Author Topic: Конечно PayPal во Македонија  (Read 2983 times)

Offline garfild

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Конечно PayPal во Македонија
« Opened on 23.06.2014, Monday, 22:23:30 »
Денеска конечно добивме можност да имаме сметки на PayPal  со Македонија како држава на листата.

Поздрав
Марјан.

 

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Старо е,
поздрав Devil
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Конечно PayPal во Македонија
« Reply #2 on 24.06.2014, Tuesday, 00:47:01 »
Абе све тоа е ок, ама поштарината е изгор. Плус мора да се осигура пратката, и тоа го плаќаш. Да речеме дека од Ebay ќе порачам мала мобилна укт станица, половна секако која што кошта 200$ поштарината ќе ме кошта уште толку, а и плус трошоци за осигурување на пратката. На сето тоа царина и ќе ми дојде како нова.

За мене најдобра алтернатива е Aliexpress, бесплатна е поштарината. За кратко време оваа веб продавница ќе им створи главоболки на Ebay.
Hams do it! With Frequency

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Конечно PayPal во Македонија
« Reply #3 on 24.06.2014, Tuesday, 14:48:44 »
Бесплатна е поштарината, но не и царината :D

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Одг: Конечно PayPal во Македонија
« Reply #4 on 24.06.2014, Tuesday, 16:20:26 »
Ама под царина подлежи секој производ над 45ЕУР. вредност или грешка сум нешто или пак има измени  ???
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Конечно PayPal во Македонија
« Reply #5 on 24.06.2014, Tuesday, 16:35:07 »
Па така би требало да е, ама зависи, не е секогаш така, како ке им дојде на тие на царина :D

Offline Z32AL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Одг: Конечно PayPal во Македонија
« Reply #6 on 24.06.2014, Tuesday, 17:41:01 »
Ама под царина подлежи секој производ над 45ЕУР. вредност или грешка сум нешто или пак има измени  ???


Над 25 евра според закон.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Конечно PayPal во Македонија
« Reply #7 on 24.06.2014, Tuesday, 19:52:37 »
Зависно што нарачувате проверете го царинскиот законик, затоа што царината за одредени работи ја одредува цариникот. Не сите работи се фиксни
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Одг: Конечно PayPal во Македонија
« Reply #8 on 24.06.2014, Tuesday, 20:18:34 »
Негде прочитав дека ако производот ви го пуштат по обична пошта шансите за да го царинат биле многу помали отколку преку ДХЛ итн ... Незнам колку е вистина ова

Offline Z32AL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Одг: Конечно PayPal во Македонија
« Reply #9 on 24.06.2014, Tuesday, 21:13:22 »
Зависно што нарачувате проверете го царинскиот законик, затоа што царината за одредени работи ја одредува цариникот. Не сите работи се фиксни

Точно, но пакетот што може да ти стаса преку пошта/дхл/федекс од странство во МК, може да е со максимална цена од 25E. Ова е врз база на одлука на цариникот ако нема декларација за цена на самиот пакет :-)

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
Одг: Конечно PayPal во Македонија
« Reply #10 on 24.06.2014, Tuesday, 21:59:28 (Edited 24.06.2014, Tuesday, 22:01:30) »
од кај го прочитавте тоа 25 евра ???
ДО пред некое време беше 45 евра, и читав по интернет дека имало иницијатива да се зголеми за 100

Иначе зависи како ви се погодило, сум си порачувал работи од 100-200 долари, сосе шпедитерски трошкови, царини, лежарина и пак излегуваат дупло поевтини одколку од тука да се купат

Така да се како ви се погоди, а сум имал и поскапи пратки кои поминале така без царина и сл

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Не, може да стигне и со вредност од 400Е или 1Е, независно од тоа, се она што на цариникот му личи дека е скапо ќе ти го царини скапо

Има некој шпекулации за DHL, вака вика, пошто DHL е должен пратката да ти ја достави до дома, поедноставно му е да ја остават на царина уште при самото подигање, тука завршува нивната работа, после царината и нарачателот си имаат работа, со ова DHL штеди мн. време и пари за понатамошна достава.

Ова се шпекулациите за DHL во македонија, колку е точно проценете сами нема јас да се мешам во тоа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
Не, зависи колку пратки има во тој период
ако има премногу пратки ти прогледуваат без отварање
а ако нема детално се проверува

иначе не мешајте царина и данок

ослободени од данок се пратки до 22 евра, а од царина до 45евра

патем редовно си порачувам разни џиџи миџи, али се е 50-60евра не повеќе досега тоа ништо не ми е царинето, и никакви давачки поштар до пред врата ми го донесе

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Конечно PayPal во Македонија
« Reply #13 on 25.06.2014, Wednesday, 21:23:02 »
Има некој шпекулации за DHL, вака вика, пошто DHL е должен пратката да ти ја достави до дома, поедноставно му е да ја остават на царина уште при самото подигање, тука завршува нивната работа, после царината и нарачателот си имаат работа, со ова DHL штеди мн. време и пари за понатамошна достава.

Ова се шпекулациите за DHL во македонија, колку е точно проценете сами нема јас да се мешам во тоа

Не знам дали е точно, ама се што требало да ми стигне преку DHL, макар било и со вредност 1$ ми го задржале на царина, така што DHL за мене веќе не доаѓа во предвид за било што...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Конечно PayPal во Македонија
« Reply #14 on 25.06.2014, Wednesday, 21:43:32 »
Неможеш да обвинуваш ниедна компанија за тие работи, бидејќи главната работа ја врши царината на државава, они од шашма си работат, од FedEx еден ми викаше мене, сега беше добрата на смена, затоа ти ги донесов пратките, од утре оди на одмор доаѓа лошиот нема ништо да ти помине, не нарачав одма ама за едно две недели нарачав нешто ми требаше и не стигна ми се јавија од царина да си барам шпедитор. Се функционира на среќа со нашата царина :D