Author Topic: За сите интернет корисници на Telekabel  (Read 3028 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сите кои користат интернет од Телекабел и кои го имаат минималниот интернет пакет (аналогна кабелска телевизија + интернет) од овој месец па натаму имаат дупло повеќе сообраќај на располагање (пакетот рипна од 50GB на 100GB месечен трансфер ;D).

За останатите тарифи модели, не знам, не сум сигурен, погледнете го инфо каналот на Телекабел за подетални информации ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Djpes

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
да ама брзина на интернетот кај мене е едвај 1мбпс а треба да имам до 8мбпс брзина зошто ми се 100 гига бајти ко за една песна да спуштам ми требат 3 сати а филм сигурно еден ден и кога ке ги потросам јас тие 100 гига

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не знам, кај мене дига до 8MPS, ама ноќе, не дење, така да, ставам ноќе да се симнуваат работи и дента ми се симнати ;).

Поентата беше дека ми се има случено многу пати да го поминам лимитот од 50GB, сега не верувам дека ќе го поминам ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Конечно и за корисниците на Telekabel, неограничен интернет ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Интернетот кој јас го користам е на БЛИЗУ, и досега под 14Мб/с не било никогаш. а гарантираат 10Мб/с затоа и ги задржав, а телевизија се телекабел.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
15Mbps се теоретски и реално гледано, нема шанси таа брзина да се постигне со сервер, само преку P2P може да се постигнат такви брзини ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
Еве ја брзината кај мене :)




loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе не ми се занесувајте - гледајте го upload-ot колкав е ! :D :D :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За 500 денари, топ е и upload-от ;D. Само да е стабилна конекцијата. Во последно време, откако го дигнаа лимитот на неограничен, некако е понестабилен :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: За сите интернет корисници на Telekabel
« Reply #9 on 01.07.2014, Tuesday, 07:59:58 (Edited 01.07.2014, Tuesday, 08:13:27) »
Овој проблем го мкнам веќе некое време и пробав се што ми текна, но не успеав да го решам, па сакав да направам една мала консулатција со корисниците на Телекабел на форумов.

Ми се јавува еден прилично чуден проблем за кој не установив дали е последица на интернет провајдерот, рутерот, модемот или нешто сосема трето.

Проблемот е следен. Клик на линк или Right Click --> Open in New Tab и сајтот (кој и да е) го јавува како недостапен. Try Again или Reload еднаш, два пати или три пати и нема проблем, сајтот си се load-а најнормално. Ова најчесто се случува со некои сајтови кои прв пат ги посетувам (по некој Google Search или нешто слично), значи линкови кои не ми се во Cache (претходно посетувани), но знае понекогаш да се случи и со линкови кои ми се претходно посетени.

Кратко кажано, како мојот request да не стигнува до DNS-от и треба неколку пати да му „кажам“ „друже, ова го барав, а ти ми викаш дека не постои“. Реално, линкот е достапен (up), но browser-от може и неколку пати по ред да ми врати назад дека е недостапен (down). Дали е тоа проблем на локалниот DNS (на Телекабел), не знам, но уште тоа остана да пробам, да сменам DNS. Пробав од три различни PC-иња кои ми се врзани за истиот рутер, секогаш се јавува истиот резултат. Понекогаш по неколку минути сурфање, понекогаш веднаш, понекогаш по еден час или два... нема правило, изгледа како да е на random. Но, ако почне да се јавува, продолжува да се јавува на скоро секој нов отоврен линк или таб (понекогаш се јавува и на рачно истипкани адреси, на пример, elektronika-mk.net).

Не знам како да го опишам проблемот... нема правило. При првите анализи, ми изгледаше како да се јавува некој pattern (правило), ама по неколкумесечна анализа... ништо веќе не прави логика. Единствена работа која остана да ја проверам е дали истиот проблем го имаат и некои други корисници на Телекабел или не. Сменив рутер, неколку PC-иња врзани за истиот рутер, секаде се јавува истиот проблем. Проверив дали е ОК модемот (суви кондезатори, сменив адаптер, привремено работеше на стабилизиран извор за напојување, се е ОК, напонот е стабилен).

Веќе немам идеја. Ако има некој сличен проблем, нека пише...

ПС: Сменив и неколку browser-и, а инаку по default (најчесто) го користам Pale Moon (custom Firefox build).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Јас сум од Струмица и го имам истиот проблем  :( :-\

Offline don_nikac

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
И мене ми се дешаваше истото, проблемот си го решив со Google DNS-и (8.8.8.8 и 4.4.4.4), доколку користиш рутер види дали имаш опција за custom DNS-и, намести си ги тие и тоа е тоа...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па уште тоа ми остана да сменам... се друго освен тоа пробав и проблемот сеуште го имам :S.

Да, имам опција за custom DNS во рутерот ;). Ќе пробам така, па ќе пишам резултати ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
А како јас да си го решам проблемот и кај мене има рутер  ??? :-\

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Пробај го тоа што го има пишано don_nikac. Влези во web GUI-то и види дали има опција за custom DNS.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."