Author Topic: Monty Hall problem  (Read 1490 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Monty Hall problem
« Opened on 11.08.2013, Sunday, 17:55:33 »
Ајде да видиме, кој какво објаснување ќе даде за решението на овој проблем и дали навистина „држи вода“ решението ;D.

Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Monty_Hall_problem
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Monty Hall problem
« Reply #1 on 11.08.2013, Sunday, 22:07:33 »
Како што јас разбрав ова е некој трик, значи наместо да ја отворат вратата што ја кажал натпреварувачот тие отвараат друга  ??? :)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Monty Hall problem
« Reply #2 on 11.08.2013, Sunday, 23:11:32 »
Да, така, само што не е трик. Тоа го прави водителот на шоуто, отвора врата зад која сигурно знае дека нема ништо (зад која има коза ;D) и потоа те прашува дали сакаш да си го смениш изборот (да одбереш некоја друга врата, односно, дали сакаш да ја одбереш онаа која останува, онаа која не си ја избрал и не е отворена). Според теоријата на веројатност, во твоја полза е да ја смениш вратата ;). Прашањето што го поставив е зошто е тоа така ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Monty Hall problem
« Reply #3 on 11.08.2013, Sunday, 23:18:28 »
па би биле шансите 50-50 ако го смениш изборот, ваља надобро е да не го мениш  ;D така што кога ке му речеш пример да ја отвори вратата со број 1(зад која е колата) тој ке ја отвори вратата број 2  ;D така да единствениот избор што ке ти остане на крај ке ти биде колата. бидејки ако го смениш изборот тој ке ја затвори третата врата, а потоа кога ке речеш пример да ја отвори првата тој ке ја отвори втората и се така ке биде до бескрајност отварањето на втората и третата врата. барем јас така мислам, туку ај утре ке размислам подобор, чукни сега касно е мрзе ме  ;D ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Monty Hall problem
« Reply #4 on 12.08.2013, Monday, 00:57:49 »
Па ако стално прво ја отвара вратата со коза, тогаш има две врати што остануваат од кои во една е колата. Значи шансите ти се 50-50 да добиеш кола во секој случај, без разлика дали ќе го смениш првобитниот избор или не.... Што знам не ми изгледа некој голем проблем ова ???
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Monty Hall problem
« Reply #5 on 12.08.2013, Monday, 05:18:21 (Edited 12.08.2013, Monday, 16:33:13) »
MetallicA не го сватил баш експериментот, ама нема везе, ќе го објаснам ;). MarkoMK го има сватено (добро го објасни), но шансите не се 50/50 ;). И на линкот е објаснето зошто, а и мене ми требаше малку време да го сватам ;D, но објаснувањето „држи вода“ ;).

Ќе објаснам што всушност е експериментот, бидејќи MetallicA мисли дека цело време се отвораат врати ;D (или барем јас така го сватив ;D), а ситуацијата не е таа ;).

Значи, експериментот е следниов. Имате три врати. Зад една од нив има кола, зад другите две има кози (ништо). Водителот на шоуто ве прашува која врата ја бирате. Вие, на пример, ја бирате вратата број 2. Потоа, водителот отвора друга врата (не вратата број 2), но врата во која сигурно знае дека има коза (притоа, водителот знае зад секоја врата што се крие), на пример, ја отвора вратата број 3 и зад неа... нема ништо (коза). Потоа ве прашува: останувате со првиот избор (вратата број 2) или сакате да смените врата (да ја изберете вратата број 1). Е сега, научно (со помош на теоријата на веројатност) докажано е дека поголеми ви се шансите да ја изберете колата ако ја смените вратата (во конкретниов случај, да ја изберете вратата број 1), но прашањето е, зошто е тоа така ;). Притоа, ќе напоменам само дека вториот избор ви е последен и дека потоа водителот ја отвора онаа врата која сте ја избрале, без разлика дали сте ја смениле вратата или сте останале со онаа која првично сте ја избрале (мислам дека ова го бунеше MetallicA ;D).

Објаснувањето е следно. Всушност, овој експеримент може да се подели на два различни експерименти. Првиот, кога имате да бирате три врати и вториот, кога една врата е веќе отворена и можете да бирате меѓу две врати. Е сега, според класичната теорија на веројатност, станува збор за сложена веројатност и сега може да изнапишам еден куп равенки, но нема да го направам тоа бидејќи само ќе се усложни работата, а ретко кој ќе го свати одговорот, односно, зошто е во ваша полза да ја смените вратата при вториот избор ;).

Значи, првиот пат бирате меѓу три врати. Зад една има кола, зад другите две има кози. Шансите да ја погодите колата ви се 33.3%, а шансите да изберете коза ви се 66.7%. При вториот избор, веќе имате да бирате само меѓу две врати, односно една од козите ви е откриена. Но, при првиот избор, поголеми се шансите вие да изберете коза (66.7%), па следува, доколку водителот ви открил каде е една од козите, дека шансите се поголеми (66.7%) вие да сте ја избрале другата коза ;). Затоа, шансите се поголеми, ако ја смените вратата, да ја изберете колата ;).

Финтата е во тоа што, при класичната анализа на овој проблем, не се земала во предвид улогата на водителот и фактот дека по првиот експеримент, водителот секогаш отвора една врата зад која се крие коза ;). Подоцна, кога во равенките е воведена и улогата на водителот, се сватило дека навистина е поголема веројатноста да ја изберете колата ако ја смените вратата при втората понуда ;).

Сепак, голем дел од луѓето се прилично „религиозни“ во врска со нивната среќа и не би ја смениле вратата, дури и по научниот доказ дека веројатноста да ја добијат колата им се зголемува ако ја сменат вратата ;).

Quote
Even when given explanations, simulations, and formal mathematical proofs, many people still do not accept that switching is the best strategy.

Се разбира, оваа „финта“ нема да ве спаси ако сте имале среќа и „од прва“ сте ја избрале колата ;D.

Како и да е, баш ја проверив точноста на оваа теорија. Експериментот беше повторен 10 пати, па потоа уште 10 пати (во две серии од по 10 пати), при што, едниот од играчите секогаш ја менува вратата по првиот избор, а другиот играч, секогаш останува за првиот избор. Во првата серија од 10 повторувања (10 пати игра едниот играч, 10 пати игра другиот играч, а играат наизменично, едниот па другиот), резултатот беше 7:4 во полза на оној играч кој секогаш ја менува вратата по првиот избор, односно оној играч кој секогаш ја менува вратата, 7 пати ја избра колата ;). Но, во втората серија од 10 повторувања на експериментот, резултатот беше 4:3 во полза на оној играч кој никогаш не ја менува вратата по првиот избор (секогаш останува со истата врата и „религиозно“ верува во неговата среќа ;D), што значи дека во втората серија, победи „религиозниот“ играч ;) ;D, односно, „нерелигиозниот“ играч имал „среќа“ во втората серија и 7 пати (10 - 3 = 7 ;)) од прва ја погодувал колата ;D, па всушност се зезнувал кога го менувал изборот ;D. Во секој случај, ако се собере резултатот од двете серии, се добива врендост од 10:8 во полза на оној играч кој секогаш ја менува вратата, што значи дека теоријата е сепак точна ;).

Да бидеме искрени, ова е се само шанси и според теоријата на веројатност, да, навистина шансите ви се поголеми да ја изберете колата ако ја смените вратата при вториот избор, но тоа не значи дека ова „ќе функционира секој пат“ ;) ;D. Ако вие уште при првиот избор имате среќа ;D (со вратата број 2) и сте ја избрале колата, всушност ќе се зезнете ако ја смените вратата (ја изберете вратата број 1) ;D. На крајот на краиштата, станува збор за среќа и никогаш не се знае дали ја имате или не ;D. Ова е само еден интересен теоретски осврт на еден проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Monty Hall problem
« Reply #6 on 12.08.2013, Monday, 09:06:22 »
За учесникот во тоа шоу, шансите да ја добие колата се 50-50, или ќе ја добие или нема. Тој има право да игра само еднаш. Доколку би играл повеќе пати, тогаш, колку повеќе пати игра, толку поблиску ќе биде до процентот од 66.7%.
Жан

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Monty Hall problem
« Reply #7 on 12.08.2013, Monday, 15:32:40 (Edited 12.08.2013, Monday, 15:35:06) »
гига го разбрав проблемот сега,  ;D како што реков касно беше синока па ме мрзеше да мислам. ;D во секој случај теоретски шансите да ја добиеш колата доколку го смениш изборот се поголеми. но во шоуто мислам дека не би било баш така, бидејки колата секогаш се наога зад различна врата, така да може да ја погодиш и од прва, а може и да не ја добиеш  :D, но да во теорија подобро е да го смениш изборот. :) патем јас мислев дека стално се отвараат врати ако не го смениш изборот, мислев дека откако ке ги отворат вратите ги затвараат, и потоа отвараат едни исти врати постојано, но сега видов дека откако ке ја отворат вратата не ја затвараат
Kure je kupio novog BMW-a

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Monty Hall problem
« Reply #8 on 12.08.2013, Monday, 15:49:26 »

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Monty Hall problem
« Reply #9 on 12.08.2013, Monday, 16:29:07 »
За учесникот во тоа шоу, шансите да ја добие колата се 50-50, или ќе ја добие или нема. Тој има право да игра само еднаш. Доколку би играл повеќе пати, тогаш, колку повеќе пати игра, толку поблиску ќе биде до процентот од 66.7%.

Да, одговорот е 66.7% ;). Како што пишав, станува збор за сложена веројатност (поточно, условна веројатност). Ако сакате, може да ги пишам равенките и решението со кое се докажува ова ;).

гига го разбрав проблемот сега,  ;D како што реков касно беше синока па ме мрзеше да мислам. ;D во секој случај теоретски шансите да ја добиеш колата доколку го смениш изборот се поголеми. но во шоуто мислам дека не би било баш така, бидејки колата секогаш се наога зад различна врата, така да може да ја погодиш и од прва, а може и да не ја добиеш  :D, но да во теорија подобро е да го смениш изборот. :) патем јас мислев дека стално се отвараат врати ако не го смениш изборот, мислев дека откако ке ги отворат вратите ги затвараат, и потоа отвараат едни исти врати постојано, но сега видов дека откако ке ја отворат вратата не ја затвараат

Да, сега правилно го разбра ;) ;D.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Monty Hall problem
« Reply #10 on 12.08.2013, Monday, 20:31:44 (Edited 12.08.2013, Monday, 20:35:43) »
Хах... интересен проблем за размислување, од видеото на Даниел ми стана појасно што е уствари поентата... :) :)
Работата е што ќе избереш од прв пат.
Секако пошто има 2 кози поголема е веројатноста да избереш коза. Потоа водителот ти ја отвара и другата коза и ако го смениш изборот си добиваш кола :)
А ако избереш кола од прв пат, што е 33 % веројатност, тогаш ако го смениш изборот добиваш коза.


Споено мислење: [time]12 Август 2013, 18:35:12[/time]
Иначе претпоставувам Гига мислеше на „суеверни“ наместо “религиозни“, пошто религијата нема врска со ова.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Monty Hall problem
« Reply #11 on 12.08.2013, Monday, 23:05:51 »
Иначе претпоставувам Гига мислеше на „суеверни“ наместо “религиозни“, пошто религијата нема врска со ова.

Да, да, не ми текна на зборот ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."