Author Topic: Jamo Classic 8 - домашна изработка и модификација  (Read 9471 times)

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
Jamo Classic 8 - домашна изработка и модификација
« Opened on 27.02.2015, Friday, 20:29:09 (Edited 17.08.2015, Monday, 12:40:26) »



















Треба да го доправам центарот и вуферот и нив ке ги прикачам ,басовите се  6,5инчи ,средните и малитте кутии се 5инчи  и се јамо оригинал ,а високите се ш марка :) ама бркаат добра работа,доколку некој има позитивни или негативни критики слободно нека пиши :) .

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одлична изработка, со здравје да ги користиш :).

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
фала поубави да си направиш или да си купиш  ;D

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Изработка за пофалба !!
можеби требало уште едно завршно шлајфање со градација 600-800.
Да не се ,,коригирани,,басовите,, или така ми се чини
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сега едно не разбирам- ти си покушал да направиш копија на jamo classic 6? По твое некако?? Многу слики си ставил и не си многу јасен,ама овие со три басови и високотонец + отвор однапред = мал промашај. Басот над високотонецот е вишок и не гледам каква улога би имал.И оригиналните  jamo classic 6  беа мал промашај,а за ова верзија не знам... Кои свртници ке ги користиш?Оригинални или....??  Си удрил работа околу дрвото,бојата на финишот не се вклопува многу во комплетот на сликата.Ама,ако тебе ти се добри,создравје свири си ги! Моето сваќање на задоволство на слушање музика дозволува секој да си направи и слуша она што му се бендисува. 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хмммм... интересна изработка ;). Не би помислил дека некој би одбрал црвена боја за звучник, но секој со својот вкус ;). Со среќа да ги користиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
Одг: jamo classic 6 домашна изработка и модификација
« Reply #6 on 28.02.2015, Saturday, 00:00:08 (Edited 28.02.2015, Saturday, 00:09:55) »
Изработка за пофалба !!
можеби требало уште едно завршно шлајфање со градација 600-800.
Да не се ,,коригирани,,басовите,, или така ми се чини
Нема ништо корегирано се е ново ,а за полирање и тоа ке биди .

Споено мислење: 28.02.2015, Saturday, 00:09:55
Сега едно не разбирам- ти си покушал да направиш копија на jamo classic 6? По твое некако?? Многу слики си ставил и не си многу јасен,ама овие со три басови и високотонец + отвор однапред = мал промашај. Басот над високотонецот е вишок и не гледам каква улога би имал.И оригиналните  jamo classic 6  беа мал промашај,а за ова верзија не знам... Кои свртници ке ги користиш?Оригинални или....??  Си удрил работа околу дрвото,бојата на финишот не се вклопува многу во комплетот на сликата.Ама,ако тебе ти се добри,создравје свири си ги! Моето сваќање на задоволство на слушање музика дозволува секој да си направи и слуша она што му се бендисува. 8)
Двата долу се басови ,а тој горе не е бас туку среднотонец,ги пробав само со 2 баса ама нешто недостасуваше во средните тонови ,кога ја сменив кутијата со среднотонец се си дојде како шо треба,скретниците ке бидат слични на оригиналот, а за копија не е баш копија, jamo classic 6 се со 2баса и високотонец ,а за отворот нема врска сум правел кутии и со отворот на задниот дел звукот  не се менува,повеке се битни преградите во кутијата,а за бојата сакав да сменам само црни сум правел до сега па решив да сменам малку  ;)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: jamo classic 6 домашна изработка и модификација
« Reply #7 on 28.02.2015, Saturday, 09:52:22 (Edited 28.02.2015, Saturday, 09:54:59) »
Опа, нешто интересно се крчкало овде! :D Добра изработка, посебно фрезирањето. Но, среднотонецот мора да биде во посебна кутија добро дампиран. Имаш среќа, јас имам работено со овие драјвери, ги имам измерено во ФР, и имам пасивни свртници правено за нив. Еве графиконче:

Има издигнување над 1кХз, само заради тоа што ги мерев со многу тенка кутија-компресиона. Драјверите се одлични, осем оној високотонец, кој ако не се лажам е симсоник?

Споено мислење: 28.02.2015, Saturday, 09:54:59
За жал немам ТС параметри за нив, бидејки само како среднотонци ги користев во тој проект. Треба добро да биде тјунирана бас рефлекс кутијата со овие 2 баса, инаку секогаш ке ти личи дека средните ФР се лоши.

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
среднотонецот е одделен од другите звучници,и е местото каде што стои е наполнето со молтотекс, односно во компресиона преграда.високотонецот не е симсоник туку  пишува LAMAR RSQ-803 8OHM 50W,ама добар е брка работа,кој сака мози да дојди да ги слушни  8)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: jamo classic 6 домашна изработка и модификација
« Reply #9 on 28.02.2015, Saturday, 12:46:25 (Edited 28.02.2015, Saturday, 12:48:16) »
Од мене имаш плусче за работава! А свртници?

Споено мислење: 28.02.2015, Saturday, 12:48:16
Ме интересира кој кит го користеше?

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male

Секогаш користам кит за коли ,зато што не ми пука и е поцврст и брзо суши.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Секоја чест интересно изработено од почеток до крај супер е издампиран се. ;D
Се надевам и дека добро звучат  :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
доколку некој има позитивни или негативни критики слободно нека пиши
Одлична изработка, со здравје да ги користиш.
Жан

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Браво, со здравје да ги користиш. Не се разбирам во параметри и свртници, но не ми се бендисува фарбањето. Иверицата не е фурнирана, можеби ќе беше подобро да беше фурнирана. Кога веќе фарбаш, подобро ќе беше да ги исфарбаше со компресор. Инаку не е лошо, секоја чест  :)
Hams do it! With Frequency

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
Одг: jamo classic 6 домашна изработка и модификација
« Reply #14 on 28.02.2015, Saturday, 16:59:09 (Edited 28.02.2015, Saturday, 17:08:56) »
Браво, со здравје да ги користиш. Не се разбирам во параметри и свртници, но не ми се бендисува фарбањето. Иверицата не е фурнирана, можеби ќе беше подобро да беше фурнирана. Кога веќе фарбаш, подобро ќе беше да ги исфарбаше со компресор. Инаку не е лошо, секоја чест  :)
Сакав да ги правам од фурнирана иверица но да бидат сечени под агол од 45степени за да не треба да се кантира ,но овие шо продава иверица мн  мн не си ја вршат работата ко шо треба, така да зедов обична иверица и ја фарбав со ваљак ,е сега не е како шприцано ,за шприцање ми побараа 1000 ден од квадрат.
Кутиите ми се правени по димензии на Magnat Quantum 557 ми се бендисаа па реков такви ке бидат.



Споено мислење: 28.02.2015, Saturday, 17:08:56
Секоја чест интересно изработено од почеток до крај супер е издампиран се. ;D
Се надевам и дека добро звучат  :)
Имам правено спoредба со yamaha ns-555 на исто појачало ,не да се фалам ама моите поубаво звучеа,јамахата имаа мн твди басови и немаше доволно високи тонови ,мн беше како на средни тонови, а и кутијата  беше мн шуплива.