Author Topic: Случајни муабети  (Read 869421 times)

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Re: Случајни муабети
« Reply #5610 on 21.02.2015, Saturday, 16:50:06 »
Само со пескарење

кaкo oдaт цените нa oвaa услугa дa не знaете?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5611 on 21.02.2015, Saturday, 20:50:28 (Edited 22.02.2015, Sunday, 14:13:54) »
Во Велес има една фирма * ПЕСКАРА ВЕЛ* ,во просториите на поранешен Агрокомбинат Лозар,на стариот скопски пат.Но,знам дека работат големи работи (пескарат бродови ,пример :D :D). Ако ти е за помала работа ,монтирај на една бормашина вакво нешто,како на сликите.Зависи што треба и од каде да извадиш.




Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5612 on 21.02.2015, Saturday, 22:13:24 »
не знам на што мислиш точно ама мене повеќе ми изгледа како да бараш  hot coat... тешко дека има некаде во мк, али има опрема за некои 100$ ако не се лажам плус компресор и печка....
Најверојатно ова го бараш
Code: [Select]
http://www.eastwood.com/paints/hotcoat-powder-coating.html
инаку за пескарење мислам дека има опрема околу 100 еура за домашна употреба со вода, или да правиш сам од вап и со кварцна песка...

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Re: Случајни муабети
« Reply #5613 on 22.02.2015, Sunday, 03:55:46 »
парче алуминиум 40x13cm не е големо, само работата ми е дали 100% ке ја извадам со таа алтернатива

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Re: Случајни муабети
« Reply #5614 on 22.02.2015, Sunday, 12:44:56 »
Да не отварам тема ми треба некое програмче за принтање да поставам димензии за големина да ми излегува цела пример сликата во А4 формат.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline aleksandar94

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5615 on 22.02.2015, Sunday, 12:51:59 (Edited 22.02.2015, Sunday, 14:14:36) »
момци некој да не знае како најлесно може да се извади електостатска фарба(powder coated) ?
Мислам дека мислиш на анодизиран алуминиум ај погледни го ова

How to Turn Anodized Aluminum to Clean Aluminum - Scrapping Trick

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Re: Случајни муабети
« Reply #5616 on 22.02.2015, Sunday, 13:34:52 »
не не aнoдизaцијa е сoсемa нештo другo,тoa без никaкoв прoблем се вaди сo стругaње, електрoстaтскaтa фaрбa е пoтешкa зa вaдење, и кaкo шти пoстирaa претхoднo нaједнoстaвнo е сo пескaрење, јaс мислев случaјнo дa не знaе некoј нaчин нa вaдење вo дoмaшни услoви, вoеднo и ценa зa пескaрење.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5617 on 22.02.2015, Sunday, 22:50:25 »
Пробај со фен, ама не од оние за коса

ваков некој

Code: [Select]
http://www.conrad.ch/medias/global/ce/8000_8999/8100/8160/8165/816527_LB_00_FB.EPS_1000.jpg
Hams do it! With Frequency

Offline Danielco

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 141
Re: Случајни муабети
« Reply #5618 on 23.02.2015, Monday, 06:56:32 »
Мислам дека поефтина варијанта од пескарење ти е да си земеш едно вакво од боди

Code: [Select]
http://www.hbbody.com.gr/product/index.php?pid=123
Го има во скоро секоја поснабдена продавница за автоделови, бои и лакови и слично. Ја вади бојата со гаранција, ова го користат автолакерите за вадење боја од кола и комшиите душмани го посипуваат по коли, чисто пошто не можат да му ја најдат кравата на комшијата :D го имам користено многу пати, одлично е за тешко достапни делови, го оставаш 15-20 минути, може и повеќе ако сакаш, после само го стругаш, го миеш делот и тераш понатаму. Не знам за цената која е, ама мислам дека не е многу скапо, а и нема да потрошиш многу, скоро цело ќе ти остане за други намени (комшии итн :P )

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5619 on 23.02.2015, Monday, 22:23:40 »
Ви благодарам на честитките драги пријатели. Секогаш кога идам од работа прво нешто што правам е да се уклучам на форум и денес многу пријатно ме изненадивте. ви благодфарам што помисливте на мене. Ова ви го пишувам овде бидејќи не можам да пишувам на огласна табла. Три пати се обидов но не сака. Се надевам наскоро ќе се среди. Ви благодарам уште еднаш  ;)
Hams do it! With Frequency

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5620 on 26.02.2015, Thursday, 21:41:47 (Edited 27.02.2015, Friday, 10:10:43) »
Форумџии,електроничари,стручњаци ... Барам помош која ќе ми значи многу. Барам некој да ми помогне во врска со трансфер на електрична енергија со Теслин Трансформатор. Значи вака.. Енергијата треба да се пренесува на трет калем(терцијар), со кондензатор ист како на предаватело(теслинио трансформатор) и потршувач, односно планирам ЛЕД- диоди. Пресметав индуктивност на трите калеми. (ќе приложам слики на тој што сака да ми помогне).Сега на ред е да пресметам резонантна фреквенција итн. Е сега, бидејќи ова е ново за мене, барам некој по чекој да ми објасни и да ми помогни, но не да ми го заврши проектот. Проектот ми е за на натпревар по физика. Кој сака да ми помогни е добредојден, нека пише тука или по ПП нека ме контактира или јас него. Поздрав.

Споено мислење: 27.02.2015, Friday, 10:10:43
Зар никој не сака да помогне?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5621 on 28.02.2015, Saturday, 18:09:13 »
Дали знае некој што значат овие знаци?



Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #5622 on 05.03.2015, Thursday, 00:33:46 »
Рек битола постое 35 години (од прилика) и произведува 72% од вкупната електрична енергија во земјава, денес после 35 години за првпат се случи да испаднат 3-те блока истовремено

поточно 2 блока, 1 се прави ремот и си е се согласно прописите исклучен, а другиве два испаднале од работа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5623 on 05.03.2015, Thursday, 10:18:13 »
МИслам дека не е првпат..Се сеќаваш како беше кога падна косиот мост,мислам на двојката беше (не сум сигурен),па мораа да ја исклучат целата,па да ја запалат Неготино ?
Ремонт сега,во ек на сезона ????
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #5624 on 05.03.2015, Thursday, 13:15:36 »
ремот во рек се врши скоро секоја година, 2 блока работаат еден се ремонтира, после друг се исклучва два работаат, сега е проблемот што се менуваат критични делови за да би се зголемила ефикасноста, инаку претходните ремонти се помали и поедноставни.
Сепак мислам дека до сега не е исклучена целата, се случувало и само со 1 блок да работи ама не цела.

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!