Author Topic: Прашање за поврзување на проточен бојлер  (Read 5061 times)

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
Прашање за поврзување на проточен бојлер
« Opened on 12.10.2020, Monday, 22:59:23 (Edited 13.10.2020, Tuesday, 11:07:50) »
Во бањата моментално имам 2kW 80l  бојлер монофазен(кој е поврзан на две чешми, онаа со туш и чешма во лабавото. сакам да поврзам проточен бојлер. дали е можно? која јачина? ми рекоа наводно требало дозвола од евн... се работи за нова зграда.

Ви благодарам :)
loading...

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Е за дозвола не знам, ќе ти треба 17-24kw бољер и нови кавли од табла до него, 3 фази.

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
гледам има монофазни 8kW. тие нема да вршат работа?
loading...

Online krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Зависи каков кабел има моментално од од табла до бојлерот.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Зависи каков кабел има моментално од од табла до бојлерот.

Па и не само тој кабел... зависи колку се дебели и каблите до таблите. Ако се користи заеднички за до сите станови на спратот, зависи колку е дебел доводниот... а и оној кој ја врзува зградата за градската мрежа. Ако е нова зграда, нема да ме чуди да се штедело од тој аспект.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
обично такви бојлери се поврзуваат со 5х4мм^2 кабел што не ми се верува дека има таков кабел пуштен до вц а за тоа дозвола од евн дека треба за тоа првпат слушам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Провери колкави ти се главните осигурачи кај струјомерите што се.

Од ЕВН, во зависност од побараната моќност од инвеститорот на зградата се ставаат соодветни главни осигурачи.

Пр. Ако инвеститорот побарал 10 kW по броило, ограничен си со пр.25 А осигурачи (ова како пример немора да се точни бројките). Е сега ти ако повлечеш 24 kW ќе ја надминеш одобрената моќност.  Веројатно ќе треба да побараш од ЕВН поголема моќност, односно да ги сменат осигурачите со поголеми, ако задоволуваат другите компоненти (довод, кабел до стан итн..)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
гледам има монофазни 8kW. тие нема да вршат работа?
не
барај трифазен
мораш нов кабел од табла до бољер, освен ако нема веќе  5х4мм^2 како што кажаја. na 2,5mm^ можеш максимум 6kw и тоа со пазење

Offline milika

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Акo ти е стaрa згрaдaтa oбaвезнo мoјaтa oд 62рa пo25 пo фaзa.Акo е стaрa oбaвезнo нoв дoвoд a тoa чини

Offline trouble92

  • Нов член
  • *
  • Posts: 31
Здраво, сакам да се надоврзам на темата, а воедно и да прашам. Сакам да поставам проточен бојлер (сеуште не знам колку kW) но околу поврзувањето и проводниците... планирам да пуштам кабел 5x6mm од таблата со осигурачи до бојлерот, па и да се стави бојлер со поголема моќност да нема проблем(тоа 21/24 kW). Сега... ако ставам бојлер со моќност 21/24 kW ќе ставам осигурачи од 40 ампери на секоја фаза, а ако биде помал како 15/18 kW планирам да ставам 32 ампери осигурачи. Што мислите околу ФИД склопката дали да ја поврзам на цел стан заедно со проточниот бојлер и колку ампери да биде таа или 2 фид склопки да ставам посебно за бојлерот посебно за се останато и колку ампери би биле тие. Исто така што мислите околу 3 те главни осигурачи за доводод до таблата со осигурачи колку ампери би ги ставил тие... ? инаку доводод до таблата со осигурачи мислам дека беше 5x6mm. Ви благодарам

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Не сум електричар, но имам на неколку места сретнато дека е пожелно бањата да има своја посебна фид склопка, така да јас доколку сум во можност би играл така. Пресекот на кабелот мислам дека ти е соодветен према моќноста. За другото нека каже некој попаметен...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline mikromk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 46
Не сум попаметен ,но постар сум.Не сум ни електричар,но техничко лице сум.
Прво провери точно кој пресек е доводниот кабел и дали е Бакарен или алуминиумски,
Второ проври ги главните осигурачи колкави се,
Трето провери за колку ампери (снага) е броилото,обично се 40А,
Проточен бојлер од 24Кв со напон 400в влеци над 35А,овие податоцитреба да ги имаво упутството,
Фид исклуциво посебно за бојлерот осетливост од 20-50мА
Нема логика да се купува проточен бојлер над 18Кв

Offline trouble92

  • Нов член
  • *
  • Posts: 31
Доводниот кабел до таблата со осигурачи? Бакарен е и мислам дека е со пресек од 6 mm². Главните осигурачи се стари за секоја фаза по 25A, но ќе ги заменам со нови најверојатно 40А  бидејќи ако е 18 kW проточниот бојлер на секоја фаза би требало да има по 32 А осигурач само за него... Проблемот е што не знам дали би имало место за 2 фид склопки а тешко према просторот дека ќе може да се постави поголема табла за осигурачи... И јас би се одлучил за 2 фуд инаку... Што мислите дали е сето ова во ред и што мислите околу фид склопката дали би била доволна 20-50 mA(мислам да се одлучам за 30mA) 40А за цел стан заедно со проточниот? Во таблата би имало околу 20тина осигурачи значи 24ка табла.

Offline mikromk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 46
Нешто е нелогично ,25А осигурачи за кабел 6 мм2.Осигурачите го ститат кабелот од преоптеретување.Провери го пресекот на кабелот.
Јас  би го намалил бројот на осигурачи и би ставил два фида, еден стандарден од 300 до 500 мА ,а друг за бојлерот од 30 мА

Offline trouble92

  • Нов член
  • *
  • Posts: 31
Да, проверив од главните осигурачи до таблата доводот е 5x6mm², моменталните главни осигурачи се топливи осигурачи 25 А, броилото е 60А