Author Topic: Стабилизатор на напон со LM723  (Read 2954 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Стабилизатор на напон со LM723
« Reply #30 on 18.11.2010, Thursday, 03:24:39 (Edited 18.11.2010, Thursday, 03:26:53) »
па смачено ми е веќе од правење стабилизатори....сега овој ке го правам прекинувачки стабилизатор со струјна и напонска регулација, па и на него ако му фали нешто се одкажувам од стабилизатори и преминувам на поврзување на 1,5Vни батерии во серија за да добијам напон колку што сакам :)

хахахаахаххааха ;D ;D ;D... многу брзо се откажуваш ;D ;D ;D. Стабилизаторот ти треба само за да испиташ дали некој уред работи правилно или не (без разлика дали е некој расипан уред или некој лично твој дизајниран, или според некоја шема итн.). Не е наменет за перманентно напојување на уреди... барем јас така ја сваќам функцијата на стабилизаторот, јас така го коистам мојот стабилизатор, само за привремено напојување на уреди, колку да видам дали работат, ако работат како што треба, им правам посебно напојување и крај ;).

Значи, на пример правам некоја засилувач, еве нека биде некој моќен засилувач (чисто како пример, само за да демонстрирам дека не мора да имате стабилизиран извор за напојување кој може да даде многу голем напон и многу голема струја). Исто така, на пример, имам стабилизиран извор за напојување кој може да даде +-40V напон и струја од околу 2A. Е сега, ако засилувачот е со моќност од, на пример, 300W, значи дека за правилно да работи ќе му теба напон од околу минимум +-60, 70V, и ќе повлекува бааги струја, но тоа не значи дека нема да работи и на +-40V. Да, напонот ќе паѓа зашто ќе повлекува повеќе струја засилувачот, но колку да видам само дали работи доволно ќе му бидат и 2A струја, ќе му ја регулирам јачината на влезниот сигнал за да не повлекува многу струја и готово ;) (да видам дали правилно работи, дали има изобличување на сигналот, колку греат компонентите, итн.), па после јас ќе си дизајнирам посебно напојување за засилувачот ;).

Поентата ми беше дека не е потребно моќен стабилизиран извор за напојување да имате, некој и кој може да даде околу +30V и 2-3A струја е повеќе од доволно ;). Во повеќето случаи со кои ќе се соочите, нема да имате потреба од помоќен стабилизиран извор за напојување ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Едно трафо,грецов спој и еден LM317 и тераме хах :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Едно трафо,грецов спој и еден LM317 и тераме хах :D ;D

Па за некои помали уреди, и ако не се бавиш со севисирање на уреди, и тоа е доволно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Едно трафо,грецов спој и еден LM317 и тераме хах :D ;D

Па за некои помали уреди, и ако не се бавиш со севисирање на уреди, и тоа е доволно ;).
Ок тоа да,ама ако сакаш поиќе струја можеш и со LM338K до 5А.И супер ќе ти дојде 30V 5A ехее 150W не е малце... ;D ;) :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
од толку стабилизатори што ги имав направено, дојдов да користам таков стабилизатор како што вика малечко...па испаѓа дека може и со таков да се работи...ама мене ми е мерак кога ке го видам напојувањето да е некое лично и да му кажам на некој дека јас тоа сум го направил...да биде некое убаво, да ми е мерак да го користам. стабилизаторот што го користам го користам зашто морам, не дека сакам...ова кога ке го направам... е тогаш со мерак ке го користам и нема да му ја мислам дали ке даде доволно струја....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
од толку стабилизатори што ги имав направено, дојдов да користам таков стабилизатор како што вика малечко...

Јас со таков работам и ништо не ми фали ;D... Добро, ми фали струја на моменти ;D, ама тоа е релативно ретко ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
не ми е лично...затоа не го сакам...а може и подоцна да се преправи....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
не ми е лично...затоа не го сакам...а може и подоцна да се преправи....

Добро, тоа е веќе ќеиф, тука веќе нема збор ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Meне најмнугу ќеиф ми праи да има и струја и напонска регулација хех :D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Meне најмнугу ќеиф ми праи да има и струја и напонска регулација хех :D :D

хехехе, сите сакаме тоа ;). Добро што Бојан ни го посочи L296P ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Стабилизатор на напон со LM723
« Reply #40 on 29.08.2011, Monday, 21:05:10 (Edited 29.08.2011, Monday, 21:08:57) »
претпоставувам се работи за напојувањето од емитер што беше објацвено ( број 1/08 )
и јас го направив тоа напојување и го имам истиот проблем, на излез добивам 30V без регулација
го гледам вака оптички се е добро да измерам да видам сеега што поточно има и каде има
ама шемата ми е сомнителна
сегде на интернет регулацијата е правена преку инвертирачкиот влез на колово тука е преку  неинвертирачкиот влез на колово

ЕДИТ
заборавив да прашам, имам негде 10-тина парчиња TIP31A производство на моторола (оригинали се) стари негде преку 10-15 години ако не и повеќе, сакам да ги ставам како излезни транзистори пошто нема да работи со цела моќ ова напојување, не барем за колку што е наменето, ќе има до кај 1-1.5А најмногу, да поврзам неколку паралелно добро ќе е ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Да, стави емитерски отпорници 0,1-0,2оми на секој транзистор и терај... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ок го средив напојувањето, имаа проблем транзисторите ( е тоа е кога користиш стари, а не проверуваш дали се исправни)
значи ставив еден TIP31A и ич не загрева, ама прилично е мала струјата негде 500mA му пуштам максимално да течат :)
во атачмент имате како треба да изгледа напојувањето во спринт лајоут нартано по сите прописи :)
Плочата е прилично мала, 95мм на 45мм, додадени се нколку елементи плус, ама не би требало тоа да е проблем
имате 3 филтерски кондензатори на влез и 2 на излез, во првата верзија има 1 на влез и 1 на излез,
иамте поставени диоди од 6А (овие ги нема во SL5.0, рачно ги цртав) кој одговараат точно
друго да си ставите едно кондензаторче директно на нозете од интегралното, така и производителот препорачува, помеѓу напојување пошто може да осцилира и да ви прави проблем :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline jocko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
*Дали може на оваа шема да додадам уште 2 излезни транзистори за поголема струја 8-10А и дали треба други измени во шемата?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Мислам дека ќе може, со тоа што можда ќе треба да ставиш и појак побуден транзистор за да ги тера сите, ама прво пробај со овој на шемата...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio