Author Topic: Мислење за таблет NextBook mh712hc  (Read 1287 times)

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Мислење за таблет NextBook mh712hc
« Opened on 01.05.2014, Thursday, 19:27:02 (Edited 01.05.2014, Thursday, 19:33:01) »
Заинтересиран сум да го купам таблетот кој е на промоција од АМЦ
Code: [Select]
https://www.amc.com.mk/Katalog/Default.htmнеговата цена е 1990денари. Таблетот сакам да го поставам во кола како видео плејер, и навигатор(Гоогле Мапс) дали е добар или има некој карактеристични дефекти кој се појавуваат и потоа тешко се поправа?  :D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Веќе неколку пати јас ти ги кодирам линковите, следниот пат ќе ти ја бришам целата тема, чисто да си знаеш...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
нема gps.Што значи не мозе да се користи за навигација.
rules are made to be broken

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Нема ли гпс  ??? ништо ако не пропадна планот. А  да ми препорачате некој таблет добар за евтини пари, па и половен нека е...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Мислење за таблет NextBook mh712hc
« Reply #4 on 01.05.2014, Thursday, 20:20:40 (Edited 01.05.2014, Thursday, 20:27:08) »
Батка,добар таблет со ГПС ,со можност за употреба на СИМ картичка ( да служи како ТЛФ), и сите можности = за приклучок на маус,мини тастатура итн, чини од 5000 до 10.000 денари.Има разни од 7 ,8,10 инчи. Евтино и добро нема!

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Јас пред да купам таблет размислував за некстбук. Меѓутоа не купив таков од причина што не можеш да го апдејтираш софтверот, еднаш инсталиран и толку, нема апдејти. Чинеше околу 4000 денари и сепак се одлучив за ASUS кој го платив дупло, ама има се на него и е доста јак. За 1990 денари не знам дали ќе купиш добар таблет. Најверојатно има слаб процесор па така што според мене за брзо време нема да подржува ни понови апликации. Знаеш како велат старите : Колку пари толку музика
Hams do it! With Frequency

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Мене не ми треба за апликации, и со него да вршам работи по интернет ваму таму. Мене ми е доволно само да има ГПС, одностно да можам да користам навигација на гоогле мапс, и за ми отвора видео др ништо. Ама ете викаат немало ГПС. така да......ќе мора да дадам повеќе пари

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Нели за GPS да работиш потребна е и апликација? Во секој случај ти треба таблет со јак процесор  тие имаат и гпс                   
Hams do it! With Frequency