Author Topic: Jamo Classic 8 - домашна изработка и модификација  (Read 9541 times)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Мхм, за жал немам ништо инфо за нив, дали најде на интернет нешто повеке? Графици на фреквенции или импеданца?

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
Нема ништо на нет, а истиот звучник го носат и јамо класик 4 ,ама ако не ке го оставам со 22мф ,мене ми е битно ако можиш да ми кажиш шо да ставам на големиве.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Големите треба 2та да се бас испод 300Хз, средниот да оди од 300хз до околу 3000Хз, високиот над 3Хз. Свртницата меѓу басевите (сериски поврзани за 8оми) и средниот може да ти е 6дб/окт, а меѓу високиот и средниот обавезно 12дб/окт. Разгледај таму калкулатори на интернет, и пробувај. Можеби ке треба некоја атенуација на високотонецот од 3 дб, но без мерења не би можел да кажам. Ова е онака од прилика што би направил на ваков звучник со предна плоча од 17цм.

Сега разгледав, всушност јас цело време велам 6.5 инчи, но 5 инчен бил оној кој го користев во др проект. Прати ми маил по приватна порака за да можам графикот на импеданца да ти го пратам од 5инчниот 4омски Јамо бас-среднотонец. Графикот на ФР одговара за него со мали варијации според кутијата.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Големите треба 2та да се бас испод 300Хз, средниот да оди од 300хз до околу 3000Хз, високиот над 3Хз. Свртницата меѓу басевите (сериски поврзани за 8оми) и средниот може да ти е 6дб/окт, а меѓу високиот и средниот обавезно 12дб/окт. Разгледај таму калкулатори на интернет, и пробувај. Можеби ке треба некоја атенуација на високотонецот од 3 дб, но без мерења не би можел да кажам. Ова е онака од прилика што би направил на ваков звучник со предна плоча од 17цм.

Сега разгледав, всушност јас цело време велам 6.5 инчи, но 5 инчен бил оној кој го користев во др проект. Прати ми маил по приватна порака за да можам графикот на импеданца да ти го пратам од 5инчниот 4омски Јамо бас-среднотонец. Графикот на ФР одговара за него со мали варијации според кутијата.

Абе не шантрај лево-десно ами нацртај му и напиши нешто околу свртницата.Бадијала теории му кажуваш.Ако сакаш да помогнеш конктерно- нацртај,стави вредности и точка! Само непотребно се допишувате до бескрај! Си кажа човекот оти не е толку стручен да бара на .нет и да рачуна на калкулатори .Бара конктерна шема како да почне. Деновиве ,кога ке најдам повеќе време ке ставам јас нешто.Мислам дека имам и еден Јамо бас тука некаде .

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
Абе луѓе .На интернет има еден тон калкулатори на сите различни вредности излегуваат,има калкулатори кај шо можиш само горната гранична фв да ја пишуваш а долната сами ја одредуваат и се е катастрофа,ја најдов и оригиналната свртница ама нема вредности за калемите .


ако можи некој да дешифрира нака пиши .

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве калкулатор за тросистемски звучници.

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=9346.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
Ова брат реално е или ?вака како шо гледам арно кажува  :D.фала

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво,не верувам дека е ова фабричка свртница или пак е модигикувана.Според сликата намотката кон басовите е со феритно јадро(се гледа и на сликата) ,а само јасно се гледа вредноста 0,2 мН за високите.Паралелно со оторникот 4,7 оми имаш ПТЦ .Со обзир дека твојот високотонец е Ламар (ако добро се сеќавам) , мора поинаку да се реши .Иначе овој програм на Гига Ват има 2 вируси  ;D ;D ,така батем антивирусот ми покажа.Така е кога од бугарски страни превзема :D :D

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Имам дома оригинал свртници од ЈАМО и не изгледаат вака! Не си правите бајрам на мозокот. Колку оми ти е високиот?

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
високиот е 8 оми

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Jamo Classic 6 - домашна изработка и модификација
« Reply #41 on 03.03.2015, Tuesday, 19:35:28 (Edited 03.03.2015, Tuesday, 19:39:51) »
Имам дома оригинал свртници од ЈАМО и не изгледаат вака! Не си правите бајрам на мозокот. Колку оми ти е високиот?

Јамо во секоја серија има различни типови свртници,понекогаш во две исти кутии свтрниците не биле исти или бар биле на различни плочки сработени ;DЗатоа не земајте здраво за готово.
Нели  Ламар беше високиот??

Споено мислење: 03.03.2015, Tuesday, 19:39:51
89 дб? За високотонец во ваква постава е преслабо.

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
Одг: Jamo Classic 6 - домашна изработка и модификација
« Reply #42 on 03.03.2015, Tuesday, 19:43:58 (Edited 03.03.2015, Tuesday, 19:45:43) »
високиот е 8 оми
jamo 20452
Re 6.35 , 89 db
тој е убав ,ама моиве се чајнашит  ;D

Споено мислење: 03.03.2015, Tuesday, 19:45:43
Имам дома оригинал свртници од ЈАМО и не изгледаат вака! Не си правите бајрам на мозокот. Колку оми ти е високиот?

Јамо во секоја серија има различни типови свртници,понекогаш во две исти кутии свтрниците не биле исти или бар биле на различни плочки сработени ;DЗатоа не земајте здраво за готово.
Нели  Ламар беше високиот??

Споено мислење: 03.03.2015, Tuesday, 19:39:51
89 дб? За високотонец во ваква постава е преслабо.
да да ламaр rsq-803 50w 8ohm 5.3oz

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Малку сега измеша,ајде уште еднаш пиши кои басови,среден и високотонец ги имаш.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
добро, утре ке ти испроектирам една навидум свртница која би требало да функционира. Не велам дека ке биде точна туку, од прилика онака.