) »
Code: [Select]
http://www.free-circuit.com/soundstream-preamp-tone-circuit/ Еве вака ја најдов оваа шема , и сакам да ја изработам , но имам некои нејоснотии во неа доколку некој може да ми помогне .Доколку некој ја има шемата со компонентите би било добродојдено да ја објави .Однапред ви благодарам на помошта.

Администрација: Друг пат сам да кодираш линкови иначе темата ќе оди во канта!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А што нејаснотии имаш во врска со неа?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline barmen

  • Нов член
  • *
  • Posts: 37
Па на шемата има отпорници на кои пишува 0 и NC .Потоа над  Treble потенциометарот има кондензатор 392 и над него ли треба да се залеми отпорникот 2K7.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А електричната шема, каде е?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline barmen

  • Нов член
  • *
  • Posts: 37
Епа во тоа е и проблемот, на многу места на интернет барав електрична шема ама никаде не успеав да најдам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа без електрична шема малку тешко дека ќе дознаеме која е точната вредност на тие компоненти :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве  нешто вакво ,ако те интересира

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
тие NC што се не се поврзани (може да го видиш тоа на готовата плочка)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline barmen

  • Нов член
  • *
  • Posts: 37
Поврзани се сите NC отпорници колко што гледам јас , а можеби и грешам . Ајде можеби некој ќе се најде што ке ја има електричната шема ,и ќе помогне  ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Поврзани се сите NC отпорници колко што гледам јас , а можеби и грешам . Ајде можеби некој ќе се најде што ке ја има електричната шема ,и ќе помогне  ;D

грешиш...иди види ја сликата од готовиот предзасилувач :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)