Author Topic: Заштита за твитери  (Read 1337 times)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Заштита за твитери
« Opened on 20.06.2015, Saturday, 11:15:22 (Edited 20.06.2015, Saturday, 12:50:01) »
Здраво дечки, отворив нова тема, ама ако сметате дека има веќе избришете ја.

Потребна ми е некаква скретница или да дидадам за да ги поштедам твитериве. На секое гласно пуштање музика, мотам твитери или се одлепува калемот од мембраната и *кашла*. Моментално немам баш скретница...само кондензатор 2 или 3 uF. Се мислам дали да ставам сијалици, во серија плус...или како крајна опција имаше во еден емитер од 90 и некоја пасивен додаток со моќен транзистор кој се нагодува и со дел од енергијата врши дисипација а до твитерот пристигнува точно моќност колку што е потребно. Ако го најдам емирерот ќе постирам.

Ми треба совет, што би било најефикасно и најбезболно за изработка. Немора да е прекрасен звук, и онака се направени за журки, не за пристојно слушање. :D

Фала однапред.

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: заштита за твитери
« Reply #1 on 20.06.2015, Saturday, 11:44:16 »
Е арно ти текнало де...камионска сијалица за позиција 24 В ,снага некаде 5-10 В...многу ПА кутии ги штителе така високоговорителите...
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: заштита за твитери
« Reply #2 on 20.06.2015, Saturday, 11:59:03 »
Арно ти текна, 8) Викам дека стари постови треба да се читаат: одамна го имаме ова дискутирано.Во серија со високиот стави кондензатор ( најдобро блок) со одредена вредност ( пресметај си или * на уво*) и камионска сијалица 24V ама за појаки работи може и 21W. Работи без проблем.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Заштита за твитери
« Reply #3 on 20.06.2015, Saturday, 19:32:01 (Edited 21.06.2015, Sunday, 23:23:48) »
Склопив сега нешто, човек шо работи шо тоа цел живот ми предложи 220в сијалица (нешто помало, не 75W) паралелно и тоа го преферираше, или сериски 12 или 24волтна.

Јас пошто пред 2 години на минување во алфа купив две сијалици по 24в 20и нешто вати, нив ги искористив. Пробав, сериски пред и после кондензатор, и заклучив дека подобро би било да се после кондензатор. Дали сум во право?!

И да, ќе ви покажам слика сега шо користам, пошто твитерите оригинални се попара...ко ќе можам ќе сликам, по закрпена работа нема :D

Споено мислење: [time]20 Јуни 2015, 18:40:42[/time]


Еве....ве водам 3-0 во најлошо закрпено :D

Двата твитери се по 8 оми, сериски, кондензатор 2,2uF/63V биполарен, сијалица....ќе преживеат некое време додека ги санирам твитерите :P

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Заштита за твитери
« Reply #4 on 20.06.2015, Saturday, 21:53:30 »
Високотонци во серија!? Најголема глупост.Сијалицата 220 V има многу мала омска вредност,така што не е адекватна.И нема веза пред или после кондензаторот.Некои фирми дури сијалицата ја монтираат и на минус полот. JAMO дури и НТЦ отпорникот го ставаат на - полот. 8) Твојот проблем е во мизерните високотонци (ако можам да видам добро!).Подобро е ,ако се исправни,да ги врзеш паралелно,иако не гледам зошто баш двата.Најди си некоја хорна поголема подобро,,отколку со овие смешки да се мачиш.

Offline Gocko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
Одг: Заштита за твитери
« Reply #5 on 21.06.2015, Sunday, 16:41:55 »
- Сум имам исто вакви твитери  најмногу ги има во телевизорите и се од брендот NOKIA , навистина многу добро звучат , но немаат снага.  Јас ги комбинирав со максимум 6 инчни мид-басови со 4.7 оми (5 вати) отпорник , 3.3 мФ биполарен и на крај калем во паралела.
- Во овој случај можеш да пробаш со 10 оми 10 вати отпорник и 2.2 или 3.3 биполарен и потоа од едниот само паралелно 2 жици на другиот.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Заштита за твитери
« Reply #6 on 21.06.2015, Sunday, 17:17:05 (Edited 21.06.2015, Sunday, 17:25:51) »
Поставени се за било што да ваѓа звук така да дали сериски, дали паралелно, убај се...со надеж со поголема импеданса да не изгорат се сериски. :D Иначе имам солидни драјвери со хорни, не мн остри, али за парите се коска. Милениум некоја марка се, ми ги поклонаја, после сакав да ги заменам со B&C драјвери аматие имаа премногу снага во однос со басовите. Важно бркаат работа :))

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Заштита за твитери
« Reply #7 on 21.06.2015, Sunday, 19:59:24 »
Ако сакаш да не изгорат подобро е да бидат паралелно,да се грани струјата низ нив.Кога ке ставиш 24V сијалица на неа добиваш пад на напон од 24V  максимално и затоа се подобри за саштита од 12V-те. Сепак, главно правило е  високотонците да се предвидени да се носат со јачината на појачивачот и басовите- не можеш да ставиш 5W високотонци на 200W бас кое се погони со 200W излез. Апсурдот е тука и никакви свртници нема шанси да ги заштитат од прегорување, па макар и по две сијалици да ставиш во една кутија.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Заштита за твитери
« Reply #8 on 22.06.2015, Monday, 01:30:51 »
Во секој случај. Неможе вишокот моќност да испари. Затоа постои димензионирање, дизајнирање и сл. Јас на овие кутии имам моментално 75W хорни (така пишува, 150W max), 220W басови (така пишува, шанса нема да се над 100W). Ги возам моментално со Marantz PM-78, ама и со USBlaster 450W i сл. Можда е малку преснажен, ама се е во ред додека јас сум на “кормило“. :))

Звучници не цркаваат од мн. моќност туку од неписменост и сељачана...“нека грмит братеу!“.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Заштита за твитери
« Reply #9 on 22.06.2015, Monday, 15:09:09 »
Е.па батка,тоа е тоа.Само како што гледам со ова комбинација нема шанса да ги изгориш. ;) 75W хорни? Нив и 10W им е веќе проблем,а не Маранцот. ;D Ова на сликава е *мала катастрофа* и  доказ како * не треба да се врзуваат високотонци на дупка за хорна!* 8).Нема врска,твои си се,гори си ги *со здравје*. :D :D Мој совет - купи си некои поозбилни хорни и евентуално покрај ламби,стави и по еден L-pad на секоја кутија.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Заштита за твитери
« Reply #10 on 24.06.2015, Wednesday, 15:40:01 »
Па веќе почна да ме иритираат, така да ќе морам да најдам решение некакво. Ова е резервен план за 8 дена, иако не е практичен, така да тое.

Само прашање до дечкиве од скопје...имало некој турчин што се бави со звучници и сервис на нив....дали некој случајно знае нешто од него..каде се наоѓа, тел. И слично. :)