Author Topic: SWR метар  (Read 1236 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
SWR метар
« Opened on 06.11.2009, Friday, 00:03:49 »
Дечки што се занимавате со РФ техника ако може да ми кажете, кај можам да купам SWR мерат (не некој професионален) аматерски да не е многу скап?
Пробав да направам сам но ништо :( Homemade SWR не бидува
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: SWR метар
« Reply #1 on 06.11.2009, Friday, 12:59:07 »
Може да има во Логинг во Скопје ама не сум сигурен. Јас знам дека аматерите ги купуваа од Солун најчесто :( Друга варијанта е да ти продаде некој користен (ваљда затоа ти е ставен постот во темата Огласи).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: SWR метар
« Reply #2 on 06.11.2009, Friday, 13:16:30 »
А имаш ли претстава одприлика како се движат цените на тие аматерските? Јас немам врска колку коштаат :( само имам слушнато дека професионалните чинеле и до 3000 евра на ново (не знам колку е точно)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: SWR метар
« Reply #3 on 06.11.2009, Friday, 16:31:03 »
Аматерски донесен од грција мислам дека е некаде околу 100-150еур со основни функции, SWR/Power докај 200W, поголемите се поскапи.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: SWR метар
« Reply #4 on 19.02.2012, Sunday, 23:33:48 »
охохоооооо, одамна е темава. за која фреквенциски опсег е SWR метарот што го бараш?
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: SWR метар
« Reply #5 on 19.02.2012, Sunday, 23:39:44 »
VHF, поточно 50-150MHz ако може
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.