Author Topic: Ми треба помош за поправка на инвертер од 12V на 220V~  (Read 719 times)

Offline Djpes

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
Ми треба помош за поправка на инвертер од 12V на 220V~
« Opened on 12.07.2011, Tuesday, 09:45:32 (Edited 12.07.2011, Tuesday, 14:04:13) »
Инвертерот зачадил и престанал со работа
еве и слика како изгледа
Code: [Select]
http://www.cartechnic.at/bild_gr.asp?artnr=74181
Кодирај линкови - читај правила!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Ми треба Помош за поправка на инвертер &
« Reply #1 on 12.07.2011, Tuesday, 10:05:38 (Edited 12.07.2011, Tuesday, 10:07:10) »
Колега прво прочитај ги правилата и кодирај го линкот   ;)

Инверторот : Отвори го и јас се сомневам во моќните мосфет драјвери да не се изгорени  ;) Тие што се на ладилник ставени  ;) Ако не е до нив провери ги сите полупроводници ( исправувачки диоди , сите транзистори и обавезно осигурувачите провери ги  ;)  Ако се од ова е во ред тогаш ти препорачувам да не експериментираш бидејќи овој инвертер е опасен ( т.е. ја зголемува моќноста и случајно можеш да настрадаш . На крај однеси го во сервисер ако неможеш да го најдеш проблемот !!

Ако најдеш шема од него постави за да можеме побрзо и поефикасно да ти помогнеме ;)

Offline Djpes

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
Одг: Ми треба Помош за поправка на инвертер од 12в_ на 220в~
« Reply #2 on 12.07.2011, Tuesday, 10:46:18 (Edited 12.07.2011, Tuesday, 13:53:19) »
се извинувам.! во тек сум да најдам некоја шема ама тешко не верувам дека ке најдам

Споено мислење: [time]12 Јули 2011, 10:21:54[/time]
транзисторите со се на ладилник се прегреани сигурно сега ке појдам да видам дали има такви а инвертеров е сигурно прегреан друго воочливо нема нисто а имаше и калај истечено секаде внатре то го средив сега да земам транзистори ке видам

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Изгледа толку висока температура дигнал инверторот што го стопил калајот :S. Јасно е дека ќе има изгорени полупроводници на таа температура ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
се извинувам.! во тек сум да најдам некоја шема ама тешко не верувам дека ке најдам

Споено мислење: [time]12 Јули 2011, 10:21:54[/time]
транзисторите со се на ладилник се прегреани сигурно сега ке појдам да видам дали има такви а инвертеров е сигурно прегреан друго воочливо нема нисто а имаше и калај истечено секаде внатре то го средив сега да земам транзистори ке видам

не ги мењај одма, провери првин се дали е ок, па после тоа мењај ги, за да не ти се спржат пак :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
види и контролерите дали се ок, и повратните врски. намести му еден термостат одф кола шо ќе го гаси.

Offline Djpes

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош за поправка на инвертер од 12V на 220V~
« Reply #6 on 14.07.2011, Thursday, 15:34:45 (Edited 14.07.2011, Thursday, 16:30:10) »
на влез од 12 волти дава краток спој сега и ми го изгоре осигурачот кај би требало да  е проблемот?
сите елементи ги извадов и пак спиој дава во влезниот степен кебелот не е проблем остана транстворматорот ама оти тој дава краток спој како стигна тој да е изгорен?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
преголема струја, краток спој на излез од трансформаторот, чим изгореле излезните транзистори има големи шанси да течела ама многу голема струја што би го спржила трансформаторот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
јас мислам дека попрафката е неисплатлива... па ти како сакасш...