Author Topic: Потребни ми се драјвери за лаптоп Lenovo Ideapad G570 Model - 20079  (Read 1161 times)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Потребни ми се драјвери за лаптоп Lenovo Ideapad G570 Model - 20079
« Opened on 04.03.2015, Wednesday, 20:06:00 (Edited 04.03.2015, Wednesday, 21:51:26) »
потребни ми се драјвери за лаптоп леново 20079  виндовс ултимате х64
за лан ваерлес
PCI\VEN_168C&DEV_002B&SUBSYS_30A117AA&REV_01

и за вториот
во опис хардвер ова го има
USB\UNKNOWN

пробав на повеќе начини немозам да најдам

Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За Wi-Fi-от:

Code: [Select]
http://12244.wpc.azureedge.net/8012244/drivers/rtdrivers/cn/wlan/0001-8192de_WindowsDriver_1002.03.0830.2011.zip
За USB Device-от, исто како и за Wi-Fi-от, пиши VID и PID.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
еве што сторив-за ви-фи ок драјверот,за непознатото усб,под дрво и под камен драјвер не се најде,го најдов и оргиналот цд-то со драјвери од овај лаптоп,но после комплет инсталација,усб-то пак останува без драјвер,а да видам хардвер ид,неможе,и таму пишува исто непознато,па така остана без драјвер,иако сите усб влезови работат,а лаптопот и без овај драјвер одлично работи зошто вака незнам.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Десен клик на уредот --> Properties. Пример за уред за кој драјверите не се инсталирани.







Од листата избери Hardware Ids.



Мојот уред има VID (Vendor ID) 1210 и PID (Product ID) 0002. Тоа е она што ти треба. Пиши ги на форумов.

За моите VID и PID на Google не вади ништо бидејќи MIDI интерфејсот (уредот) е дел од екстерна USB аудио картичка. Драјверите за MIDI интерфејсот се bundled заедно со драјверот за каричката, не може засебно да ги симнеш.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Гига ова веќе го направив за ви-фи по твојов пример,а и на тој начин и јас ставам драјвери,со вендор,девајс,
но како што напишав за усб - то во хардвер ид. нема VEN / DEV,пишува UNIKNAUN USB.а и со оргиналното цд од лаптопов драјвери за се најде освен повторно за усб-то нема.
-исто и сервис пак неколку ц-деа а и онлајн сервис пак, не наоѓа драјвер за ова проклето усб.
-пробав да направи абдејт самио виндовс дали ќе најде драјвери,наоѓа за графичка за бус контролер но за усб-то нема.

-дали има цд на нет со драјвери, освен сервис пак кое кај повеќето случаи би ми бркало работа со драјвериве,и како се вика?поззз
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Види дали под Compatible Ids има нешто.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Оди на

Code: [Select]
http://www.driveridentifier.com/scan и побарај автоматски да го најде драјверот .

Проблем може да биде самата верзија на 64 битната *седмица*.Ме чуди што и од оригиналниот ЦД не можеш да го најдеш драјверот. Во краен случај не разбрав дали проба воопшто да врзеш некој гаџет,за да видиш дали има напон на USB портот? Да не е контролерот оштетен?

Најлесно е да пробаш со некоја друга верзија на ОЅ ,ако немаш друга идеа,Повторно преинсталирај и стави драјвери од оригиналното ЦД.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Како што напишав сите усб порт т.е. влезови ги пробав со усб стик сите работат.
-кога ми го донесоја имаше 32 битен виндовс 7ултимате и исто немаше повеќе драјвери вга ви-фи,лан,и.тн
а имаше 4 гига рам,па затоа јас му ставив 64 битен виндовс за да го чита рамот,кај мене како што пишав не е сега лаптопот бидејќи работеше како што треба,иако остана без драјвер ова непознато усб.одлично работеше на нет,а пробавме и со некоја игра кантер,гта.. добро беше,

-не ми текна за ова гига компабилити.
-батка пробав со овај драјвер идентификатор на него пишуваше за ова усб Good.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Потребни ми се драјвери за лаптоп Lenovo Ideapad G570 Model - 20079
« Reply #8 on 07.03.2015, Saturday, 05:17:01 (Edited 07.03.2015, Saturday, 05:19:04) »
Како што напишав сите усб порт т.е. влезови ги пробав со усб стик сите работат.

И ќе работат. Уредот е врзан за USB, не значи дека е USB порта во прашање ;). Што и да е, работи преку USB протокол... или е misconfigured и го јавува како USB Device... Windows и се е можно ;D. Можно е и да е некој жироскоп (поновиве лаптопи имаат).

Како и да е, да, ќе работи и без него ;). Ретко USB Devices се критични за исправна работа на лаптоп ;). На пример, порано, до пред неколку години, некои WebCams беа интерно врзани како USB Devices. Ако не го инсталираш драјверот, немаш WebCam и толку, ништо повеќе ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Заборавив во врска со овај усб драјвер ми излегуваше eror code 43, видов на јутуб за фиксирање,пробав неколку обиди но без успех,што значи овај eror 43 го има некој сретнато и поправено.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Code 43: Windows has stopped this device because it has reported problems

Code: [Select]
https://technet.microsoft.com/en-us/library/cc725873%28v=ws.10%29.aspx
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."