Author Topic: Димензии на кутија  (Read 2586 times)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Димензии на кутија
« Opened on 04.03.2010, Thursday, 23:40:39 (Edited 05.03.2010, Friday, 10:38:06) »
вака едно другарче зема многу јак звучник Pioneer TS-W2501D4 направивме една кутија но не е тоа тоа не е според димензии па дали некој би мозел да ми помогне да ми каже што колку како треба да биде мене ми дадоа еден програм преку кој се пресметува но некако не го разбирам тежок ми е  :-\   :-\

еве карактеристики на звучникот


Pioneer TS-W2501D4 Premier 10" 2,500W PRO Subwoofer
SKU: PIOTSW2501D4
# 800W nominal power handling; 2,500W maximum power handling
# Double-stack magnet design
# Integrated single-sided silver compression terminals
# Mounts at a depth of 6.66"
# Frequency response: 18-1,000Hz


Code: [Select]
http://www.6ave.com/shop/product.aspx?sku=PIOTSW2501D4

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: димензии на кутија
« Reply #1 on 05.03.2010, Friday, 00:13:24 »
еве ти ги фабричките спецификации за овој звучник,и сега во BAS BOX ке треба да ги вметнес и оно ке пресмета самото,а тука пишува дека 17 литри бас рефлекс кутија е доволна за овој звучник
Code: [Select]
Specifications
Features TS-W2501D4
Maximum output power 2.500 Watt
Nominal output power 800 Watt
Frequency response 20 - 150 Hz
Lowest resonance frequency (Hz) 38,8
Sensitivity (1W/1m) 90 dB
Woofer size (cm) 25 cm
Woofer material Composite IMPP™ cone woofer using Interlaced Carbon Fibre with Butyl Rubber Edge
Dual 4Ω voice coils: 2 or 8Ω Yes
Magnets Double-stacked, high power
Recommended sealed enclosure (Litres) 17,0
Thiele Parameters TS-W2501D4
Nom. Dia.(In) 10
Qts 0,721
Qms 14,157
Qes 0,759
Fs [Hz] 38,8
Vas [l] 6,27
Vas [ft3] 0,222
Vd [l] 0,307
Vd [ft3] 0,01085
Sd [m2] 0,03134
Sd [ft2] 0,337
Revc [Ω] DUAL3.3
Levc [mH] (2000Hz) 4.80 (8Ω)
1.20 (2Ω)
Xmax [mm] 9,8
Xmax [in] 0,39
Zmax [Ω] 131.86 (8Ω)
35.26 (2Ω)
BI [Tm] 24.28 (8Ω)
11.97 (2Ω)
Rms[Ns/m] 4,711
Mms [g] 273,53
Cms [m/N] 0,00006163
Mg.Wt.[g] 2400
Flux Density [Gauss] 5500
Hag [mm] 23
Hag [In] 0,906
Hvc [mm] 43
Hvc [In] 1,681
VC.Diameter [mm] 55
Eff [%] 0,05
S.P.L. [dB] 90,0
R.M.S.Power [W] 800
M.M.P. [W] 2500
Sp. Displacement [l] 3,31
Sp. Displacement [ft3] 0,117
Recom. Enclosure [l] 16,98
Recom. Enclosure [ft3] 0,60
F0 (in Cabinet) 45,4
Q0 (in Cabinet) 0,844

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: димензии на кутија
« Reply #2 on 05.03.2010, Friday, 00:45:01 »
pa da znaev kako da presmetam u toj program ke presmetav ...........................

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Димензии на кутија
« Reply #3 on 05.03.2010, Friday, 10:47:35 »
Без навредливи тонови во пораките ве молам!!!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Димензии на кутија
« Reply #4 on 05.03.2010, Friday, 11:46:45 (Edited 05.03.2010, Friday, 11:48:56) »
Извинете за офтопикот

Bojan,  ВИП статусот вреди повеке од тон 1К отпорници!!!! Потписот ми личи како потцена на вип статусот или пак потцена до човекот кој би ти дал вип статус за еден отпорник од еден денар.

DARK, пиши исклучиво на кирилица.

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Димензии на кутија
« Reply #5 on 05.03.2010, Friday, 14:48:28 »
и мене ке ми извините за офтопикот ама...

тоа за 1К отпорник требаше како зафрканција да звучи....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Димензии на кутија
« Reply #6 on 05.03.2010, Friday, 15:46:41 »
Треба да пишува „тој шо ке ми даде ВИП статус го частам 1 кило 1К отпорници!!!! :D :D :D
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Димензии на кутија
« Reply #7 on 05.03.2010, Friday, 17:36:01 »
еееј сега...мислам да не претеруваме...  ::)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Димензии на кутија
« Reply #8 on 05.03.2010, Friday, 21:31:24 »
Би ве замолил без да се карате и навредувате
форумот е тука за секој која има потреба од помош КАКВА И ДА Е да можи да си праша, исто така и кој има КАКОВ БИЛО предлог да го пиши, би ве замолил да не бегате од темата, ако знаете да помогните пишете, ако не тогаш немојте да пишувате во темата
немојте да ја расипувате пошто ќе следат казни

доколку сакате веќе до толку да се карате ( што не ви би препорачал ) тогаш разменете си мсн, скајп или што и да е и таму карајте се
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Димензии на кутија
« Reply #9 on 05.03.2010, Friday, 23:02:20 »
еееј сега...мислам да не претеруваме...  ::)
види, јас од ВИП делот имам направено шема што за прв пат ја видов тамо и ја нема никаде на светов (читај никаде на светов) бидејки е уникатна и многу е корисна. Значи не е за потценување, јас секако би дал 1kg отпорници за влез а камо ли 100 поста што е ништо, за ништо добиваме нешто.

Извинете за off но само сакам да кажам дека навистина вреди вип делот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: Димензии на кутија
« Reply #10 on 05.03.2010, Friday, 23:31:57 »
Би ве замолил без да се карате и навредувате
форумот е тука за секој која има потреба од помош КАКВА И ДА Е да можи да си праша, исто така и кој има КАКОВ БИЛО предлог да го пиши, би ве замолил да не бегате од темата, ако знаете да помогните пишете, ако не тогаш немојте да пишувате во темата
немојте да ја расипувате пошто ќе следат казни

доколку сакате веќе до толку да се карате ( што не ви би препорачал ) тогаш разменете си мсн, скајп или што и да е и таму карајте се

јас ни најмалку сакам да се карам нјо мнавредија ај зафркни ...избриши све што не е поврзано со темата!!!!

Offline entuzijast

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
  • Elektronicari samo napred!!!
Одг: Димензии на кутија
« Reply #11 on 31.05.2010, Monday, 10:30:50 (Edited 01.06.2010, Tuesday, 07:28:27) »
Zdravo DARK! :-[
Moram da ti priznaam deka odliCno ja "tancuvas" izrabotkata na zvuCnite kutii, odnosno drvenarijata!!!
No za sekoj, naglasuvam, za sekoj bass zvucnik se proektira zvucna kutija spored negovite Tille-Small parametri !??
Bez poznavanje, t.e., izmereni ovie parametri se ke ti bide na "zimi majka" eptem amaterski!? odnosno zvucnikot ke sviri carsiski kazano "bez veze" !!???
Sakam da kazam odlicen dizajn na kutijata, skapi zvucnici (drajveri) zvukot potprosecen!??
Zatoa se potrebni merenja so odreden ured (kako na pr "Clio"). So nego se proektira "svrtnicata" i merat TS-parametrite na basot i se drugo,.. Veruvaj mi nema univerzalna svrtnica!!??? So pomos na pravilno proektirana svrtnica se poramnuva frekvenciskata karakteristika na zvucnikot (kabinetot ili ako sakas zvucnata kutija !!?).
Preporaka: Ako si vo moznost javi se kaj G-n Vladimir Filevski koj e najgolem expert  vo Makedonija (a mozebi i posiroko) vo ovaa oblast, pa ke vidis kako ke svirat ovie tvoи proekti - veruvajmi!!
Vo spisanieto za elektronika, akustika,.. EMITER ima reklama od "Audio Expert" ili javi se na e-mail :www.audioexpert.com.mk
Pozdrav,

P.S.
Inaku i jas podosta se razbiram od ovaa problematika, pa ako si zainteresiran za izrabotka na kvaliteten zvucnik javi se na mojot e-mail !?
Секогаш подготвен,...да направам НЕШТО !!!

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: Димензии на кутија
« Reply #12 on 31.05.2010, Monday, 14:29:34 »
оф другар јас сум следбеник на таткоми  :)  односно он дур бил помлад тоа работел тоа му била работа вирма цела имал за изработување звучни кутии преправање звучници , премотување звучници поправање појачала и што уште не .......со ова нејкам да се фалам

но премногу разбирање има таткоми  и доволно знае што и како треба да биде ја ти кажувам моментално ги учам неговите вештини , и да врвни музичари се секјавам уште порано пред неколку години доагјаа со озвучувања  за свирки од познатине марги (jbl ,pioneer ,kenwood ....) па ги преправаше кутиите внатре некој прегради и што усште не ставаше па да видеше каков звук вадеа ,
пред неколку месеци дојде еден другар со (jbl woofer ) за во афтомобил го имаше купено со се кутја оригинал се , па му напраивме нова кутија односно по мерки на таткоми па да видиш разлика у звук
поточно басс .............. така да сакам да казам и секогаш оние фабричкине кутии не се кујзнае што и кујзнае какви ..........
има разлика од кутија за високи ниски и средни тонови секоја си има свој принцип на изработка.....

а доколку мислиш дека мојте звучници се слаби нечинат немаат добар звук

ондак помини од кај мене уверисе во тоа иако басовите се стари сигурно 10 год
ке се чудиш од каде таков бас  ;) 
така кажано тајна е тоа   :)  како се достигнал толкав бас ..... и чистина на звук
и да не е се до скретницата

многу зависи појачалото за пред појачалото па да не правиме муабет така да не значи дека ако има скретници по димензи и параметри ке имаш и добар звук   ;)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Димензии на кутија
« Reply #13 on 31.05.2010, Monday, 17:37:26 »
Линкови кои водат до комерцијални решенија и наведување на членовите да плаќаат за дизајн и изработка и криење на знаењето со цел да мораат членовите да платат за дизајн и изведба е недозволиво во овој форум. Доколку г-нот Филевски и audioexpert сакаат да се рекламираат на форумот мора да се договорат со администраторот на форумот (или со други зборови да платат) бидејќи ова е вече трет пост каде што ја гледам оваа очигледна реклама. Доколку не се реши работата или ќе ве молам да се договориме околу рекламен банер или да престанете со рекламата.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline entuzijast

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
  • Elektronicari samo napred!!!
Одг: Димензии на кутија
« Reply #14 on 01.06.2010, Tuesday, 06:32:05 (Edited 04.06.2010, Friday, 11:16:31) »
Голем поздрав до БорчеБТ!
Во право сте со забелешката нема повеќе да се повторува.
Убав ФОРУМ сте направиле вие Битолчаните, затоа голем поздрав до редакцијата!!

Неколку збора до DARK

Секоја чест мајсторе за дизајнот и квалитетот на изработката, но без теорија во оваа проблематика и изработка на звучници само на слух е макотрпна работа која дава донекаде, тврдам, донекаде добри резултати!??
Како за пример: Ако имате вишок пари дајте да направиме еден експеримент, еден ваш звучник, со истите звучници јас ќе го преработам, потоа вашиот звучник и мојот ќе ги ставиме на слеп слушен тест.
Тестот се изведува на сл. начин: И едниот и другиот звучник се поврзуваат на ист засилувач се поставуваат зад завеса и се поканува раја која има добар слух и се разбира од музика. По слушањето на двата звучника се прави анонимна анкета за да се одреди кој звучник беше подобар. Ако по ова тестирање вашиот звучник се покаже како подобар јас ќе ви ги вратам парите и плус ќе ве наградам!!!
Доживување: Пред некое време бев на една свадба, музиката, така да се рече ме отепа, не од тоа што музикнтите лошо свиреа, туку лоши беа звучниците изработени од фирмата ЧКАЉА (Чист пример на звучници изработени на Жими мајка !)!!?? >:(
Сваќите и сватовите за да го компензираат сето тоа, ептем се начукаа,...а јас само што не доживеав мозочен удар! ???
Сето тоа ти е резултат на изработка на звучници народски речено на “ЖИМИ МАЈКА“ итн, итн,.... ;D  
Важно само силно да свират и демек да се издржливи, а при нивно слушање ќе ви биде потребна подоста домашна ракија,...!!??

Поздрав,

П.С.
Се извинувам на должината на текстот!??

Споено мислење: [time]01 Јуни 2010, 07:38:49[/time]
Здраво!

Сега неколку збора за горе споменатиот басс звучник: TS-250-1D4. со дадените ТС-параметри.
Според дадените ТС параметри овој звучник е одличен за САБВУФЕР. Кутијата треба да биде компресиона со волумен од 55....60lit (dm3) (без така наречени издуви).
Да е добро дампирана (наполнета) со вештачка волна (попозната како лио) и да има трапезоиден пресек (за да ги намалите стојните браниови) - гледано од бочна страна. Да се изработи од медијапан со дебелина не помала од 22mm!!!
Чаооо(((!!!

Вака изработете го сабвуферот нема да згрешите, се друго е само баење,...
Има и други решенија но за други времиња !!???

Секогаш подготвен,...да направам НЕШТО !!!