Author Topic: Изведба на миксета со 14 канали  (Read 3716 times)

Offline Lantash

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Изведба на миксета со 14 канали
« Opened on 25.10.2015, Sunday, 22:33:30 »
Здраво, сакам да направам миксета со 14 канали, имам најдено кутија, имам шеми за mixer и за EQ ама немам шема за клипинг детектор. Дали некој има проверена шема за клипинг детектор и дали може да ја сподели? Фала однапред
Стефан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Изведба на миксета со 14 канали
« Reply #1 on 25.10.2015, Sunday, 23:30:49 (Edited 25.10.2015, Sunday, 23:51:42) »
Стефан,прво добро дојде на Форумов.Не знаеме колку пракса имаш да правиш една така сложена работа,која ниту е лесна  и едноставна,а и доста чини пари.Објасни која намена би требало да ја задоволи таа миксета и дали сакаш со дискретни елементи да биде или посложена,со какви перформански да биде и колку да те чини? Веке за 200-300 ЕУ имаш добри половни миксери за озвучување. Таа приказна * за да научам нешто * сум ја слушал повеќе пати и ако немаш доволно искуство не почнувај.Клипинг детектор имаме како шема поставувано на Форумот,па побарај.

Offline Lantash

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Па вака сега, за пракса може да се рече дека сум прилично добар, се занимавам со електроника околу 7-8 години. Миксетата ќе има 14 моно канали со xlr и 3.5мм влезови за секој канал, ќе има EQ и контрола за јачина на звукот. Ќе има и уште еден канал кој ќе биде стерео и ќе ги контролира сите канали заедно. Многу делови имам дома па нема да ме кошта толку многу, а не купувам миксета половна зашто ги нема сите карактеристики што ми требаат а и проектот ми е интересен да го направам. Исто така на еден од каналите ќе има 2 MIDI влезови за да можам да пишувам музика со миди ноти. Сакам и на секој канал да има клипинг детектор на  влезот, а на главниот стерео канал ќе има клипинг детектор на излезот за да видам дали има клипинг на сите инструменти и микрофони заедно. Во миксетата ќе уклучувам микрофони, гитара, електрични тапани, бас гитара и други инструменти, а миксетата ќе биде уклучена во аудио интерфејс па интерфејсот ќе биде уклучен во компјутер.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Еве штотуку ја завршувам и мојата 3 миксета за озвучување,еве некои спецификации ке написам за неа,но прво да ти одговорам некои работи.
-За пари незнам колку толку спремај 3-4000 денари секако за да ја направиш не очекувај се дома да имаш,и секако потенциометрите задолжително нови да бидат,после да не биде зашто отиде високотонецот или басот кога ке крцка при нивно вртење.
-Имаш ефтини миксети за озвучување,но немаат таков звук каков ние (барем јас) што сакам.(Ефтиното месо и кучињата не го јадат што викаме / made in Kina, но стварно имаат убава шминка.

Еве нешто за мојата штотуку во изградба,
-Секој влез поседува: Lin/Mic ,Volume, Bass,Treble,Efekt,-на претходните имав и Midle,и Gain,но за моја потреба не се потребни,и на овај миксер не ги вградив,шемата е од DYNAKORD Power Saund 2,и има беспрекорен мек звук,а не онај див како што е на Dynakord Powermade 2.
-Има мастер тоне контрол,и два излези са BASS BINN,два за SOLO  OUT,и два за вграденото стерео појачало во KLASS D 2X1KW,ми преостанува уште SMPS напојувањето које е во изградба, ;D еве некои сликички како изгледа. ::)





Зборот ми е не се откажувај од изградбата,за пик лед јас многу пребарувања направив,но треба самостојно да го изградиш и повејќе да експериментираш и после да го вградиш на микерот,не очекувај некоја шема што ќе ја видиш да функционира правилно кај тебе на шемите од EQ,или барај шема каде што има пик лед или клип лед,без експериментирање да ја направиш. ;) све што треба тука сме да помогнеме само напред од мене,и не се откажувај било кој и што да напише од твојата замисла :)
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Lantash

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
За миксетава имам спремено 5000 денари, и јас морам да имам middle во EQ затоа што јас свирам метал и во секоја метал песна middle фреквенциите треба да се намалат затоа и ми треба. А за пик лед ќе правам и на секој канал ќе има зашто сакам секој канал точно по потреба да го намалувам или зголемувам, и сакам да гледам колку е јачината. Потенциометарот за јачина на звук ќе биде со слајдер, а сите останати ќе бидат обични.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
И јас свирам ама не метал,само по свадби и фамилијарни веселби,но стварно мене не ми требаат средни но добро е да се имаат,спрема кутијата и потребата јас ја конструирав таква према потребата,добро е да се има XLR,имам и такви,но немам со што да направам отвори на кутијата,а за лизгачи добро е но тешко се сечат прави отвори,така да поедноставно е со кружни,како за маската така и за обработка на лимот и кутијата
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Lantash

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Во метал музика мора да се намалат средните фреквенции затоа што не звучи дофолно моќно со нив. За отвори за лизгачи ќе користам еден алат кој го направив и со него ќе можам прави да ги направам.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик

Еве ти уба шема, ама оваа е за стерео, тебе каналите ќе ти бидат моно, па затоа можеш да ги испуштиш сите компоненти од зелените LED надесно, а ако сакаш и зелените сосе отпорници испушти ги, и онака тебе само клипинг диода ти треба.  ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Изведба на миксета со 14 канали
« Reply #8 on 26.10.2015, Monday, 10:29:20 (Edited 26.10.2015, Monday, 10:34:17) »
Тука сте некаде,ама сепак далеку.Лукс прави миксер за разглас и свадби,а  Стефан сака миксер за домашно студио,со што концепцијата се менува.Прво миди во миксета не оди,мораш подруго да го решиш тоа.Второ,14 канали со 5000 денари тешко да направиш - еден добар лизгач е до 500-600 денари.Трето,пик метарот и не е неопходен,доволен ти е добар лед VU метар на излез на секој канал ( да го мери соло секој канал посебно ,се прави со прекинувачи) и на излез ,на мастерите.Миди влезовите треба да ги направиш специфично со оптокаплери на влез и со DA/AD koнвертер,што е мала компликација.Гејнот е неопходен ако врзуваш разни инструменти.Она за средните ,верувај, не ти треба потиснување,никој тонец тоа не го прави,доволно е да се на нула.
За половни миксети не реков дека мора кинеска да биде,има избор сега како никогаш досега.Имаш Соундкрафт спирит фолио 6 канална миксета за  4000 денари,како нова.
За Лукс - немој со СМПС миксерот,стави си класика со добо филтрирање и умасување.
Околу умасувањето - тоа е најголем проблем кај рачно правените миксери и треба добро да ја проучиш таа тематика,бидејки секоја грешка доведува до разочарување.Мој предлог - направи еден канал,напојувањето и пробај како тоа би изгледало во живо.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Друга работа, верувај ми, не сакаш во метал да ги намалиш средните тонови. Да, како соло инструмент во спална соба звучи многу моќно, но во микс, во ниските тонови има тапани и бас гитара, а твојата гитара нема да се истакни туку ќе се совпадни со тој микс на ниски фреквенции, а делот од гитарата што останува ти се високите тонови, и затоа звучи многу послабо во микс. Ти треба да ги засилиш средните во микс, верувај ми. ;) Пробај во некоја програма ако сакаш и увери се. ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не го видов она*KLASS D 2X1KW* 8) ;D.Сепак миксерот нека ти биде со посебно,класично напојување и филтрирање.Киловолт она за средните стои,само не им треба засилување,доволно е да бидат * неутрални*на нула,а ефектот се додава со посебен надворешен процесор.

Offline Lantash

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
А дали може миксетата да се направи да има 2 излеза, еден USB излез, и еден XLR излез(само еден ќе биде приклучен)? Ако може дали можи да ми кажите како е за со USB? Фала однапред
Стефан

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Абе можи то, ама за со USB треба да имаш некој многу добар A/D конвертор ако планираш нешто солидно да направиш, а тие се скапи.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Изведба на миксета со 14 канали
« Reply #13 on 26.10.2015, Monday, 12:42:08 (Edited 26.10.2015, Monday, 12:45:44) »
Батка-јас и не ги сакам SMPS-напојувањата,има разлика и во звукот и во времетрањето,класиката оди со години,но поради самата тежина за пренос вејке здравствено се пореметивме ;D знаеш што сакам да кажам,
тоа што се гледа на сликата тороидот е напојување за миксерот,и помошни извори на напон за заштитата и вентилаторите и ву метарот-класа д појачалото е може не се гледа убаво тоа е тоа на двата ладнјаци,веќе тестирано и пробано,(800w по канал извадов при мерењата) па напојувањето со смпс оди само за него,и нема никаква врска со миксерот,така и при дефект на смпс-от миксерот продолжува со свирка преку надворешен снагатор за бас биновите и сателитите за тоа се излезите кои ги имам оставено од задната страна,за бас бин (со филтер за фреквенција) и соло од мастер 
тоне контролата звучи ехтра мек звук ,а на предходните миксери средните стоеја на 0 при секоја свирка речиси и ич не ги употребуваме, па затоа оваа е тоа си ја правам по моја мерка и вкус ;)
-Да му помогнам на колегата со миксерот-ако сакаш да приклучиш флеш меморија односно усб побарај на ebay имаш такви за вградување во кутија,усб читачи по доста солидни цени еве вакво нешто зборам.


Споено мислење: [time]26 Октомври 2015, 13:44:00[/time]


Споено мислење: 26.10.2015, Monday, 12:45:43
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Не Лукс, го разбрав јас за тоа како мисли, тој сака аналогниот сигнал да го претвори во дигитален и да го прати во компјутер преку USB порт, нешто како екстерна звучна картичка. ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.