Author Topic: Закон за бучава  (Read 1571 times)

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Закон за бучава
« Opened on 17.04.2014, Thursday, 16:53:22 »
И јас не знам каков би бил посоодветен насловот.
Ако некој е поупатен на оваа тема би сакал да објасни, како е регулирана гласноста од разни извори на звук или бучава ?
Мислам на угостителски објекти, дискотеки, градилишта и други објекти од стопанство кои се извор на повисоки децибели, и дали се категоризираат како еколошко загадување на просторот? кој го санкционира ова?

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Закон за бучава
« Reply #1 on 17.04.2014, Thursday, 17:04:27 »
Има закон и за тоа е сега не знам за колку децибели, важи законот. Само знам дека е дозволено да се прави бучава, да се пушта гласна музика итн. од 6 па до 23 часот.  ;) ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Закон за бучава
« Reply #2 on 17.04.2014, Thursday, 19:05:33 »
ако има некој проблем пушти ги полицајците од кај него домаму да мерат децибелажа....па ако е над дозволено (нема шанса да надминеш со нормален разглас) тогаш нека прават муабет со тебе :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Закон за бучава
« Reply #3 on 17.04.2014, Thursday, 19:46:07 »
Барај на интернет 

Закон за заштита од бучава во животната средина
Сл. Весник на Р. Македонија бр.79 од 25.06.2007
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Закон за бучава
« Reply #4 on 17.04.2014, Thursday, 22:18:20 »
И јас не знам каков би бил посоодветен насловот.
Ако некој е поупатен на оваа тема би сакал да објасни, како е регулирана гласноста од разни извори на звук или бучава ?
Мислам на угостителски објекти, дискотеки, градилишта и други објекти од стопанство кои се извор на повисоки децибели, и дали се категоризираат како еколошко загадување на просторот? кој го санкционира ова?

Диди,ти смета Пабот? ;D Оди во Општина во Граѓански сервис и ке те упатат.Има два инспектора за тоа,ама чиј ресор е не знам .Ирена е комунален инспектор,а Шуркова е за Екологија и заштита на животната средина.Полицијата доби опрема во вид на мерачи на јачина ( мерачи на децибели) и со нив мислам дека контролираат објекти.Јави се таму и ке ти објаснат се! ;) 8)

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Закон за бучава
« Reply #5 on 18.04.2014, Friday, 13:47:28 »
проблемот е што не се примнува, се е на хартија, и со директива односно селективно
инаку благодарам за ДЕВИЛ го симнав законот во ПДФ.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Закон за бучава
« Reply #6 on 18.04.2014, Friday, 15:12:50 »
Диди,побарај ме после празнициве ќе средиме  ;) 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Закон за бучава
« Reply #7 on 18.04.2014, Friday, 16:25:31 »
Не се гњави со читање на закони. Ако решиле да те репнат, ќе те репнат, ќе ти најдат нешто друго што не е според закон и ќе ти пишат казна за тоа. Не се расправај, ако ти речат да стишаш, стишај.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Закон за бучава
« Reply #8 on 18.04.2014, Friday, 19:29:29 »
Во Битола кај нас има еден кафиќ, и тие беа гласни.  Над него живее еден осамен брлив ловец, тој им слезе и само еднаш им кажа да намалат. Колку што знам тој им кажа дека ако не намалат ќе видат што е тоа бучава и тоа проследена со мирис на барут. Бидејќи ловецот порано беше познат деликвент ич не се двоумеа и се држат до законот.   ;)
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Закон за бучава
« Reply #9 on 18.04.2014, Friday, 19:36:54 »
Не се гњави со читање на закони. Ако решиле да те репнат, ќе те репнат, ќе ти најдат нешто друго што не е според закон и ќе ти пишат казна за тоа. Не се расправај, ако ти речат да стишаш, стишај.
Гига, ;D ,абе има еден кафиќ под Диди и веројатно бара чаре како да ги стиша ( законски) :D :D :D Абе,нема тука закон што не може да се примени,ако знаеш на која врата да чукнеш. 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Закон за бучава
« Reply #10 on 19.04.2014, Saturday, 19:48:14 »
Абе,нема тука закон што не може да се примени,ако знаеш на која врата да чукнеш. 8)

Убаво дефинирано 8).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."