Author Topic: Колку години "памтат" мемориите ?  (Read 2261 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дали некој сретнал некој податок колку време им е памтењето ВО МИРУВАЊЕ (АРХИВИРАНИ БЕЗ НАПОН ЗА ОСВЕЖУВАЊЕ) на SSD, Flash, HDD, DVD и сл ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Побарај го податокот за *Data Retention Time*, го имаш на wikipedia скоро за секој од технологиите за мемории што ги напиша :-)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Само ова ми го најде
Code: [Select]
https://en.wikipedia.org/wiki/Data_retentionдај ми линк ако може
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Еве нешто што ми треба :)




Овој диск може да чува податоци до пропаста на човештвото, па и потоа

Начините на зачувување податоци кои денес ги имаме не се толку доверливи колку што би сакале да се, бидејќи оптичките медиуми можат да бидат физички оштетени, флеш мемориите се подложни на бришење и грешки, а “cloud” концептот за складирање податоци поседува одреден ризик од хакирање и електронска кражба.

Затоа, она кое го усовршуваа научниците од универзитетот во Саутемптон би можело да ја претставува иднината на складирањето податоци. Станува збор за петдимензионален (5D) диск од наностакло кој може да чува податоци 14 милијарди години, пренесуваат на сајтот од универзитетот. Тоа би требало да биде доволно за сечии потреби, нели.

Капацитетот на дискот е 360 терабајти, а истиот е отпорен на температури до 1.000 степени Целзиусови. Таквата стабилност и големина го прават идеален за зачувување на големи архиви како оние музејските, библиотечните, архивите од државните институции и слични.



Научниците оваа технологија ја иницираа уште во 2013 година, но им беа потребни три години за да ја усовршат и да ја направат функционална. Сега на еден примерок ги снимија некои од најважните документи од човечката цивилизација, како Декларацијата за човекови права, Магна Карта, Библијата и други важни податоци.

Професорот Питер Казански вели: „Возбудливо е да помислите дека создадовме технологија со која можеме да зачуваме огромен број документи и податоци за идните генерации. Оваа технологија можем да ги зачува последните докази за нашата цивилизација, сè што научивме нема да биде заборавено“.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
А има ли уреди за читање? Гледав на телевизија дека на ролна селотејп може да се запишат податоци, и тоа десетици гигабајти, но не можеле да го усовршат бидејќи не можеле да произведат уред што ќе го чита сето тоа. Добро би било кога ваков  метод би можел да ги замени DVD и CD драјвовите во компјутерската индустрија
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Вероватно има и таков уред, треба да почекаме да видиме дали ова ке стане медиум за широка потрошувачка (за обичните луѓе) или ке остане како прототип како многу други нешта.
Не ми е јасно како го замислуваат ова како 5 димензионален медиум ?
Ова снимање на наностакло ме потцети на научно-фантастичните филмови каде наоѓаа парчиња кристали на кои е меморирано се за постоењето на некоја цивилизација :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DimitarMK

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Мислам дека треба да се спомне во темава овој начин за архивирање а тоа е - Tape Backup. Се користи претежно во големи компании за архивирање на податоци.

Повеќе информации:
https://en.wikipedia.org/wiki/Linear_Tape-Open

Моментално технологијата е стигната до LTO-7 каде што на една касета собира 6TB податоци, додека може да собере до 15TB компресирани податоци. Една касета LTO-7 чини околу 200 долари.



Има некои претпоставки дека овој начин на архивирање има траење до 30 години, но за да се постигне таа временска рамка мора да се чуваат во строго контролирани услови на температура, влажност на воздух итн.

Јас имам Dell PowerVault SCSI Tape Drive на LTO-3 стандард (400GB/800GB компресирани) каде што касетата чини околу 20$ нова.
Планирам во скоро време да набавам SCSI картичка па да го испробам овој начин на архивирање така што ќе ги соберам сите слики од цел живот на едно место.  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Колку години "памтат" мемориите ?
« Reply #7 on 27.02.2016, Saturday, 03:24:14 (Edited 27.02.2016, Saturday, 13:50:06) »
Моментално технологијата е стигната до LTO-7 каде што на една касета собира 6TB податоци, додека може да собере до 15TB компресирани податоци. Една касета LTO-7 чини околу 200 долари.

Да, но притоа не се наведува дека се користи хардверски алгоритам за компресија на податоците - во превод, компресија може да се направи само на податоци кои спаѓаат во групата на: бази на податоци, датотеки и слично. Мултимедиа не може да компресира. Тука спаѓаат слики, видео и аудио.

Јас имам Dell PowerVault SCSI Tape Drive на LTO-3 стандард (400GB/800GB компресирани) каде што касетата чини околу 20$ нова.
Планирам во скоро време да набавам SCSI картичка па да го испробам овој начин на архивирање така што ќе ги соберам сите слики од цел живот на едно место.  ;D

Не се исплати за домашно архивирање, особено ако количината на податоци ти е под 20 или 30TB. Подобро купи си два storage-и и нека прави едниот backup на другиот на определено време. Или земи си неколку екстерни HDD-иња и прави backup на нив еднаш или два пати во месецот. Притоа, прави двојни копии на различни медиуми. Кога ќе откаже едниот или ќе почне да откажува, искористи го другиот како backup, купи си нов екстерен HDD и направи копија од оној кој е исправен ;). Не е лошо и датуми на активирање (ставање во употреба) да си пишеш на HDD-ињата ;). Така барем ќе знаеш кој е постар а кој понов, особено ако имаш многу на располагање ;).

И уште едно прашање во врска со архивирањето на LTO. Што кога ќе ти откаже LTO уредот? Не е прашање на „ако“, туку е прашање на „кога“. Дури и да имаш двојни копии од податоците, немаш како да ги исчиташ ;D. Треба да купуваш нов, а нови од трета генерација, веќе нема, значи ќе треба да „копаш“ по net-ов да набавиш некој на старо, а тој што ќе го набавиш кој знае во која состојба ќе биде ;D.

Би ти препорачал да прочиташ малку повеќе за LTO и за компатибилноста меѓу генерациите на LTO уредите и лентите, па потоа да се впуштиш во архивирање на домашните податоци на ленти ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Некаде многу одамна имав читано дека флеш мемориите чуваат податоци по 40 години. Ако некој има по инаква информација нека пише.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DimitarMK

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
@GigaWatt Фала ти на опширното мислење. Се согласувам дека се немам доволно информирано за целиот процес, начинот на архивирање итн. но идеата ми е чисто да пробам - чим го имам читачот да пробам да запишам една касета. Ако успее супер, ако не - не е страшно, не се скапи касетите за LTO-3.

Хард-дисковите се веќе со ептен достапни цени, и за домашни услови се најдобриот начин за складирање на податоци.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
@GigaWatt Фала ти на опширното мислење. Се согласувам дека се немам доволно информирано за целиот процес, начинот на архивирање итн. но идеата ми е чисто да пробам - чим го имам читачот да пробам да запишам една касета. Ако успее супер, ако не - не е страшно, не се скапи касетите за LTO-3.

Да, за проба, пробај си, нема ништо лошо во тоа ;).

Само да знаеш дека принципот на работа и на читање и запишување не е ист во споредба со HDD. Ако треба да исчиташ податок од крајот на лентата, ехеееее, ќе се изначекаш дур ја сврти цела лента ;D. Не е како HDD, ми треба ова, дај ми го, главата одма се позиционира и ти го враќа она што ти треба. Ова чудо е споро ;D.

Хард-дисковите се веќе со ептен достапни цени, и за домашни услови се најдобриот начин за складирање на податоци.

Да, апсолутно, особено за backups, најдобра опција се ;). А и NAS-овите се веќе со прилично достапни цени ;). А и сам може да си направиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Една проста ама проверена работа !! Секогаш правете бејкап барем на два или повеќе медиуми ! 8) искуството потврдува дека ниеден медиум не е вечен ,па податоците истовремено складирајте ги на хард , картица, ДВД или на два ,три РС. ;D :D Ништо денес не е сигурно !

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
HDD е магнетен медиум, па дали тоа значи дека со тек на време може да се демагнетизира таа плочата внатре и со тоа да се избришат податоците ?

За SSD имам читано дека доколку медиумот не е под напон околу 3 месеци, се се брише од него.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
HDD работи со т.н. магнетни диполи. Теоретски ако помине доволно време сама од себе и химната на МК ќе се појави на дискот :-) (извор : квантна механика)

За SSD, нема врска тоа. Важеше за првите екпериментни медиуми