Author Topic: Jamo Classic 8 - домашна изработка и модификација  (Read 9564 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Иначе овој програм на Гига Ват има 2 вируси  ;D ;D ,така батем антивирусот ми покажа.Така е кога од бугарски страни превзема :D :D







It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
Малку сега измеша,ајде уште еднаш пиши кои басови,среден и високотонец ги имаш.
ВИСОК - LAMAR RSQ-803 4ohm 50W
СРЕДЕН- JAMO 20332 5.25" 4ohm
БАС- JAMO 20336 8ohm 80W
Е СЕГА ВАКА ,значи малите  или средните се дел од јамо класик 6, а големите басови се дел од јамо класик 8,за малите не најдов на нет ништо а за големите го најдов ова:
Power handling: 40 watts RMS/80 watts max
*VCdia: 1" *Le: 1.10 mH *
Impedance: 8 ohms *Re: 6.67 ohms *
Frequency response: 40-5,000 Hz *Fs: 48 Hz *
SPL: 86 dB 1W/1m *
Vas: 0.71 cu. ft. *
Qms: 3.35 *
Qes: 0.84 *
Qts: 0.67 *
Xmax: 3 mm *
Dimensions: A: 6-3/4", B: 5-5/8", C: 3".
е сега мислам дека е полесно ? :)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Jamo Classic 6 - домашна изработка и модификација
« Reply #47 on 04.03.2015, Wednesday, 10:17:41 (Edited 04.03.2015, Wednesday, 10:26:26) »
Големиве кутии ти се составени од
ВИСОК - LAMAR RSQ-803 4ohm 50W
СРЕДЕН- JAMO 20332 5.25" 4ohm
2х JAMO 20336 8ohm 80W
????

Споено мислење: 04.03.2015, Wednesday, 10:26:26
За басевиве, овие ти се теле-смал параметрите. Можеш да проектираш кутија директно во winISD со што ке внесеш 2 драјвера дека има.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова по велешки се вика * кркамбар -пинџур*. 8) Која комбинација-средниот не е среден,басовите се високи басови,односно опсегот под 80 Хз е малку дискутабилен.Значи,комбинација која не е за комбинација.За ова не знам дали ке најдеш адекватен ( ниту приближно!) калкулатор.Значи,да не се занесуваме со некои прорачуни,туку  најпаметно е да најдеш некои половни тросистемски свртници и да ги прилагодуваш.Тешко е да направиш и прилагодиш тросистемска кутија,а уште и со два баса ( од секогаш сум велел дека е тоа егзибиционизам) ,стварно не знам што ке испадне.Значи ,било кој и што однапред да каже ке биде погрешно дури не се слушне кутијата како звучи. Толку од мене за темата.

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
Одг: Jamo Classic 6 - домашна изработка и модификација
« Reply #49 on 04.03.2015, Wednesday, 17:49:06 (Edited 04.03.2015, Wednesday, 18:40:04) »
добро е ,се виде дека не сакаш ништо да помогниш се ти е пинџур се нешто не сваќаш така да да можи да и се стави клуч на темава или да се избриши.толку од мене и мислам дека нема потреба другите да се замарате.позз и благодарам на тие шо помогнаа до некаде.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Jamo Classic 6 - домашна изработка и модификација
« Reply #50 on 04.03.2015, Wednesday, 21:45:38 (Edited 05.03.2015, Thursday, 00:03:57) »
Дарко, не го сваќај батка погршно. Тој има строги критериуми кога се работи за звучни кутии или озвучување воопшто бидејќи тоа му е професија. Го познвам лично и сум присуствувал на разни манифестации во Велес каде што тој има озвучувано. Од приредби до митинзи. Се разбира со професионална опрема. Неговите критики немој да ги сваќаш погрешно, туку напротив тие се конструктивни. И јас имам направено звучни кутии како за мој личен ќејф, со некоја кутии од прегорени звучници, ги заменив само со некакви слични, со различен отпор и лупнав некакви свртници кои не знам ни какви се. Но свират и за мене тоа е успех иако тие параметри не ги разбирам и секако не се соодветни. Сигурен сум дека и плусот и минусот се поврзани погрешно. Кога некој професионалец би ги видел ке се скини од смеење. Тие ми свират во мојата работилница кога работам колку да се слуша нешто. Кога веќе правиш нешто со голем мерак, пред да почнеш консултирај се со некого што тоа му е во крвта, тоа е и суштината на овој форум. Во твојот случај ти ја заврше работата и дури потоа побара мислење кое не ги исполни твоите очекувања. Батка не мисли ништо лошо со неговите критики, тој е голем перфекционист и сака кутијата да е погодена како што треба бидејќи цел живот се занимава со тоа. Доколку можеш нешто да подбриш со задоволство ќе те посоветува, тука е и слидермирц да даде и тој свое мислење. Во секој случај доколку ги направе тие кутии за свое задоволство, ете ќе ти кажам дека не изгледаат лошо и ти посакувам пријатна забава со нив иако можеби не се баш погодени. Нема потреба да се затвора темата, може да се дискутира што треба да направиш да ги подобриш параметрите и перформансите или што и да е.
Hams do it! With Frequency

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
@darkoveleski, Општо на форумов, 99% од критиките што некој ќе ти ги даде се конструктивни, вклучително и критиките на батка. И јас како и Z31GH ќе ти кажам да не го сваќаш батка погрешно, и јас мислев дека само ме критикува на почетокот, ама сватив дека сепак сака да ме научи... И друго- сите критики што ги прочитав досега од неколку пристапи ти покажуваа/ укажуваа како да го подобриш звукот, ако сакаш слушај ги, ако сакаш не- ама тоа ќе го почувствуваш на своја кожа... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
добро е ,се виде дека не сакаш ништо да помогниш се ти е пинџур се нешто не сваќаш така да да можи да и се стави клуч на темава или да се избриши.толку од мене и мислам дека нема потреба другите да се замарате.позз и благодарам на тие шо помогнаа до некаде.

Вака да ти кажам- јас не ти го пишав она како навреда,туку да сватиш дека не може од случајно собрани звучници да правиш звучни кутии.И тоа тросистемски и уште со два баса! Бидејќи не знам како тоа свири се на куп,јас лично(зборувам само за мене и од мое име!) не знам како да ти помогнам ,ако не ги слушнам звучниците.Можеби некој друг ке ти помогне.Но, имаш два елементи со 8 ома па два со 4 ома...овие од јамо класик 6,другите од 8.... и многу ке биде тешко да ги усогласиш Тоа е она што сакав да ти го кажав.Не реков да ги фрлиш во ѓубре ,ама ти посочив да најдеш некакви половни тросистемски свртници за помали пари и оттука да тргнеш .Со слушање и со менување елементи можеби ке дојдеш до звук кој тебе ке ти се свиди.. Толку од мене.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Сега најдов време еве од мене нешто:

Басевите се палалелно поврзани да дадат 4 оми, и да се добие повеке СПЛ од нив, заради baffle step компензација. Баш затоа и ти одбрав на 300Хз од прилика да се делат со средниот. Средниот има ставено зобел мрежа, која одговара според јамото кое го имам мерено (јамо25332), за жал не е исто со твоето но би требало да одговара. Високиот е во обратна фаза, ке треба да пробуваш по звук како е подобро, поцелосно. Оние Л-падови кои ги ставив ке ги наместиш по увце, за да звучи што по природно звукот.

Околу кутијата, според параметрите таа треба да биде компресиона кутија, и тешко веројатно дека ке се извади бас под 50Хз, осем ТЛ секако :D


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тоа со кутијата е точно! Само компресиона кутија би била солиден почеток,а никако бас рефлекс.И не оди со два бас- зошто? Мислиш појако е подобро?? Не,можеби со еден бас ке биде подобро.Тргни од ова шема на СлидерМК,па ако не те бендисува немувај 5,3 мФ во гранка на високи со 2,5 до 3,3 мФ   и оној од 130 мФ намали го на 100 за почеток.Па оди натаму..

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Кутијата за басевите, ке треба со лио да ја наполниш, онака растресито, и да го затвориш отворот. Можеш само да пробаш, не мора одма да преправаш кутиите, само привремено затвори си го портот.

Споено мислење: 04.03.2015, Wednesday, 23:22:39
Не само за басевите, туку и средните, треба погусто полни со лио.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Jamo Classic 6 - домашна изработка и модификација
« Reply #56 on 04.03.2015, Wednesday, 23:54:23 (Edited 04.03.2015, Wednesday, 23:57:07) »
Приметив на едно место високиот е 4, на друго  8 оми?? Да цитирам :*Големиве кутии ти се составени од
ВИСОК - LAMAR RSQ-803 4ohm 50W*, а отпрво имаш - *да да ламaр rsq-803 50w 8ohm 5.3oz *??

Види на линков -
Code: [Select]
http://nnelectronic.com/product.php?ProductID=150527
Испаѓа некаде 20 вати реално на 4 ома.Во ваква комбинација,со другиве драјвери , брзо ке прегоре.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Арно го најде, значи ни кажувал пик моќност! РМС е поважно. Плус прашање е со каков филтер е тестиран за 20W, може со некој 12дб/окт на 5кХз? Со Л-падот ке изеде голем дел од моќноста, впрочем и онака треба барем 5дб атенуација. Нека проба па ке видиме, и твојата варијанта нека ја проба, со помали кондензатори, побезбедно е така.

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
Приметив на едно место високиот е 4, на друго  8 оми?? Да цитирам :*Големиве кутии ти се составени од
ВИСОК - LAMAR RSQ-803 4ohm 50W*, а отпрво имаш - *да да ламaр rsq-803 50w 8ohm 5.3oz *??

Види на линков -
Code: [Select]
http://nnelectronic.com/product.php?ProductID=150527
Испаѓа некаде 20 вати реално на 4 ома.Во ваква комбинација,со другиве драјвери , брзо ке прегоре.
кај мене високите се 8 оми

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
На повеќе сајтови  е  4 омски.Еве и на овој:

Code: [Select]
http://tpetrov.com/search.php?prod=Високоговорител+RSQ803+4OM+20W
Можеби има и 8 омски .Тоа е  одлика на најевтините драјвери.Или друга варијанта - да е отворан и премотан! Ама ,не верувам,бидејќи би го напомнал тоа.