Author Topic: Сервис за неисправно напојување ?  (Read 2343 times)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Да да батка јас имам видено напојување до 1200 вати.Но ова го прочитав у Емитер незнам дали беше предминатиот или пред него се збореше дека од 2014 ќе излезе ддр4 и излегла графичката титаниум АТХ која е 128 битна со 4 гигабајти.И на нејзе има вградено графички акселератор АМД.Хард диск е со меморија 6 терабајти.Рамот е со капацитет 4 гигабајти.И кога го видов напојувањето пишуваше 2000 вати на него.Батка па поубаво калориферон од искра ќе си го пуштам тој е 2000 вати поише ми се исплати. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Да се нашалиме таа графичка е за богаташи.Резолуција  Фулл ХД вади за игри душа дава али 350 долари сосе акселераторот коштала. ;D А троши струја она и акселераторот ненормално плус огромен кулер да ја лади нејзе и посебен да го лади процесорот кој е интел и7.Ете до кај отиде техникава
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,тоа гоима НЕКАДЕ ,кај нас не! Има време кога (и дали!?) ке дојде.Како оди времево само ајпади,таблети и мобилни ке се користат! Веке  се поретко се бараат десктоп компјутерски конфигурации,бидејќи цената на лап-топовите драстично падна.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
А да и лаптопите сега се поефтинети.Им падна цената на хп лаптопот и на делл лаптопот.А лаптопот е помал,помалку место зафаќа.Сега секој попрво би купил лаптоп него статичен компјутер ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Батка,тоа гоима НЕКАДЕ ,кај нас не! Има време кога (и дали!?) ке дојде.Како оди времево само ајпади,таблети и мобилни ке се користат! Веке  се поретко се бараат десктоп компјутерски конфигурации,бидејќи цената на лап-топовите драстично падна.

Десктоп за гејмери е закон, секоја чест за овие што ги наброја,ама десктоп си е десктоп барем за мене.   :)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Потполно се слагам и не загрева колку лаптопот и поголем век на траење имаат статичните.И бољи е филингот кога играш на статичен.Поевтин е и има можност за вградување на каде појака графичка.Но и гејмерството не е во мода више. ;) :D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline koki88

  • Нов член
  • *
  • Posts: 23
  • Gender: Male
Благодарност до GigaWatt, кој го провери напојувањето и го поправи, а за поправката ми наплати многу помалку во споредба со цените на новите напојувања.  ;)
 
За било какви детали околу дефектот, GigaWatt може подетално да објасни.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ништо сериозно, суви електролити ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Ова ме подсеќава на мојот поранешен десктоп компјутер кој се збогува од мене поради тоа што вршев поправка на напојувањето. Арно вели батка, сиромашниот два пати плаќа. Компјутерот се запале самиот после неколку дена, и тоа замисли исклучен. Сета среќа што јас тогаш се најдов во собата, можеше и куќа да изгори.
Hams do it! With Frequency

Offline DrTubeR

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 70
  • Gender: Male
Коки, најубаво да го чуваш тоа 200В напојување затоа што ... на времето барем, 200В беа 200В, а денес 500В се едвај 100В ....

Понатаму, чисто само по тежина спореди ги новиве напојувања со она сто го имаж ти ...

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Друже, што да ти речам, чекај подобро време, кога ќе имаш можност земи си некое лап-топче. Пред една година земав рам хдд графичка напојување, годинава (пред 2-3 недели) земав и матична(отиде старата). Ко ќе видиш сум дал пари како за еден лаптоп... И пак процесорот е стар не работи како порано. Додуша сега и не го користам за игри, али рендирање и ретач кога работам е исто како да одиш по јаже на 500 метри висина- ме убива сецкањето, нереалното прикажување и тн... џабе имам добра графичка кога процесорот и меморијата се спори... Терај со тој дур тера и следно земи си нова конфигурација(ако си баш на десктоп ќефлија) или некој посолиден лап топ.

Offline DrTubeR

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 70
  • Gender: Male
... или така :)