Author Topic: Предлог за нов подфорум  (Read 875 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Предлог за нов подфорум
« Opened on 12.04.2010, Monday, 16:00:26 »
Мислам дека подфорумите за аудио техника во делот за аналогна електроника се малку ограничени. И електронските музички инструменти спаѓаат во оваа секција, а сепак освен подфорумот „Осцилатори“, нема друг подфорум кој би асоцирал на оваа бранша од аудио техниката. Знам дека и не е баш најпопуларна област од аудио техниката, но мислам дека би имало членови од форумов (се надевам дека има некои кои се аматери или професионални музичари) кои би се интересирале околу дизајнот на електрнските музички инструменти ;).

Имам направено неколку малечки шемички кои мислам дека би биле интересни за изработка. Правени се правени на protoboard па најверојатно ќе треба да ги отворам уредите, цртам и скенирам или да ги цртам во OrCAD, така да ќе ми треба малку време за да ги post-ирам шемите, но мислам дека ќе се најдат членови кои би post-ирале шеми на некои vintage synths, како на пример ARP2600 или MiniMoog-от ;).

Ова е чисто предлог, ако случајно не е прифатен, не е проблем, можам да ги post-ирам шемите и во „Општо“ секцијата... ;)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Предлог за нов подфорум
« Reply #1 on 12.04.2010, Monday, 16:06:40 »
ова би бил добар подфорум, би можело да се објавуваат шеми за некои ефекти (за гитара на пример)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Предлог за нов подфорум
« Reply #2 on 12.04.2010, Monday, 16:11:35 »
...Сакате под форум Музички инструменти ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Предлог за нов подфорум
« Reply #3 on 12.04.2010, Monday, 16:15:43 »
Само да не се оддалечиме многу од електроника :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Предлог за нов подфорум
« Reply #4 on 12.04.2010, Monday, 18:17:33 »
Само да не се оддалечиме многу од електроника :)

Тоа се подразбира, само што не знам што за повеќето од вас спаѓа во „оддалечување од електроника“. Се додека се зборува за дизајн на музички инструменти (колку сака нека бидат чудни и блесави :D), за мене тоа не е оддалечување од границите на електрониката ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Предлог за нов подфорум
« Reply #5 on 13.04.2010, Tuesday, 03:34:06 »
Добро, значи не е лоша идеата креирав подфорум „Инструменти“ - За и околу музичките инструменти:

http://elektronika-mk.net/index.php?board=84.0

И баш ми се допаѓа што спомна vintage synths би било интересно тоа.

А некој спомна откачени музични иструменти? Има како нема, еве еден:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=15.0
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Предлог за нов подфорум
« Reply #6 on 13.04.2010, Tuesday, 11:54:41 »
Само да не се оддалечиме многу од електроника :)

Тоа се подразбира, само што не знам што за повеќето од вас спаѓа во „оддалечување од електроника“. Се додека се зборува за дизајн на музички инструменти (колку сака нека бидат чудни и блесави :D), за мене тоа не е оддалечување од границите на електрониката ;).
Па ако се мисли на тапани, гајди, труби и слични работи тоа за мене е оддалечување од електроника.
Ако се работи за инструменти во кои има електроника нема проблем.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Предлог за нов подфорум
« Reply #7 on 13.04.2010, Tuesday, 15:21:04 »
Па ако се мисли на тапани, гајди, труби и слични работи тоа за мене е оддалечување од електроника.
Ако се работи за инструменти во кои има електроника нема проблем.

да да, се разбира, во тоа сосема се сложувам, ама на пример ако се модифицираат веќе постоечки дувачки, удирачки, жичани инструменти со електроника за да извадаат малку поинаков звук од тој што нормално го даваат (на пример trigger за бас тапан), тогаш јас барем мислам дека тоа сеуште спаѓа во рамките на електрониката ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Предлог за нов подфорум
« Reply #8 on 13.04.2010, Tuesday, 17:33:57 »
Еве ти го подфорумот па пополнувај го со квалитетни и испитани работи!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.