Author Topic: Проблем со harman/kardon HS 2X0 2.1 Receiver/DVD Player  (Read 3263 times)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Проблем со harman/kardon HS 2X0 2.1 Receiver/DVD Player
« Opened on 24.11.2020, Tuesday, 20:44:00 (Edited 25.11.2020, Wednesday, 22:53:38) »
Одкако ќе гфо вклучам чудото на дисплејот излегува power on потоа проверува дали има dvd/cd и оди на "audio outputs" без разлика дали има cd/dvd или не, уредот останува така без разлика што и да направам, далечинското не функционира воопшто, што и да направам уредот даѓа до "audio outputs" и ништо не функционира.,
Доколку ставам диск во уредот на дисплејот се појавува loading, дискот врти и пак се вракја на дисплејот "audio outputs", дискот продолжува да врти, звук нема никаков, од потенциометарот за глас се менуваат бролките згласност" од 0-100" но звук нема. Не прави никаква разлика доколку приклучам сигнал на aux или билон што друго.
 Ги проверив напоните кои излегуваат од напојувањето и сите се добри(во рамки на толеранциите).
Некоја идеја каде и што да барам проверувам?
Секоја идеја е добродојдена :)
Линк од сервисното упатство.
Code: [Select]
https://www46.zippyshare.com/v/FsHnfx6p/file.html
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па, врз база на ова што кажуваш, шансите да е проблемот во едно од овие две се прилично големи... а можеби и во двете.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Ке пробам наредните денови да ги проверам па ке пишам што сум направил.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мислев на софтверот во нив. Самите EEPROM-и најверојатно се ОК.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Планот ми е да пробам  да ги прочитам да видам што ќе излезе од нив :)  а со тоа и да ги проверам дали се исправни чиповите. Доколку не се исправни нема да можам да ги прочита или воопшто препознае програматорот.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Доколку не се исправни нема да можам да ги прочита или воопшто препознае програматорот.

Тоа да, ама можно е и некој бит да flip-увал во нив, може и неколку да се, и на програматор да јави дека се исправни... и исправни и се, ова може да се случи и со класична flash меморија или хард диск. Напонски удари (снемало струја, дошло струја), температурни разлики, итн... многу различни работи може да влијаат.

Е сега, дури и ако се ОК, тоа не значи дека софверот во нив е ОК. Најдобар тест е со исправни dump-ови од исправен рисивер да се проба. Но, тука лежи проблемот. Не е дека нема да најдеш, ама шансите се мали. На Русиве, а и сите останати кои сервисираат, веќе ретко им доаѓаат вакви hi-end работи за поправка (не дека они ги одбиваат, едноставно многу почесто се расипува ефтинава Кинеска роба за масовна потрошувачка, телевизори, монитори, итн.), па шансите да најдеш dump од рисиверов се... мали.

Баш фатив нешто да барам... гледам чудово има и USB.



Плус имало и нови firmwares за него, барем така начекав на некои форуми, арно ама, линковите се од 2009-та, 2010-та и не ги отвора :-\. Така да, јас прво така би одел. Прво да пробам преку USB firmware update да му направам, ако така проработи, ОК, ако не, после се останато, отворање итн. И не се чуди ако нема мени за firmware update, можно е автоматска детекција да има. При подигање, проверува дали има USB врзано за него, ако има провери дали има firmware_v_xx.bin на него (карикирам, не знам што точно проверува дали има), ако има, почни да правиш firmware update од flash-от.

Ако не успееш да го најдеш firmware-от, побарај го директно од harman/kardon (пиши им mail). Јас барав, не успеав да го најдам :-\. Сепак, муштерија си, а firmware-от бил едно време достапен на нивниот сајт, што значи дека бил достапен за корисници да си го симнат и update-аат рисиверов.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Проблем со harman/kardon HS 2X0 2.1 Receiver/DVD Player
« Reply #6 on 10.12.2020, Thursday, 23:09:03 (Edited 28.12.2020, Monday, 14:48:24) »
Успеав да најдам Firmware за уредот од некој фински форум, пробав да го инсталирам со USB но без никакви промени, пробав и како што пишува во упатството за користење, снимив cd и го ставив треба самиот  уред да ги прочита податоците и да си направи "firmware update" но и во тој случај нема никакви промени. Чудото сеуште ги има истите симптоми.
Можно е во текот на наредната недела да имам пристап до исти таков уред, ќе пробам да ги ископирам епромите од едниот на другиот и да видам дали ќе има промени.

Firmware за уредот

EDIT: Firmware-от е за моделот HS 200, не за HS 2x0.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Проблем со harman/kardon HS 2X0 2.1 Receiver/DVD Player
« Reply #7 on 11.12.2020, Friday, 18:57:34 (Edited 28.12.2020, Monday, 15:04:32) »
...пробав и како што пишува во упатството за користење, снимив cd и го ставив треба самиот  уред да ги прочита податоците и да си направи "firmware update" но и во тој случај нема никакви промени.

Хм... да не случајно си го снимил дискот како UDF наместо ISO? Повеќето вакви уреди бараат ISO наместо UDF. Уредот е постар, најверојатно нема поддршка за UDF дискови, а сега сите софтвери по default ставаат да се режат дискови (и обични, не само DVD) на UDF. Веќе е de facto стандард за оптички медиуми, но не беше пред 10 и кусур години.

Благодариме за fimrware-от ;). Ако успееш да направиш и dump-ови, би ценеле ако и тие ги споделиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Според тоа што најдов на интернет мислев дека моделот hs2x0 е исти со моделот hs200 но во сервисното упатство за моделот hs2x0  видов дека  hs2x0 е hs210 и  hs280 во зависност од звучниците со кои доаѓа. Firmware кој го постирав погоре е за моделот hs200 а не за hs2x0 можеби затоа не успеав да го инсталирам, за hs2x0 треба firmware од моделите hs210 или hs280.
Доколку може некој од администрацијата да го поправи тоа, firmware  во претходниот пост е за моделот hs200 а не за моделот hs2x0 (hs210 hs280).


Моментално имам и исправен harman kardon hs2x0. Земав со ch341a дa ги исчитам u18 и u410 незнам зошто кога ќе кликнам detect chip во програмата ги препознава како spi eeprom и прочитува содржина од 512mb но доколку ги изберам самиот моделите во програмата (winbond 25q16) прочитувам содржина од 2mb. Дали ме заебава програматорот или јас самиот се заебавам незнам, не би требало да има проблем со чиповите бидејки и од двата уреда е исто.
Ги флеширав u18 и u410 со содржината од исправниот уред но без никакви промени, има некој друг проблем со главната плоча, уедот работи со главната плоча од исправниот уред.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Доколку може некој од администрацијата да го поправи тоа, firmware  во претходниот пост е за моделот hs200 а не за моделот hs2x0 (hs210 hs280).

Средено ;).

Земав со ch341a дa ги исчитам u18 и u410 незнам зошто кога ќе кликнам detect chip во програмата ги препознава како spi eeprom и прочитува содржина од 512mb но доколку ги изберам самиот моделите во програмата (winbond 25q16) прочитувам содржина од 2mb. Дали ме заебава програматорот или јас самиот се заебавам незнам, не би требало да има проблем со чиповите бидејки и од двата уреда е исто.

Најверојатно мислиш на 512KB, не 512MB ;). Бидејќи големината им е 0.5MB ;).

Читањето и детекцијата ја правиш offboard или onboard, т.е. чиповите се одлемени и пробуваш да ги програмираш или се на самата плоча?

Ако си пробувал offboard, пробај со некој од другите алатки спомнати во темата за CH341A, има и други програматори. Всушност, оригиналниот има некој bug и не работи баш како што треба со EEPROM-и/FLASH-ови поголеми од 8MB, јавува error-и при исчитување и запишување на содржината на EEPROM-от или FLASH-от.

Јас обично го користам овој.

Code: [Select]
http://elektronika.mk/index.php?msg=132778
Ги флеширав u18 и u410 со содржината од исправниот уред но без никакви промени, има некој друг проблем со главната плоча, уедот работи со главната плоча од исправниот уред.

А можеш да пробаш директно да ги замениш овие два чипа од исправниот уред на твојот?

Се разбира, прво напарави адекватен backup на податоците на нив, со data integrity check (CRC) и сите салтанати ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Да да мислам на 512кб.
И на двете плочи ги исчитав еепромите директно на плочата со контакт штипката од програматорот, и на двата уреда читањето поминува без никаков проблем, исто и запишувањето во еепромот на неисправниот уред, барем така вика програматорот.
Со ch431A го користам иод истиот линк, незнам зошто ги препознава на два различни начи и исчитува две различни содржини.
Со замена на плочата со процесорот на која е и U18 еепромот уредот проработи мислам оти нема потреба да го чепкам  другиот еепром u410. Ќе пробам да го заменам u18 со тој од исправниот уред па ќе видам дали ќе има промени, ако не ќе ја барам причината на друго место.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И на двете плочи ги исчитав еепромите директно на плочата со контакт штипката од програматорот, и на двата уреда читањето поминува без никаков проблем, исто и запишувањето во еепромот на неисправниот уред, барем така вика програматорот.

Дур не пробаш со исчитај, избриши, пак запиши и види дали работи, не можеш со сигурност да знаеш дали навистина се исчитани како што треба податоците, барем не ако се тоа се прави onboard. Тоа што детекцијата не ја прави како што треба, доволно кажува - некоја околна компонента пречи. Е сега, дали пречи и за исчитување на податоците... тоа не можеме да знаеме се додека не се исчитаат податоците и offboard и не се споредат исчитувањата onboard и offboard.

Јас би пробал и со избришан EEPROM да видам што ќе се случи ако го пуштам уредот во работа. По правило, не треба ништо да се случи, т.е. да стои така. Ако пак се подигне како што треба (т.е. се си работи најнормално откако ќе го приклучиш во струја и го пуштиш), значи не е избришан како што треба, т.е. програматорот не си ја завршил работата (не дека вината е негова, едноставно... offboard мора да се работи :-\). Ова ми е доволен доказ дека најверојатно нема да може содржината да се исчита како што треба onboard и дека ќе морам да работам offboard.

Јас во принцип сите вакви работи ги работам offboard. Немам нерви да се зезам со „абе можеби ќе исчита како што треба“... плус има и ризик. Ти „као мислиш“ дека си направил добар backup (си ја исчитал содржината и сега си релаксиран, може што сакам да правам, што и да правам, секогаш може да вратам назад што било запишано на него), а всушност, нема везе, содржината не е исчитана како што треба, а ти ризикуваш веќе никогаш да не се подигне уредот. Се имам зезнато вака :-\. Среќа после сум се снашол, Русиве да ни се живи и здрави :P :D, но без разлика, стои фактот дека ако не успеев да најдам dump од уредот, практично немаше да го оправам :-\... плус, ќе го имаше проблемот со празен dump од EEPROM-от, односно ќе си стоеше така (имаше некој сосема друг проблем уредот, не беше поврзано со EEPROM-от, само сакав да направам dump од архивски причини и да го споделам online).

Со ch431A го користам иод истиот линк, незнам зошто ги препознава на два различни начи и исчитува две различни содржини.

Пак ќе кажам... и Zan потенцираше во темата за CH341A дека вакви работи се случуваат ако исчитуваш содржина onboard. Да, некогаш нема никакви проблеми, ама почесто... се јавуваат вакви проблеми. Околните компоненти се најчесто проблем, како и фактот дека практично носиш 3.3V до EEPROM-от, но најчесто, тоа не е единствената работа на плочата која се напојува со 3.3V. Има и други компоненти, стабилизатори, итн. кои исто така се напојуваат со 3.3V и пробуваат да повлечат струја од програматорот, арно ама, овој е ограничен, не може толку струја да даде, напонот паѓа и... се случуваат вакви работи :-\, нелогичности.

Јас лично, штипката ја користам само за да не морам да прелемувам SMD чипчиња на плочката од програматорот, ништо повеќе од тоа.

Со замена на плочата со процесорот на која е и U18 еепромот уредот проработи мислам оти нема потреба да го чепкам  другиот еепром u410.

Добро да, нема збор за ова ;).

Но, ако можеш да направиш адекватен dump од двата, чисто за овде на форумов, би било најдобро ;).

Ќе пробам да го заменам u18 со тој од исправниот уред па ќе видам дали ќе има промени, ако не ќе ја барам причината на друго место.

Она што кажав ;). Замени, види дали работи, ако работи, значи меморијата е ;).

Ако веќе ја вадиш, полека само, бидејќи таа е исправна ;). И прва работа (барем јас што би ја направил), направи backup од содржината ;). Друг EEPROM ќе најдеш, дури и ако го зезнеш овој, содржината нема кај да ја најдеш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Ме потсети со моите патешествиа со еепромот од матичната плоча (10 дена живци скинав), кога го разлемив од прва си пројде читање-бришење-запишување-верифицирање.
Од тоа искуство нема ни да ми текне onboard да работам со програматор. :)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Од тоа искуство нема ни да ми текне onboard да работам со програматор. :)

Ни прв ни последен си што се зезнал :P :D. И јас се имам зезнато, ама не бев толку упорен како тебе ;D. Еднаш или два пати, видов error-и, не чита вака, не чита онака, ајде одлеми, пробај offboard, песна лета :P :D. Веќе не ни пробував ништо onboard да исчитам, не се исплати ризикот, дури и ако јави се дека е ОК и дека се е исчитано и на проверка помине, не би ризикувал.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
И јас се имам зезнато, ама не бев толку упорен како тебе

Упорен бев затоа што не верував дека ќе можам да го разлемам и залемам чипот како што треба, но со ваша помош го направив и тој чекор да почнам да чепкам и SMD компоненти. :)