Author Topic: АТХ напојување како полнач за батериска штрафилица?  (Read 4197 times)

Offline trouble92

  • Нов член
  • *
  • Posts: 31
Здраво ми треба да добијам 17 в напон од АТХ напојуванје колку ампери струја ке добијам помеѓу -12в и +5в дали ке биди доволно да го користам како полнач за батериска штрафилица или дали можи сериски да поврзам две АТХ напојувања за да добијам исто 17 в со повеќе ампери?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: АТХ напојување како полнач за батериска штрафилица?
« Reply #1 on 05.04.2018, Thursday, 21:44:52 (Edited 05.04.2018, Thursday, 22:00:07) »
Прво побарај шема како да го дигнеш напонот од 12 волти на 17 волти,а за ампери немај гајле - нема АТХ без 20А. Немам моментално шема како да го преправиш (обично со TL 494 и LМ339),ама побарај ги има на .нет. Не си напишал за која штрафилица се работи, карактеристики и слично...

Еве , најдов една популарна шема, колку да видиш пример како сеподига напонот на АТХ -от со мали преправки.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Има цела тема на форумов за модифицирање на ATX напојувања. Ѕирни, можеби нешто ќе ти фати око ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3660.0
Морам да напоменам дека шемата batka што ја има ставено е основа за сите останати преправки.

А ако не сакаш да преправаш, наједноставно е како што пиша, да врзеш две ATX напојувања во серија, едното да дава +12V, а другото +5V. На -5V и -12V не можеш да добиеш повеќе од 1A, така да, ако планираш овој излез да го користиш, да знаеш дека можно е да го изгориш напојувањето.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: АТХ напојување како полнач за батериска штрафилица?
« Reply #3 on 06.04.2018, Friday, 00:14:57 (Edited 06.04.2018, Friday, 00:23:42) »
Пред кратко време прилагодив ваков алат да работи со PC напојување. Стануваше збор за Raider со батерија на која што имаше ознака дека работи на 18v. Искористив напојување од некоја 486 конфигурација (ваљда станува збор за АТ напојување) кое се уклучува и исклучува со помош на прекидач :). На шрафилицата и врзав 12v (црно-жолто) и истата проработи без никаков проблем :D.
Ја тестирав за бушење во дрво со помали и поголеми бургии, исто ја тестирав и за шрафење директно во дрво, работи без никакви маани и воопшто не ја губи снагата при поголемо оптеретување.
Едино што претпоставувам е тоа дека има помалку вртежи во минута за разлика од кога би била на 18v, но тоа воопшто не смета.
Употребив бакарен лиснаст кабел 2х2,5 со должина околу 2,5 метра. Профилот и должината на кабелот игра голема улога во преносот на струјата од напојувањето до шрафилицата (загуба на струја) и обавезно сите контакти да бидат цврсти.
Јас би препорачал да си пробаш прво вака, ако ги задоволува твоите критериуми тогаш и воопшто не е потребно за модифицирање на напојувањето.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако е проблемот само полначот, значи батериите се исправни и се работи како што треба, обичен адаптер ќе заврши работа... не знам зошто би преправал SMPS за оваа намена, нема потреба од толкава струја, но ОК, секој со своите потреби.

Ако се проблемот батериите, krema добро пиша, нема потреба од преправка на SMPS-от. Само врзи го за 12V-ниот rail со дебел кабел и терај ;). Нема да има никаков проблем, испробано ;). Како што напомена krema, бројот на вртежи ќе биде помал, ама нема да има намалување на моќноста бидејќи ATX може без проблем да даде и 15, 20A (зависи од шотките на излез од SMPS-от), така да, тешко дека ќе успееш да го преоптовариш ATX-от ;).

Колега си ги има преправено сите шрафилици со Li-Ion-ски батерии. И таа на работа што ја имаме ја преправи со Li-Ion-ски ;D. Не е претешко да се преправат, скоро се може да се искористи од батерии за лаптопи, вклучувајќи го и системот за полнење ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline trouble92

  • Нов член
  • *
  • Posts: 31
Re: АТХ напојување како полнач за батериска штрафилица?
« Reply #5 on 06.04.2018, Friday, 02:01:47 (Edited 06.04.2018, Friday, 02:05:07) »
Најдобро би било прво да пробам со полесната и поедноставната варијанта со врзуванје на 2 АТХ во серија +12в и +5в па ке видиме што ке биде :) инаку станува збор за штрафилица WIDO 14.4в  ми кажаа дека нема да можи да полни на 12в а адаптер 17 в не најдов...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колку волти дава оригиналниот полнач?

Може да се искористи полнач од лаптоп за таа намена. Универзалните даваат напон од 16 до кај 20V и струја... до кај 3, 4A. Не знам која цена се сега, порано беа околу 1000-ка, ама не би требало да бидат повеќе од 700, 800 денари сега ;). Распрашај се по процавнициве за компјутерска опрема ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline trouble92

  • Нов член
  • *
  • Posts: 31
Па прашав во алфа електроник во битола ми рекоја дека треба да биди околу 17 в напонот за штрафилица со батерија 14.4 в а оригиналниот полнач не знам колку волти даваше бидејќи ја зедов со универзален полнач со подесвање наместен на 20в ама во алфа ми рекоја дека многу му биле 20в а таков полнач што дава 17 в немале заради то си го барам чарето со АТХ напојување.

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Јас пробав со таков полнач за лаптоп со над 3А моќност, но шрафилицата вртеше со многу кратки испрекинати вртежи, нешто слично како степ-мотор, па затоа поминав на план Б со PC напојување. Шрафилицата ја преправив заради тоа што сите ќелии беа отидени на нула, а за замена на нови ќелии во Скопје ми побара повеќе од 2к денари (многу).


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: АТХ напојување како полнач за батериска штрафилица?
« Reply #9 on 06.04.2018, Friday, 04:53:00 (Edited 06.04.2018, Friday, 04:56:38) »
Мислев чисто како полнач за шрафилицата да се пренамени полначот за лаптоп бидејќи, колку што разбрав, не се проблем батериите, туку само полначот за батериите.

Ако уште го чуваш шаржерот, пробај да го модифицираш со Li-Ion-ски батерии, ќе се препороди шрафилицата ;) ;D. Онаа што ја користиме на работа не знам кога последен пат ја имаме полнето, мислам дека уште тера првото полнење или евентуално второ да и е :D. Не ја користиме секој ден, ама секој втор или трет, да (од прилика, по 2, 3 минути континуирано секој ден). Мислам дека колегата ја преправи на Li-Ion лани... Декември мислам дека беше. Како што пишав, од тогаш наваму, евентуално да е второ полнење, толку ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Дур сме на муабет батерии, што батерии ставивте?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: АТХ напојување како полнач за батериска штрафилица?
« Reply #11 on 06.04.2018, Friday, 14:44:21 (Edited 06.04.2018, Friday, 17:17:32) »
Од стари батерии од лаптопи ;). И кај неисправните батерии, една или две келии се најчесто проблематични, другите се исправни, така да, може скоро сите да се искористат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Све сум мислел дека и другите се при крај ако отишла една ќелија ама сум бил во заблуда. Топ идеа :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Многу често сите ќелии се во ред, проблемот е во електрониката (нешто е прегорено) или софтверски (исполнет одреден број циклуси полнење-празнење)... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, и тоа е честа ситуација ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."