Author Topic: Октавер за електрична гитара  (Read 1497 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Октавер за електрична гитара
« Opened on 27.12.2010, Monday, 08:29:37 »
Многу одамна ова шема ја имам изработено и функционираше.Октаверот прави од една гитара две: на основниот звук му додава уште еден за октава повисок и звучи како да свират две гитари.За жал нема плочка за неа :( :o

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
интересен октавер.Уредчево ти Батка си го направил?
Дали имаш за каснење на звукот на појачалото?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сум го направил реков одамна.Ова шема е некаде од пред 20 години! :D
За какво каснење мислиш? Ти треба ехо или...//????

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
да,баш ехо.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Октавер за електрична гитара
« Reply #4 on 27.12.2010, Monday, 18:59:43 (Edited 27.12.2010, Monday, 19:03:06) »
Имав ставено мислам ехо и хал ,види постари постови.Ке поставам пост за неколку дена

Споено мислење: 27.12.2010, Monday, 19:03:06
Еве го

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
дали тоа колото го има кај нас??

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не знам побарај.Во Солун го има. :D :D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
да не имаш едно??да ми продадеш дека сакам да го направам ;D ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
дали тоа колото го има кај нас??
да не имаш едно??да ми продадеш дека сакам да го направам ;D ;D
MИСЛАМ дека го имаш во гац по цена од 60 ден :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
стварно го има??Дека барам на логинг го нема  :P

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
тој што е грецот на првата шема, од кои диоди може да се направи??? 1N4148 може????
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
стварно го има??Дека барам на логинг го нема  :P
Еее тоа да видиш,јас колку кола имам најдено во гац,а ги немало во логинг :D :P.
тој што е грецот на првата шема, од кои диоди може да се направи??? 1N4148 може????
Мислам дека со 1N4001-7 ќе завршиш работа,или па со грец од 1,5А-2А ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Октавер за електрична гитара
« Reply #12 on 28.12.2010, Tuesday, 08:04:57 (Edited 28.12.2010, Tuesday, 13:42:52) »
Можеш да ставиш и 1Н4148,или некои БА.. ако имаш,нема некое посебно критично значење.Битно е да го *сечат* сигналот.

Споено мислење: [time]28 Декември 2010, 09:08:00[/time]
Ако си по гитарите еве ти шема на овердрајв ( Ибанез) .Дава интересен звук.Не сум ја правел,ја имам готова фабричка :D :D :D ;)

Споено мислење: [time]28 Декември 2010, 09:12:10[/time]
Еве и една интересна шема која ја правев за себе пред едно 15-20 години .Даваше интересен тон,како да го пропушта звукот низ некој осцилатор кој го врти звукот и ги истакнува средните и високите.Лесно е пробај.Транзистор стави обичен ВС 107- 547.


Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Октавер за електрична гитара
« Reply #13 on 29.12.2010, Wednesday, 20:43:08 (Edited 13.01.2011, Thursday, 14:20:35) »
Добро е,го најдов во ГАЦ.60 денари било,како што Малечко кажа ;D
На шемата за delay-от имам еден проблем.Незнам која вредност ја има отпорникот со ознака R?Мислам дека е 100Коми ако може потврда. Исто така имам проблем со конекторот за влез,дали имаш слики или да ми објасниш како да ја поврзам батеријата?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Октавер за електрична гитара
« Reply #14 on 13.01.2011, Thursday, 15:57:16 (Edited 13.01.2011, Thursday, 16:00:04) »
Не знам за кој отпорник зборуваш - ако е паралелно со излез тогаш е 100к.На влезот на уредот се става стерео женски џек 6,3 мм.Долгиот вруќ крај на машкиот моно џек ,кој го носи влезниот сигнал,а другиот дел (масата)  кратко ја спојува батеријата (- полот !) на маса на уредот тоа е така за да не се употребува прекинувач,кој често се заборава и се троши батеријата! Тоа е направено така што со вадење на џекот се исклучува напојувањето!! Ако не ти е јасно ке покушам да ти нацртам,ама сега моментално немам време.Разгледај ја шемата ке ти биде појасно!!! ;DПАрдон ,сега видов за кој Р зборуваш и неговата вредност може да се движи од 50-100к .Тој го одредува времето на одзив и можеш малку да експериментираш!