Author Topic: Народна техника, Натпревари од технички училишта  (Read 2262 times)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
луѓе, за народна техника незнам...ама за массум е чиста местенка, еднаш ме зедоа Струмица пред 2 год. како златна резерва бидејќи сите беа “високоинтелегентни“....наредно би отишол, но неспремен и без склопови да видиме како ќе изгледа тоа затоa што сум повикан само кога немаат доволно склопови или знаење.
Ваљда народна техника е по фер од агол на оценување, комисија и слично....а не месеци уназад да се знае што-како :)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Лани имаше две местенки на Народна Техника, едно девојче со теслин трансформатор (на натпреварот по применета физика, дел од Народна Техника) од околу 70kV освои 2-ро место зад едно друго девојче што имаше направено еден прост трепкач, ист како вежбата што ја правевме истиот ден на натпреварот по електроника...
Каква Местенка!
Другата да не ја спомнувам...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
а чекајте сеа има дел и изработка таму или ?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Лани имаше две местенки на Народна Техника, едно девојче со теслин трансформатор (на натпреварот по применета физика, дел од Народна Техника) од околу 70kV освои 2-ро место зад едно друго девојче што имаше направено еден прост трепкач, ист како вежбата што ја правевме истиот ден на натпреварот по електроника...
Каква Местенка!
Другата да не ја спомнувам...
јас кога учествував пред 2 години,имаше еден кумановец кој беше на Натпреварот од средните стручни училишта,таму освои прво место и освои на Народна техника натпреварот.Истиот проект...се му беше исто.Ама тоа е тоа.Имам и претходно во осмо,пред нос ми земаа 3-то место,ме поставија на четврто!(Затоа на државниот ништо не направила(девојче беше))

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Народна техника, Натпревари од технички училишта
« Reply #19 on 19.03.2014, Wednesday, 21:58:36 (Edited 19.03.2014, Wednesday, 22:02:01) »
Абе мора малку еманципација да фураат за девојчињава ;D... тоа е тоа, нели еднаквост на полови, ова она ;) ;D.

Мада морам да признаам, имам видено девојче како леми... не е тоа тоа ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ти си видел девојче како *леми*,ама јас сум видел девојче кое навистина леми подобро од половината електроничари кои ги знам.Затоа ,без подценување. 8)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Јас сеуште барам таква девојка :(

зато неам женска  ;D