Author Topic: Уред за заштеда на гориво во автомобилите  (Read 2410 times)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Внимавајте што купувате.
Некоја фирма го продава овој уред по цена од 4400 денари.
Наводно уредот помага во заштеда на гориво преку филтрација на електричниот систем во автомобилите.

Code: [Select]
http://topfuelsaver.com/




Се што има внатре е електролитски кондензатор, отпорник и плава LED.


Еве ја и официјалната веб страна
Code: [Select]
http://www.fuelshark.com/
На следниот линк може да прочитате какви се искуствата на некој којшто го тестирал уредот
Code: [Select]
http://jalopnik.com/the-fuelshark-wont-save-you-gas-because-it-runs-on-bul-1479542390
Жан

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Некој успеал со лага да се збогати  :D

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Добро е што отворивте за ова тема. Иначе имаат група на фејсбук, мене неколку пати ми стигаше да се зачленам, и чисто од љубопитност се зачленив да видам за што се работи.
Еве ако сака некој да види што продаваат:
Code: [Select]
https://www.facebook.com/zasteduvacnagorivo?fref=tsЦената не е 4500 туку 2200 денари.
И гледам доста луѓе се лажат и го нарачуваат.
Даваат и тест период, мислам еден месец, ако не ти заштеди 2литри на 100 км ти ги враќаат парите  ::) ::)
Посебно Албанци има доста заинтересирани што нарачуваат.

Имаат и некој администратор што одговара на прашања...
Јас им напишав дека се лажги и му поставив некои технички прашања, не знаеа да одговорат и ми го избришаа постот    :) :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
марко фала за страната, сега ке има зафркавање :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Уред за заштеда на гориво во автомобилите
« Reply #4 on 22.04.2014, Tuesday, 01:09:59 (Edited 22.04.2014, Tuesday, 02:11:37) »
Не е ништо ново ова.И порано продаваа секакви направи,уредчиња -Во УСА беше хит она антена со два три калема и диода (нешто како детекторски приемник кој се закопуваше насред нива и собираше некоја космичка енергија,па родот се дуплираше).Батката се  збогати,ама на крај мислам и во затвор заврши ;D Порано имаше страшен изум -тиристорско палење за кола,страшно се продаваше,ама го проваливме во Техничке новине( во бивша ЈУ беше солидно четиво за основците) Финтата беше што преку отпорник и диода гејтот на тиристорот беше директно врзан со анодата,па постојано тиристорот  се држеше во *откочена* состојба.Значи кратка врска од платина до кондензатор,а постоечкиот кабел требаше да се извади. 8) :D :D Некој добро размислувал и заработил.Пред некој ден ме прашуваа каков е тој фамозен претворувач кој некој го нудел за лед диоди во лента! Внатре имаше само диода ,елко и лустер клема.Им велам-врзете ја лентата директно на 12 В,ама се плашеа бидејќи *гуру-то*  им рекол само преку * специјлниот* претварач.Секое незнаење скапо се плаќа!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Искрено, баш ми е ќеиф што се разбирам во техника, барем не може некој за вакви глупости да ме прелаже ;D.

Затоа, за друго ќе ме прелажат ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Искрено, баш ми е ќеиф што се разбирам во техника, барем не може некој за вакви глупости да ме прелаже ;D.

Затоа, за друго ќе ме прелажат ;D.

затоа адвокати/економисти ке те прелажат :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да де, на тоа мислев ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
дур има овци има и волна

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Дали може некој да вгради 2000мкф и да го рекламираме како поусовршен модел  ;D ;D ;D
мала шала за ветер и магла за ова што го шиткаат  ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Денес бев во црква и еден од Велешките попови си купил таков уред,ама ми се пожали што  утикачот не влегувал во запалката! Навистина во неговата *опеластра* не влегуваше! :D :D Се изнервира и уште кога му кажав дека е шарена лага,свисна човекот! Ама,сето тоа народот за Велигден го позлатува. ;D ;D Беше пратено со брза пошта,самоуред,немаше ни еден лист хартија.Навистина лековерни има секогаш и секаде.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Да додадам уште нешто во врска со уредов.
Креаторите на Fuelshark уредот, прават споредба со i-eLoop системот, развиен од производителот на автомобили Мазда.
Уредот на Мазда работи на тој начин што кинетичката енергија што се создава при кочење, ја конвертира во електрична и ја зачувува во кондензатор со капацитет од 120 фаради. Добро прочитавте, не е грешка, 120 фаради. Е сега Fuelshark уредот бил многу подобар од системот на Мазда, затоа што користел кондензатор со напон од 35 волти, додека "глупаците" во Мазда користеле кондензатор со напон од 25 волти. Никаде не го споменуваат капацитетот на кондензаторот во нивниот уред, кој што изнесува 1000 микро фаради, или за 120000 пати помал од оној на Мазда.
Жан

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
и башка што нема систем за претварање на енергијата...

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Уред за заштеда на гориво во автомобилите
« Reply #13 on 22.04.2014, Tuesday, 20:01:25 (Edited 22.04.2014, Tuesday, 20:06:50) »
Ист ваков уред има и за „штедење“ електрична енергија, се става во штекер, гледам и тој го рекламираат на фејсбук.
Иако сите знаеме дека ова е тешка превара, во некое од странските списанија - Електор или ЕПЕ, не се сеќавам - го тестираа уредот и нормално немаше никаков ефект, имаше и слика од внатрешноста, зависно од „производителот“ кај некои имаше само ЛЕД со отпорник, кај други плус и по некој кондензатор и сл. демек да го поправа факторот на мрежата...

Споено мислење: 22.04.2014, Tuesday, 20:06:50
Code: [Select]
http://restoriadiscreet.tv/saver/
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Ист ваков уред има и за „штедење“ електрична енергија, се става во штекер, гледам и тој го рекламираат на фејсбук.
Иако сите знаеме дека ова е тешка превара, во некое од странските списанија - Електор или ЕПЕ, не се сеќавам - го тестираа уредот и нормално немаше никаков ефект, имаше и слика од внатрешноста, зависно од „производителот“ кај некои имаше само ЛЕД со отпорник, кај други плус и по некој кондензатор и сл. демек да го поправа факторот на мрежата...

Споено мислење: 22.04.2014, Tuesday, 20:06:50
Code: [Select]
http://restoriadiscreet.tv/saver/

Кондензаторот поврзан паралелно го поправа факторот cos fi и во сите фистрибутивни трафостаници има по еден таков пд 25 или 35 kVA (вредноста име во снага), на ток=ј начин се подобрува преносот на енегија и се намалуваат загубите но за давателот на енергија,не за конзумнетот. мерачите (струјомерите) мерат активна енергија, доколку има индуктивен потрошувач мотор или неонки во хала тогаш се користи таа компензација на реактивна енергија и ефективноста на потрошувачката. за домашни потреби помага но сигурно не како што се рекламира