Author Topic: Професионално микрофонско пп. со ХЛР влез  (Read 914 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Професионално микрофонско пп. со ХЛР влез
« Opened on 26.07.2010, Monday, 03:14:51 (Edited 26.07.2010, Monday, 03:44:18) »
Ова шема ми е доста драга,пред се што ги задоволува и најстрогите норми за квалитет.На пат на сигмалот има само 3 кондензатори - од 1мФ и два х 10мФ,кои по можност да бидат тантал. Предпојачувачот има гејн и моше да се додаде на некој степен за миксање на сигналот,па да се добие солиден миксер.ХЛР на влезот има повекекратна предност ,пред се помал брум,долг кабел итн.Транзисторите не се критични,а одберете ги со поголемо појачување Бета.


Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Добро ќе беше да го истакнеш и линкот од каде ја имаш земено шемата, бидејќи човекот има одлично објаснето за секој проект што и како и зошто. Исто така сајтот од каде е земена шемата им е добро познат на членовите бидејќи се работи за одличен сајт за аудио техниката.

Еве го сорсот:
Code: [Select]
http://sound.westhost.com/project66.htm
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да ти кажам право,немам точен увид која шема од каде е симната,така да тоа нека не представува некој проблем.Сите шеми (освен оние кои ги назначувам !) се испробани од мене лично или од колега,пријател или познаник.Така што ,се што ставам тука е пуштено во работа и се покажало како успешно.

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Одг: Професионално микрофонско пп. со ХЛР влез
« Reply #3 on 26.07.2010, Monday, 22:30:50 (Edited 27.07.2010, Tuesday, 08:55:00) »
Да ти кажам право,немам точен увид која шема од каде е симната,така да тоа нека не представува некој проблем.Сите шеми (освен оние кои ги назначувам !) се испробани од мене лично или од колега,пријател или познаник.Така што ,се што ставам тука е пуштено во работа и се покажало како успешно.

Тоа е во ред, но за сајтот од каде се овие шеми нема потреба да се сомневаш дали работат бидејќи човекот кој ги дизајнира има 35 годишно искуство во изработка, и секој проект го има прво истестирано убаво па потоа објавено. Го следам човекот веќе 6 години од тој сајт.
Инаку неговите засилувачи се искористени од повеќе луѓе, еден таков човек е:

Code: [Select]
http://www.electro-dan.co.uk
кој има изработено сараунд засилувач од засилувачи на род елиот - дружето од sound.au.com.

Инаку јас за мојот сараунд засилувач ќе ги искористам Hafler Matrix Decoder од род елиот и склоповите за активните скретници, додека од електро дан ќе ја искористам контролата за глас со мала модификација на влезот и излезот со поквалитетни операциски од неговите, а главната контрола со инфраред и компјутерски влез заедно со селлекторите за влез излез и пуш копчињата и ротари енкодерот ќе бидат мој дизајн.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
ОК.Се слагам,но повторно велам дека не водам евиденција која шема од кој сајт ја симнувам,но редовно ги зачувувам и ги оставам само оние шеми кои ке ги испробам или видам направени.Значи само проверени работи.